StoryEditor

PREPISIVANJE Pametni studenti uče, ‘pametniji’ unajme ‘bubicu’ ili kameru

Martina s Fakulteta organizacije i informatike ne podržava bilo koji način prepisivanja i kaže da ne razumije svrhu studiranja ako studentu nije cilj naučiti što više o svojoj struci i raditi sa stečenim znanjem
Autor:
Anđela Svirčić
andelasvircic@gmail.com
14/10/2017 u 09:12 h
Prepisivanje na ispitima među studentima, nažalost, sasvim je uobičajena pojava. Najpoznatiji načini su klasično došaptavanje, skriveni šalabahteri na papiru i preko mobitela. Međutim, kako sugeriraju naljepnice po gradu s natpisom “Student bube”, prepisivanje je tehnološki uznapredovalo u odnosu prema nabrojenim “konvencionalnim” načinima. Stranica bubice-bube.com postoji već pet godina i tvrdi da pomažu studentima u prikrivenoj komunikaciji za polaganje pismenih i usmenih ispita, ali i tijekom sastanaka ili razgovora za posao. Iza stranice stoji tvrtka DanndyBug koja svojim klijentima obećava vrhunsku uslugu i kvalitetne modele uređaja za prepisivanje.

Šalabahter satovi

Posao su proširili i na Srbiju i Crnu Goru. Uređaji koji se najčešće nude elektroničke su ili magnetne “bubice” za uho u kombinaciji s kamericom. “Bubica” se zatim povezuje s mobitelom te se s pomagačem dalje komunicira preko mobilne mreže. Postoje razni modeli i veličine, a cijene najma kreću se od 141 do 198 kuna. Na raspolaganju su i šalabahter-satovi i skrivene kamere u olovkama ili naočalama koji se rjeđe koriste. Na stranici je naveden kontakt broj i e-adresa, a nakon dogovora klijent preuzima pošiljku na dogovorenoj lokaciji.
Postoje razni modeli i veličine, a cijene najma kreću se od 141 do 198 kuna
Vlasnici su tajnoviti i stranicu nakon nekog vremena otvaraju na drugoj adresi, a zbog tajnosti odbili su dati izjavu za Global. Stoga je teško odrediti koliko se “bubice” zapravo koriste. Međutim, to da se sada prodaju na Facebooku i Njuškalu govori da ipak ima studenata spremnih platiti za lagan prolazak na ispitu. Benjamin, student jednog privatnog fakulteta u Zagrebu, imao je iskustvo s “bubicom”. “Sjedio sam u predzadnjem redu pokraj jednog dečka i primijetio sam da govori sam sa sobom. Skužio sam da u uhu ima “bubicu”, a u rukavu mikrofon u koji govori ispitna pitanja nekome”, ispričao je Benjamin i dodao da je to jako komplicirano i teško skriti od profesora, ali da je dečko na kraju dobio pet iz ispita.
Martina s Fakulteta organizacije i informatike ne podržava bilo koji način prepisivanja i kaže da ne razumije svrhu studiranja ako studentu nije cilj naučiti što više o svojoj struci i raditi sa stečenim znanjem
Ne treba posebno isticati da je prepisivanje teško stegovno djelo, a sve napredniji načini trebaju zabrinuti i pripremiti profesore i obrazovne institucije. Razlozi za takvo akademsko nepoštenje mogu biti razni, od obične lijenosti do nedostatka vremena. Mišljenja studenata su podijeljena.

Treba biti stroži

“Mislim da su nove tehnologije uzele maha te oni koji se u nju razumiju mogu profitirati od toga. Ali ne postoje opravdani razlozi za takvo prepisivanje, svatko može naučiti ako si da dovoljno truda”, rekla je Iva, studentica pete godine Filozofskog fakulteta. Martina s Fakulteta organizacije i informatike kaže da nikako ne podržava bilo koji način prepisivanja i kaže da ne razumije svrhu polaženja fakulteta ako studentu nije cilj naučiti što više o svojoj struci i raditi s tim znanjem. Bivša studentica Pravnog fakulteta Vera složila se i dodala kako misli da bi “studente trebalo izbaciti s fakulteta ako ih se uhvati u prepisivanju. ”Istina je da studenti imaju mnogo ispita i seminara, a mnogi uz to i rade. Međutim, obrazovanje je još povlastica koja mnogima nije dostupna. U konačnici, rasprostranjeno varanje na ispitima smanjuje broj izvrsnih i sposobnih stručnjaka koji su u stanju znanje s fakulteta primijeniti u poslu.
25. travanj 2024 17:55