StoryEditor

STUDENTI SPORTAŠI S utakmice u Irskoj trkom na obranu diplomskog pa odmah na utakmicu u Beč...

‘Kada se aktivno baviš sportom od malih nogu, naučiš si organizirati vrijeme i rasporediti razdoblje izvršavanja svih obveza‘, objasnila je Gabrijela

Autor:
Global.
26/06/2022 u 09:01 h
<p>Karate natjecanje<br />
<br />
Autor: Jan Mastrović<br />
<br />
Datum: 06.12.2021.<br />
<br />
Zagreb, Hrvatska</p>
Karate natjecanje Autor: Jan Mastrović Datum: 06.12.2021. Zagreb, HrvatskaJAN MASTROVIć
Gdje ima volje, ima i načina. Taj je stav presudan studentima koji profesionalno treniraju neki sport. Uz svakodnevne naporne treninge i turnire treba znati uskladiti predavanja, učenje i polaganje ispita. Gabrijela Gaiser, sportašica i studentica ekonomije, dokazala je da se uz dobru organizaciju sve može. "Kada se time aktivno baviš od malih nogu, naučiš si organizirati vrijeme i rasporediti razdoblje izvršavanja svih obveza", objasnila je Gabrijela.

Organizacija je pola posla

Planiranje je sastavni dio formule za uspjeh. Stavljanje svih obaveza na papir i rangiranje po važnosti ili korištenje rokovnika, studenti ističu, samo su neki od načina za organiziranje. "U mom slučaju često to završi pisanjem rasporeda obavljanja obveza nekoliko dana unaprijed da bih se stigla na vrijeme organizirati i izvršiti svoje zadatke", kazala je Gabrijela. Nogometom se bavila deset godina, a futsal trenira posljednjih sedam. Istaknula je da količina i intenzitet njezinih treninga ovise o razdoblju u godini. Trenutno je apsolventica na Ekonomskom fakultetu što joj omogućuje da se više posveti sportu. "U razdoblju godine kada se pripremamo za europska natjecanja treninzi su praktički svaki dan, a dok je razdoblje sezone treninzi budu otprilike tri do četiri puta tjedno uz utakmice vikendom", objasnila je Gabrijela. Mia Greta Zorko/ Foto: Jan Matrović Nadodala je da uz fakultet treba uskladiti i razne lige, turnire, a posebice sveučilišna natjecanja. Što je više natjecanja, to su treninzi učestaliji. Mia Greta Zorko, studentica prve godine Ekonomskog fakulteta, već 13 godina trenira karate. Baš kao i kod Gabrijele, količina treninga ovisi o razdoblju u godini. "Inače treniram šest puta tjedno, a ako se spremam za natjecanje, odradim otprilike deset treninga tjedno, kada sam van sezone odradim četiri do pet", nabrojila je Mia.

Kolokviji ili natjecanja?

Zahvaljujući kategorizaciji olimpijskog odbora, Mia je oslobođena od slušanja predavanja na fakultetu. Unatoč tome, redovito dolazi na predavanja kada je u Zagrebu. "Ne opterećujem se previše jer mi je ipak sport na prvom mjestu. Malo je naporno, ali ako se zapne kad treba, sve se da položiti", objasnila je Mia. Pisanje kolokvija ili igranje na utakmici dilema je s kojom se svi studenti sportaši susreću tijekom karijere. Zbog apsolventske godine, Gabrijela trenutno nema problema s ispitima i kolokvijima, ali bezbroj puta se našla u takvoj situaciji zbog reprezentativnih okupljanja. "U tim slučajevima dosta sam ovisila o susretljivosti profesora koji bi omogućili pisanje kolokvija u terminima drugih grupa, ali bilo je i situacija u kojima to nije bilo moguće", kazala je Gabrijela. Situacija poput one kada je morala otići s reprezentativnog okupljanja da bi napisala kolokvij te se odmah vratiti na kvalifikacijsku utakmicu Europskog prvenstva za Gabrijelu nije ništa novo. S takvim situacijama se naučila nositi još u srednjoj školi. "Nakon odigravanja reprezentativne utakmice u Dublinu, odmah sam išla na let za Zagreb da bih obranila završni rad te se vraćala direktno na let za Beč jer sam sutradan imala drugu utakmicu", ispričala je Gabrijela.

Karijera nakon natjecanja

Gabrijela je istaknula veliku podršku stručnog stožera reprezentacije koja joj puno znači. Stožer je omogućio da normalno ostvaruje obrazovne obaveze. Studentica Mia također na prvo mjesto stavlja sport i natjecateljsku karijeru, ali na fakultetu ne zaostaje. "Na ispite izlazim uglavnom kad su rokovi jer kad su kolokviji većinom se preklapa sa sportskim obavezama", istaknula je kratko. Unatoč zatrpanom rasporedu, budućnost ne može zamisliti bez sporta, ali uz sport se želi razvijati i u struci. Osim velikog interesa za ekonomiju, Mia smatra da će joj diploma donijeti odličnu podlogu za rad te joj omogućiti daljnji razvoj znanja i vještina.

Pisanje kolokvija ili igranje na utakmici dilema je s kojom se svi studenti sportaši susreću tijekom karijere

"Planiram biti u sportu cijeli život i jednog dana se ostvariti u ulozi trenera, ali prije toga naravno završiti uspješnu natjecateljsku karijeru. Kada mi karate više ne bude na prvom mjestu, ići ću smjeru menadžmenta ili nečeg sličnog", podijelila je Mia. Gabrijela je većinu dosadašnjeg života posvetila nogometu i futsalu, ali buduću karijeru ne vidi u tome. "Nažalost ženski nogomet i futsal nisu toliko razvijeni u Hrvatskoj da bi to bio primarni posao, stoga će mi to zauvijek biti jedan hobi u kojem uživam", kazala je Gabrijela.

Važnost dobrih rutina

U rasporedu ispunjenom treninzima i obvezama na fakultetu, nema previše slobodnog mjesta. Treba iskoristiti svaki trenutak, stoga Mia uživa u svojem jutarnjem ritualu za koji kaže da ju ispunjava.

"Ustanem, skuham sebi tursku kavu i šminkam se prije odlaska na fakultet. Poslije fakulteta idem na trening i navečer volim čitati neku dobru knjigu ili pogledati film", ispričala je Mia.

Kad je neko važno natjecanje u pitanju, tada je raspored malo drugačiji. Mia prvo odradi jutarnji trening, iza toga slijedi uobičajena rutina, a za kraj dana odradi još jedan trening. Gabrijela svoje slobodno vrijeme provodi u pozitivnoj atmosferi i s dobrim društvom. Jednako se trudi održati sportski i privatni život.

"Naučila sam pronaći vremena za sve, pa tako i za izlaske i druženje s prijateljima", objasnila je Gabrijela.

Dobra organizacija i rutina nužni su za ispunjavanje svih obaveza, ali i za pronalazak vremena za uživanje u životu.

19. travanj 2024 11:52