StoryEditor

NIKAD USVOJENA MREŽA U ovako maloj zemlji Twitter nije zaživio jer je ‘previše bezličan‘

Korisnici u Hrvatskoj orijentirani su na pisanje dužih tekstova i objavljivanje vizualnog sadržaja, a Twitter nije takva platforma, objašnjava medijski stručnjak Domagoj Bebić

Autor:
Global.
29/01/2022 u 13:54 h
<p>Domagoj Bebić</p>
Domagoj BebićSLAVKO MIDZOR/PIXSELL

Svake sekunde, u prosjeku, na Twitteru se objavi oko 6000 tweetova, što na kraju godine dosegne i 200 milijardi. Među tim objavama pojavljuju se i brojne važne vijesti, čak i prije nego završe u medijima. Korisnici Twittera tako su, na primjer, među prvima komentirali pobjedu Joea Bidena na američkim predsjedničkim izborima.

Ipak, Twitter uglavnom ne privlači korisnike u Hrvatskoj, među kojima su popularniji Facebook, Instagram i TikTok. Također, korisnici Twittera u Hrvatskoj nisu djeca i mladi, nego političari, analitičari, novinari i znanstvenici.

Pomoć u krizi

Za razliku od ostalih društvenih mreža, Twitter većinom ne okuplja nove korisnike. Iako je korisnika na Twitteru manje, ne može se zanemariti njegova važnost. Medijski stručnjak Domagoj Bebić napominje da je Twitter zbog načina komunikacije doista brz i često u krizi predstavlja idealnu platformu za prenošenje informacija.

"Za potresa u Zagrebu ili Petrinji, na Twitteru se najbrže moglo doći do fotografija i opisa trenutačnog stanja. Tako su i novinari, koji nisu bili na mjestu događaja, imali brz uvid u razvoj događanja", ističe Bebić.

Političari bi trebali iskoristiti mogućnost Twittera da komuniciraju neformalnije i tako lakše dopru do javnosti, komentira Domagoj Bebić

No, bez obzira na njegovu korisnost ili brzinu, Twitter se i dalje često ne koristi te se postavlja pitanje zašto nikad nije zaživio u Hrvatskoj, a u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim zemljama bilježi veliku popularnost.

Neki od mogućih razloga kultura su i navike našeg društva. Bebić objašnjava da su korisnici društvenih mreža u Hrvatskoj više okrenuti pisanju dužih tekstova i objavljivanju vizualnog sadržaja, a Twitter nije mreža s tom funkcijom. Također, ističe da "Twitter nije zastupljen među poznatim osobama, a upravo poznate osobe su te koje privlače pratitelje na određenu platformu".

‘Tweetovi‘ popularniji na Instagramu

Osim što ljudima s naših područja takva vrsta komunikacije ne odgovora, korisnici imaju različite interese i očekivanja od društvenih mreža. No ono što najviše privlači pozornost svih korisnika vizualni su sadržaji. Iako se Twitter po tome razlikuje od ostalih mreža, prikladan je za pisanje interesantnih misli koje će publika lako pamtiti.

"Twitter je pogodan za dvosmjernu komunikaciju, stoga bi političari u Hrvatskoj trebali iskoristiti mogućnost Twittera da komuniciraju ključne poruke neformalnije i lakše dopru do javnosti", komentira Bebić. Dodaje i da je zanimljivo vidjeti kako brojne Twitter objave završavaju na Instagramu i tamo potiču veću interakciju negoli na samom Twitteru.

Domagoj Bebić (Foto: Slavko Midzor/PIXSELL)

Najpoznatiji je primjer osobe koja je svoju popularnost dodatno razvila upravo na Twitteru - Donald Trump. Stoga se čini da je Twitter u SAD-u jedan od poželjnih alata za kreiranje vlastitog imidža. Bebić ipak smatra da hrvatski korisnici nisu usmjereni na građenje vlastitog imidža na toj mreži, nego za to biraju Facebook i Instagram.

"Vidljivo je da većina korisnika Twitter konzumira za iznošenje iskustava i stavova, što možemo vidjeti i na primjeru mnogih poznatih osoba koje u Hrvatskoj koriste Twitter", dodaje. Od političara su to, primjerice, Jadranka Kosor i Kolinda Grabar-Kitarović.

Drukčije nego u SAD-u

Cody McClain Brown, pisac i profesor s Fakulteta političkih znanosti, tweetove na svojem profilu objavljuje gotovo svakodnevno. Twitter je počeo koristiti prije više od deset godina, još dok je živio u SAD-u. No, kako kaže, u početku je mislio da je to "najgluplja stvar ikad". Poslije ga je počeo koristiti za praćenje događaja o kojima se u SAD-u nije dovoljno brzo izvještavalo, te ga od tada aktivno koristi za informiranje, ali i za zabavu.

"Moji tweetovi slični su mojim knjigama i blogu. Pokušavam istaknuti nešto o SAD-u ili o Hrvatskoj, a ujedno biti smiješan ili zabavan. U drugim slučajevima, tweetam nešto jer mi je dosadno", govori McClain Brown.

Svatko u američkim medijima mora koristiti Twitter, dok u Hrvatskoj mnogo novinara i stručnjaka nema ni profil, uspoređuje Cody McClain Brown

Ističe da je najveća Twitterova prednost to što svatko može pratiti vijesti, ali i komunicirati s ljudima koje osobno ne poznaje. S negativne strane, postoji mogućnost širenja dezinformacija, a i sam Twitter može uzrokovati gubljenje vremena. Kada se uspoređuje korištenje Twittera u Hrvatskoj i SAD-u, razlike svakako postoje. McClain Brown smatra da svatko u američkim medijima mora koristiti Twitter, što u Hrvatskoj nije toliko važno jer mnogo novinara i stručnjaka nema profil na Twitteru.

"Mislim da Hrvatskoj to baš i ne treba. Hrvatska je mala zemlja u kojoj se čini da se svi međusobno poznaju, tako da odavno postoje načini da se informiramo ili doznamo što se događa. U tom smislu nije baš potreban i možda je za Hrvate previše bezličan", zaključuje.

[caption id="attachment_35244" align="alignnone" width="1920"] Foto: Petra Ignjatić

Što misle mladi?

Studentica Slavena Žilić smatra da je Twitter jako podcijenjena društvena mreža u Hrvatskoj, a zapravo najbolja tehnika za odnose s javnošću današnjice, ako joj se dovoljno posveti i ako se shvati kako funkcioniraju njegovi korisnici.

Student Milan Vujinović Twitter koristi zbog njegova humora i sadržaja koji se razlikuje od ostalih društvenih mreža. No napominje da mu smeta "cancel kultura" koja je jako toksična jer su ljudi preosjetljivi i svima traže manu.

Studentica Petra Sokolić napravila je Twitter još u srednjoj školi, ali tada joj se "nikako nije svidio" jer je imala drukčije interese.

"Prije nekoliko mjeseci počela sam pratiti neke javne i zanimljive osobe koje govore o aktualnim temama i moje mišljenje je sada mnogo pozitivnije", komentira Petra.

20. travanj 2024 03:40