StoryEditor

AKTIVNI STUDENTI - KORISNI GRAĐANI - PRAVEDNO DRUŠTVO Studenti će proces učenja iz učionice proširiti na zajednicu

Projekt će trajati do 18. ožujka 2020., vrijedan je nešto više od milijun kuna i u cijelosti se financira iz strukturnih fondova Europske unije, točnije iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske
Autor:
Global.
07/11/2018 u 15:50 h
Okrugli stol DKU
Okrugli stol DKUZRINKA MEDAK/GLOBAL

Projekt Aktivni studenti - korisni građani - pravedno društvo prava je prigoda da mladi ono što su naučili i još uče na predavanjima upotrijebe u stvarnom životu, da se razvijaju i rastu u konkretnom području te da izađu iz knjižnica i svijeta kompjutora te zakorače u svijet u kojem će svoje znanje primjenjivati. Riječi su to dr. sc. Margarite Jeliazkove sa Sveučilišta Twente koja je na okruglom stolu Društveno korisno učenje na Fakultetu političkih znanosti pokušala nadahnuti studente da se uključe u program društveno korisnog učenja (DKU).

Okrugli stol

Okrugli stol održan je potkraj prošlog mjeseca na FPZG-u u sklopu projekta Aktivni studenti - korisni građani - pravedno društvo: partnerstvo u razvoju programa društveno korisnog učenja za razvoj kompetencija studenata i studentski doprinos zajednici. Projekt je počeo 19. ožujka 2018., trajat će do 18. ožujka 2020. godine, a vrijedan je nešto više od milijun kuna i u cijelosti se financira iz strukturnih fondova Europske unije, točnije iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Cilj je projekta povećati broj studenata FPZG-a koji tijekom svog akademskog obrazovanja sudjeluju u rješavanju konkretnih društvenih problema i pridonose razvoju zajednice, te istodobno razvijaju vlastita praktična znanja i vještine partnerstvom s GONG-om koji je nositelj projekta s Fakultetom i Hrvatskim novinarskim društvom.

Namjera je kombinirati kolegije i naučiti studente analizirati okoliš i infrastrukturne projekte, ustanoviti kako utječu na okoliš, procijeniti ih, tražiti probleme, te na kraju objaviti rezultate

Osim profesorice Margarite Jeliazkove, govornici okruglog stola bili su i dr. sc. Anka Kekez Koštro s FPZG-a te doc. dr. sc. Ivan Rajšl s Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Kekez Koštro je istaknula da je program DKU na FPZG-u počeo prije otprilike deset godina, ali samo na individualnoj razini u nekih profesora, a sada je cilj integracija u kolegije.

To je i napravljeno, tako da ove akademske godine studenti koji pohađaju kolegije Politička socijalizacija i političko obrazovanje, Posebne javne politike i Istraživačko novinarstvo u sklopu kurikula imaju aktivnosti vezane za projekt društveno korisnog učenja, čime se želi potaknuti studente da proces učenja prošire iz učionice u zajednicu.

Foto: Zrinka Medak/Global

Društveno korisno učenje

"Želimo kombinirati kolegije i naučiti studente analizirati okoliš i infrastrukturne projekte, ustanoviti kako utječu na okoliš, procijeniti ih, tražiti probleme tih projekata, te na kraju i objaviti rezultate tih istraživanja", rekla je Kekez Koštro.

S njom se složio i profesor Rajšl koji je istaknuo važnost i druge perspektive, a to je ona koju imaju profesori i studenti tehničkih fakulteta, poput FER-a. Dodao je da postoji procijep koji je potrebno smanjiti te da je njegov cilj ovaj projekt DKU-a nastaviti i na tehničkim fakultetima jer mogu ponuditi potreban alat za implementaciju takvih projekata.

Sudionici okruglog stola složili su se da je takav način razmišljanja potrebno prenijeti i na one koji stvarno rade i donose odluke na polju DKU-a, da je važna edukacija o problemu društveno korisnog učenja te da sam taj pojam treba demistificirati, a upravo je to jedan od ciljeva projekta.

Očekivani rezultati projekta

Projekt DKU želi razviti i provesti tri programa te ih pripremiti za dugoročnu sustavnu provedbu, uz razvijanje kompetencija studenata (praktična znanja i vještine te demokratski stavovi 60 studenata uključenih u društveno korisne aktivnosti s fokusom na građansko obrazovanje mladih, dobro upravljanje i pravo na informaciju te istraživačko novinarstvo) za civilno zalaganje i doprinos zajednici. Osim toga, program DKU se uključuje u kolegije te su tako osnaženi kapaciteti partnera za organiziranje DKU i podršku mladima u društveno korisnom radu i doprinosu razvoju zajednice čime se promovira važnost i pozitivni doprinos DKU-a među mladima, fakultetskim i školskim nastavnicima i u zajednici.

* Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Fakulteta političkih znanosti. Ovaj projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Stajališta izražena u ovom materijalu isključiva su odgovornost Fakulteta političkih znanosti i ne odražavaju nužno stajalište Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.

18. travanj 2024 17:35