StoryEditor

JUŽNO KINESKO MORE Zvecka se oružjem pred vratima Kine

‘Područje je širi okvir lokaliziranog odmjeravanja snaga s globalnim posljedicama‘, ističe Marta Zorko
Autor:
Tekst: Luka Lučić
10/09/2017 u 08:52 h

Nakon što je u veljači, tijekom navodne "uobičajene patrole" u Južno kinesko more uplovio američki nosač zrakoplova USS Carl Vinson, Kina je uputila diplomatski prosvjed i zaprijetila vojnom odmazdom ako SAD blokira pristup otocima u moru. Napetosti su na tom području velike jer nekoliko država jugoistočne Azije polaže teritorijalna prava na moru, a Kina je ondje već sagradila umjetne otoke kako bi ojačala svoj položaj.

Zašto je upravo Južno kinesko more aktualno i vrijedno "zveckanja oružjem"? Razlozi su vezani uz prirodne resurse i geostrateški položaj. Područje sadrži do 11 milijardi barela nafte, te oko 190 trilijuna kubičnih metara plina. Također, godišnja pomorska trgovina robe koja ovdje prolazi iznosi više od 5,3 trilijuna dolara (a 1,2 trilijuna pripada SAD-u).

Brojevi kažu da je na tom području čak do 11 milijardi barela nafte te oko 190 trilijuna kubičnih metara plina

Vezano uz narav teritorijalnih sukoba, docentica na Fakultetu političkih znanosti Marta Zorko, kaže da ih se može promatrati u trima točkama.

Prije svega riječ je o sukobu SAD-a i Kine oko utjecaja na ravnotežu regije. Tu su i "srednji" igrači - Japan, Južna Koreja i Indonezija u užem smislu utjecaja u regiji, te Rusija i Indija u širem, ističe Zorko. SAD je pomagao srednjim i malim igračima, državama ASEAN-a (organizacije sa svrhom balansa odnosa u jugoistočnoj Aziji) kao što su Malezija, Vijetnam, Brunei, Filipini.

Druga je točka sukoba uspon Kine naspram američke hegemonije.

"Kina je pretežito kopnena sila, no sredinom 1990-ih modernizirala je mornaricu, učinivši iskorak u vlastitoj geostrategiji", kaže Zorko. Paralelno s tim, krenula je graditi umjetne otoke i vojne baze, suprotstavljajući se američkoj vojnoj prisutnosti.

Treća dimenzija sukoba tiče se prevrtljivosti malih i srednjih država regije koje se repozicioniraju prema velikim igračima nastojeći izvući neku korist.

"S obzirom na brojne otočiće u Južnom kineskom moru i teritorijalne zahtjeve Kine i država ASEAN-a, te neizravnih aktera SAD-a, Japana i Južne Koreje, područje je širi okvir lokaliziranog odmjeravanja snaga s globalnim posljedicama", navodi Zorko.

25. travanj 2024 09:48