Autor:
Tekst: Edi Džindo
17/10/2017 u 09:30 h

TOP 5 NAJBOLJIH

1. Hrvatska - Njemačka 3:0 (4. 7. 1998.) Trenutačno nam je ovakav rezultat reprezentacije nepojmljiv: bila je to nedvojbeno najveća pobjeda Hrvatske u povijesti. Gol Roberta Jarnija u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena šokirao je nogometni svijet, a Vlaović i Šuker prije kraja su se utakmice pobrinuli za još veću povijesnu pobjedu koja nas je gurnula prema famoznoj bronci. 2. Hrvatska - Engleska 3:2 (21. 11. 2007.) Možete li zamisliti da smo na toj utakmici imali prigodu slušati Dragu Ćosića ili Božu Sušeca, a ne tad još nezrela Filipa Brkića? Šokantno vodstvo na Wembleyju pogocima Kranjčara i Olića ugašeno je golovima Croucha i Lamparda, da bi desetak minuta do kraja Mladen Petrić bombom udaljio Englesku s Eura. 3. Hrvatska - Nizozemska 2:1 (11. 7. 1998.) Iako ne toliko dominantna predstava kao protiv Njemačke, ova će utakmica uvijek imati posebno mjesto u srcu svih hrvatskih ljubitelja nogometa. Prosinečki je u 13. pogodio za vodstvo, a Zenden je ubrzo nakon toga izjednačio. Najbolji strijelac Mundijala, Davor Šuker, stavio je točku na i, te nam donio broncu. 4. Hrvatska - Italija 2:1 (8. 6. 2002.) Nismo tada imali snažnu momčad, nego smo u prvom kolu izgubili od Meksika. Talijani su poveli pogotkom Vierija u 55. minuti, a onda su se pokazala dva dragulja. Tad mlađahni Ivica Olić u 73. te rutiner Miki Rapaić u 76. doveli su nas do jednog od najvećih iznenađenja prvenstva. 5. Hrvatska - Španjolska 2:1 (21. 6. 2016.) Najsvježiji primjer koji dokazuje da Hrvati mogu kad hoće. U Bordeauxu je započelo loše jer je Morata zabio već u sedmoj minuti. Međutim, Nikola Kalinić hladnokrvno petom izjednačava prije kraja prvog dijela. Španjolci su bacili sve karte u napad, a Perišić je iz kontre zabio za konačnih 2:1 nad braniteljima naslova.

TOP 5 NAJGORIH

Foto: Dalibor Urukalović/Pixsell 1. Hrvatska - Engleska 1:5 (9. 9. 2009.) Nakon Eura na kojem smo bili ozbiljni favoriti i na kojem nije bilo Engleza jer smo ih izbacili, Gordi Albion je proveo slatku osvetu s po dva zgoditka Lamparda i Gerrarda i jednim Rooneyja, dok je poraz ublažio Eduardo. 2. Hrvatska - Turska 1:1, 1:3 - 11m (20. 6. 2008.) Bilo je to solidna igra, ali i veliko razočaranje: na korak do polufinala Eura i borbe za medalje, a onda nas je poslije 120. minute najledenijim tušem polio Semih Senturk. Znalo se nakon toga tko će slaviti u raspucavanju. 3. Hrvatska - Portugal 0:1 (25. 6. 2016.) Još jedan primjer solidne igre Vatrenih koja je rezultirala razočaravajućim završetkom. Doimali smo se i boljima na terenu, ali onda je Cristiano Ronaldo prošao po krilu, a Quaresma dovršio akciju za potop naših na Euru, unatoč velikim nadama. 4. Hrvatska - Škotska 0:2 (15. 10. 2013.) Utakmica koja je Igora Štimca trajno udaljila s izborničke pozicije. Škotska, koja je tad vrijedila gotovo deset puta manje od naše selekcije rutinski nas je svladala kao da smo bili obični autsajderi. Za Škote su pogodili Snodgrass i Naismith i tako zacementirali Štimčev debakl. 5. Hrvatska - Meksiko 1:3 (23. 6. 2014.) U drugom kolu smo slavili jer je tad Kamerun bio u raspadu. Kolo poslije, nažalost, hrvatska je reprezentacija bila u rasulu, te su nas uz groznu obranu i isključenje Ante Rebića Meksikanci osramotili i poslali kući iz Brazila.
25. travanj 2024 12:35