TOP 5 NAJBOLJIH

1. Liverpool – Milan 3:3, 3:2 pen. (Istanbul, 2005.)

Neće biti jednostavno nadmašiti ovakvo finale. O čudu iz Istanbula još se govori, a donijelo je definitivno najuzbudljivije finale svih vremena. Milan je započeo strašno u prvom dijelu, golovi Maldinija te dva Crespa stavili su Rossonere u golemo vodstvo, no u drugom su poluvremenu Redsi u samo šest minuta poslali utakmicu do jedanaesteraca u kojima su slavili zahvaljujući velikom Jerzyu Dudeku.

2. Man. United – Bayern 2:1 (Barcelona, 1999.)

Ova utakmica nikad neće biti zaboravljena. Basler je doveo Bavarce u vodstvo već u šestoj minuti, a na najvažniji dio utakmice čekalo se do sudačke nadoknade kad dva džokera s klube Sheringam (90+1) i Solskjaer (90+3) zabijaju i šalju ljubitelje Crvenih vragova u ekstazu.

3. Milan – Barcelona 4:0 (Atena, 1994.)

Fabio Capello je strateški genij. Autsajderski Milan je u finale ušao bez ozlijeđenih stopera Costacurte i Baresija, pa je tadašnji strateg bacio sve karte u napad i isplatilo se. Savičević, Boban i Massaro su uništili katalonske zvijezde priuštivši gledateljima predivnu nogometnu izvedbu.

4. Real Madrid – Leverkusen 2:1 (Glasgow, 2002.)

Jedno od najizjednačenijih finala, bez obzira na to što je Real imao ulogu znatnog favorita, odlučeno je možda i najdojmljivijim zgoditkom svih vremena u ovom prestižnom natjecanju. Raul je zabio za 1:0, Lucio izjednačio za 1:1, a Zinedine Zidane prekrasnim volej udarcem donio zlato oko vrata kraljevskom klubu.

5. Dortmund – Juventus 3:1 (Rim, 1997.)

Juve je tu bio prva momčad u povijesti formata Lige prvaka koja je mogla braniti naslov pobjednika. Međutim, autsajderi iz Njemačke su se pobrinuli da se to ne dogodi. Šokantno su poveli 2:0 u režiji Riedlea, Del Piero je smanjio na 2:1, da bi Lars Ricken fenomenalnim zgoditkom iz prvog dodira potvrdio pobjedu žutih.

TOP 5 NAJGORIH

1. Milan – Juventus 0:0, 3:2 pen (Manchester, 2003.)

Sve do jedanaesteraca nismo imali prave drame, bez obzira na neodlučen ishod. Imali smo prigodu gledati klasični talijanski nogomet, što i nije bilo baš zanimljivo. Ševčenko je zabio odlučujući jedanaesterac, a Ancelotti slavio u osveti nad Juventusom.

2. Marseille – Milan 1:0 (Munchen, 1993.)

Utakmica koja bi mogla dobro poslužiti jedino kao povijesni uspjeh za francusku momčad, no ni to ne može jer je Marseille nakon utvrđenih skandala o podmićivanju prebačen u drugu ligu. Ovo finale je bilo dosadno, a poslije je postalo i nepamtljivo.

3. Porto – Monaco 3:0 (Gelsenkirchen, 2004.)

Šokantno finale dvaju timova za kojih se prognozirala maksimalno osmina finala na kraju je bilo dosadno. Porto je razbio Monaca u utakmici bez velikih zvijezda, ali i bez zanimljivog te napetog nogometa.

4. Bayern – Valencia 1:1, 5:4 pen (Milan, 2001.)

U poprilično nezanimljivoj utakmici za kalibar finala Lige prvaka vidjeli smo dva zgoditka iz jedanaesterca, a onda još i u raspucavanju. Nije ni čudo da se ova utakmica posprdno zvala “penale” umjesto finale.

5. Real Madrid – Valencia 3:0 (Saint-Denis, 2000.)

Ukratko, ovo je izgledala kao jedna obična subotnja utakmica La Lige bez imalo vatre u sebi.