Lionel Messi postao je prvi igrač u povijesti nogometa koji je postigao gol u Ligi prvaka čak 16 sezona u nizu, prenosi Mundo Albiceleste. Rekord je postavio vodećim pogotkom protiv mađarskog Ferencvaroša u visokoj pobjedi Barcelone rezultatom 5:1 na stadionu Camp Nou u utorak.

Jedanaesterac za povijest

Povijesni trenutak zapisan je u 27. minuti utakmice kada je Messi zatresao gostujuću mrežu s bijele točke. Golove za Katalonce još su zabijali Ansu Fati (42′), Phillippe Coutinho (52′), Pedri (82′) i Ousmane Dembélé (89′). Od gostiju se u strijelce upisao Ihor Kharatin pogotkom s 11 metara nakon prekršaja Gerarda Piquéa, zbog kojeg je prvi stoper domaćina isključen. Osim ovog povijesnog pogotka, Argentinac je još jedan odličan nastup okrunio asistencijom za posljednji pogodak.

Ponajbolji igrač svijeta u najjačem nogometnom natjecanju debitirao je 12. prosinca 2004. godine u utakmici protiv ukrajinskog Shakhtara iz Donjecka. Tadašnji trener Blaugrane, Frank Rijkaard, Messiju je dao priliku od prve minute. S brojem 30 na leđima, mladi je Argentinac istrčao na travnjak u ulozi centralnog napadača. Barcelona je te godine osigurala prolaz u iduću fazu natjecanja i prije utakmice s Ukrajincima, stoga je nizozemski stručnjak bez pritiska pružio šansu mladim potencijalima.

View this post on Instagram

@championsleague ⚽️

A post shared by Leo Messi (@leomessi) on

Stroj za golove

Osim nevjerojatnog 16-godišnjeg niza, Messi je i rekorder po broju golova u grupnoj fazi Lige prvaka. Ne računajući knock-out fazu ovog natjecanja, argentinski nogometni genij broji 69 golova u 73 nastupa. Europska nogometna federacija (UEFA) iznosi statistiku prema kojoj je to najbolja učinkovitost u odnosu na broj odigranih minuta, jer Messi zabija 0,95 golova u prosjeku po utakmici grupne faze Lige prvaka, dok je odmah iza njega Robert Lewandowski s prosjekom od 0,85 golova po susretu.

Velikih 116 golova Barcelonine desetke dostojne su drugog mjesta na listi najboljih strijelaca Lige Prvaka, a s 14 više na tronu je Cristiano Ronaldo. U tom je pohodu, prema podacima Transfermarkta, miljenik Camp Noua najviše puta zatresao mrežu Arsenalu, jer su čak devet puta vratari Topnika vadili loptu iz svojeg gola u svega šest utakmica. Barcelona je ove sezone u lovu na svoju šestu Ligu prvaka, a raspoloženi Messi, kao najbolji strijelac u povijesti kluba, jedan je od velikih pluseva za momčad Katalonaca.