StoryEditor

RUPA U ZAKONU Preko SC-a poslodavci lako nalaze jeftinu radnu snagu

Uvijek tu ima i ‘nešto‘ za studente koji uzimaju ugovore za treće osobe - prema nekom nepisanom pravilu, njima u džepu ostane provizija za ugovor, najčešće deset posto od iznosa
Autor:
Global.
07/09/2017 u 06:59 h

Prije tri godine zaposlio sam se kao student, a kad sam završio fakultet, ostao sam raditi preko tuđeg studentskog ugovora, priznao nam je nezaposleni mladić David. On smatra kako ljudi koji više nisu studenti, a rade preko tuđeg studentskog ugovora nisu nepošteni nego ih na to natjeraju okolnosti. "Problem rada preko tuđih ugovora zapravo je na razini države", smatra.

Ugovori se provjeravaju

David tu praksu objašnjava time da su doprinosi vrlo visoki pa poslodavci radije zapo- šljavaju studente koji su jeftinija radna snaga. Pritom im ne smeta zaposliti studente koji nemaju svoj ugovor. S time se ipak ne bi složio Studentski centar u Zagrebu.

"Poslodavci su na temelju točke pet studentskog ugovora obvezni utvrditi identitet studenta ili studentice vjerodostojnom ispravom i u našoj komunikaciji s njima to nikad nije bilo upitno", tvrde iz SC-a. Rekli su nam i kako se provjere obavljaju pri svakom izdavanju ugovora.

Podaci o broju studenata koji rade preko tuđih ugovora, naravno, ne postoje. Evidencija se ne vodi jer ne postoji članak u "Pravilniku o posredovanju pri zapošljavanju redovitih studenata" koji bi spominjao korištenje tuđih ugovora, kamoli propisivao kaznu za to. No primjeri koje smo našli dokazuju da se takve stvari itekako često događaju.

Korisno svima?

"Sustav je takav jer rad preko tuđih ugovora ide svima u korist", rekao nam je Mario. Specifičan je pak slučaj njegova prijatelja koji nakon fakulteta nije mogao pronaći posao. Zaposlio se preko tuđeg ugovora kako bi uspio nešto zaraditi i skupio barem nekakvo iskustvo za životopis.

Osobe koje nakon fakulteta ne mogu naći posao, bit će sretne ako barem mogu raditi preko studentskog ugovora, a poslodavci to iskorištavaju.

Poslodavci su na temelju točke pet studentskog ugovora obvezni utvrditi identitet studenta ili studentice vjerodostojnom ispravom, ali pitanje je koliko često SC provodi provjere

"Postoje i studenti koji mogu raditi puno radno vrijeme, a za to će dobiti nižu plaću od stalno zaposlene osobe", rekao nam je David. Poslodavce bi trebalo početi kontrolirati jer zloupotrebljavaju studentske ugovore. O toj se temi najčešće šuti.

Kad smo na studentskih grupama putem Facebooka pokušali doznati što studenti misle, komentari su bili negativni - po nas novinare. Studenti smatraju kako se o toj temi ne treba govoriti jer bi mogla potaknuti sankcioniranje studenata. O radu preko tuđih ugovora se šuti jer je takav rad "dobar" i za studente, ne samo za poslodavce. Naime, uvijek tu ima i "nešto" za studente koji uzimaju takve ugovore - prema nekom nepisanom pravilu, njima u džepu ostane provizija za "podizanje" ugovora, najčešće deset posto iznosa na ugovoru.

Vanja Uzelac, povjerenik za medije Hrvatskog studentskog zbora, rekao nam je kako HSZ radi na promjeni dosadašnjeg pravilnika u zakon.

"Svakako treba regulirati rad preko tuđih ugovora, zato i želimo promijeniti neke dosadašnje zakone o radu", kaže Uzelac. Novi zakon o studentskom radu omogućio bi rad preko studentskog ugovora izvanrednim studentima ako nisu zaposleni, studentima na programu Erasmus te hrvatskim državljanima koji studiraju izvan Hrvatske. Također bi sankcionirao korištenje tuđih studentskih ugovora.

Zakon je ipak teže kršiti

"Zakon bi sve promijenio jer je mnogo ozbiljnije kršiti zakon nego pravilnik", smatra Uzelac. Studentski centar u Zagrebu pak zagovara donošenje "Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata" na sličan način kako je Senat Sveučilišta u Zagrebu donio "Pravilnik o stegovnoj odgovornosti studenata za zlouporabu studentske iskaznice". Otvara se pitanje zašto je to potrebno, kad su nam iz SC-a rekli da još nikad nisu imali prigovor da je netko za nekoga neovlašteno "podigao" ugovor.

24. travanj 2024 08:52