StoryEditor

MEDIJI POD PRITISCIMA Cenzuri u obliku SLAPP tužbi uskoro bi mogao doći kraj

‘Čim neku tužbu možemo definirati kao SLAPP, smatramo je neprihvatljivom. Takve tužbe usmjerene su na cenzuriranje javnih govora‘, objasnila je profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu Romana Matanovac Vučković

Autor:
Global.
29/01/2022 u 13:11 h
<p>U oblikovanju politike suzbijanja SLAPP tužbi iznimno važnu ulogu ima ujednačavanje sudske prakse, ali i edukacija novinara i sudaca</p>
U oblikovanju politike suzbijanja SLAPP tužbi iznimno važnu ulogu ima ujednačavanje sudske prakse, ali i edukacija novinara i sudacaPEXELS

Slobodni i neovisni mediji temeljni su element demokracije, no strateške tužbe protiv javne participacije (SLAPP) ozbiljna su prepreka u izvještavanju javnosti. Glavni je cilj medija i medijskih djelatnika informiranje javnosti o nepravilnostima u društvu, a neutemeljene tužbe moćnih političkih te financijskih pojedinaca i organizacija to onemogućuju.

"Čim neku tužbu možemo definirati kao SLAPP, smatramo je neprihvatljivom. Takve su tužbe usmjerene na cenzuriranje javnih govora", objasnila je profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu Romana Matanovac Vučković.

Donošenje novog zakona

Posljedice poput samocenzure i nedostatka javne rasprave o pitanjima javnog interesa ozbiljno utječu na demokraciju, riječi su ravnateljice Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija Jasne Vaniček File.

Ustavom i Zakonom o medijima štiti se sloboda mišljenja i izražavanja misli, poštovanje i pravna zaštita osobnog i obiteljskog života, dostojanstva, ugleda i časti. Međutim, svakodnevno svjedočimo postupcima moćnih pojedinaca koji žele zastrašiti i utišati kritičke glasove u društvu o pitanjima javnog interesa koja su protivna interesima tužitelja.

‘Posljedice poput samocenzure i nedostatka javne rasprave o pitanjima javnog interesa ozbiljno utječu na demokraciju‘, kaže jasna Vaniček File

"Novinari bi trebali moći obavljati svoj posao, informirati građane i zahtijevati odgovornost vlasti bez straha ili povlastica. To vrijedi i za suce koji moraju suditi u predmetima gdje se preispituje odgovornost medija radi povrede vrijednosti koje su također zaštićene Ustavom", kazao je sudac Vrhovnog suda Đuro Sessa.

Ministarstvo kulture i medija osnovalo je Stručnu radnu skupinu s pomoću koje su okupili razne stručnjake - od predstavnika medijskih sektora, strukovnih novinskih udruga, Pravosudne akademije, Hrvatske obrtničke komore te akademske zajednice, a sve u cilju oblikovanja politike suzbijanja SLAPP tužbi kako bi se pronašli učinkoviti načini za onemogućavanje pokretanja strateških tužbi protiv javne participacije.

Ujednačavanje sudske prakse

"Očekuje se da će prijedlozi Stručne radne skupine pridonijeti usporavanju fenomena SLAPP-a, a sigurno će biti i doprinos izradi novog Zakona o medijima na čijem je radu već počela raditi oformljena skupina, a njegovo donošenje planirano je za posljednje tromjesječje ove godine", istaknula je ravnateljica Uprave za medije i razvoj kulturnih i kreativnih industrija.

U oblikovanju politike suzbijanja SLAPP tužbi iznimno važnu ulogu ima ujednačavanje sudske prakse, ali i edukacija novinara i sudaca. Uz to, potrebno je razmatranje i unaprjeđenje medijskog zakonodavstva, ali i ostalih zakona na temelju kojih se takve tužbe pokreću, kazala je Fila.

Priprema se novi Zakon o medijima koji bi trebao regulirati i SLAPP tužbe

"Zbog kompleksnosti odnosa, pravog balansa između zaštite prava pojedinca i prava na slobodu govora i izražavanja svakako je nužno da se suci posebno educiraju i o suđenju u takvim postupcima", utvrdio je Sessa. Ipak, sudac Vrhovnog suda napomenuo je da nije pristalica preuske specijalizacije sudaca jer to ne dovodi do razvoja sudske prakse nego do diktata jednog mišljenja.

Nikome se ne može zabraniti podnošenje tužbe, a sudac Vrhovnog suda istaknuo je da treba uzeti u obzir da nije svaki tužitelj u pravu, ali upozorio i da ne može postojati potpuni imunitet novinara i medija od odgovornosti.

Foto: Ministarstvo medija i kulture

"Potrebno je stvaranje mehanizma samoregulacije unutar profesija. Tako bi se adresirali eventualni problemi u radu, a izbjegle tužbe koje dovode do cenzure i autocenzure", rekla je Fila.

Aktivnosti za suzbijanje SLAPP tužbi

U rujnu 2021. godine Ministarstvo kulture i medija održalo je javnu raspravu o problematici SLAPP tužbi, a glavne teme bile su oblikovanje politike suzbijanja takvih tužbi i zaštita novinara. Sukladno zaključcima sudionika javne rasprave, Ministarstvo je 14. prosinca organiziralo prvu stručnu radionicu o SLAPP problematici. Uz mnoge govornike, javno izlaganje održala je i profesorica na Pravnom fakultetu u Zagrebu, Romana Matanovac Vučković.

"Već postoje opcije i mogućnosti kako se boriti protiv takvih tužbi, no postojeći okvir nije dostatan te upravo zbog toga tražimo načine na koje bismo mogli SLAPP tužbe prevenirati te ih u najranijoj fazi sudskog postupaka odbiti kao neosnovane ili nedopuštene", istaknula je Matanovac Vučković.

Radionica o problematici SLAPP tužbi ujedinila je pravnu struku i medijski sektor, a izneseni su i zajednički stavovi o potrebi edukacije novinara i specijalizacije sudaca te je zaključeno da su razmjena znanja i iskustava put do pronalaska učinkovitog načina zaustavljanja pokretanja SLAPP tužbi.

25. travanj 2024 01:54