StoryEditor

NIKAD LAKŠE DO DROGE Speed, trava, ecstasy i kokain sad se naručuju putem WhatsAppa

‘Nije me bilo pretjerano briga za novac jer sam znao da ću ga dobiti od roditelja. Da sam radio i samostalno zarađivao, vjerojatno bih na sve to gledao drukčije‘, priznaje 22-godišnji student

Autor:
Tekst: Inka Rutić
26/11/2021 u 21:46 h
<p>Droga se može pronaći po cijeni ”dva sata rada ako se zaradi prosječna studentska satnica” što je, kaže, prihvatljivo</p>
Droga se može pronaći po cijeni ”dva sata rada ako se zaradi prosječna studentska satnica” što je, kaže, prihvatljivoINKA RUTIć/GLOBAL
Da bi se nabavila droga, čak i ona "jača", dovoljno je nekoliko poruka, priznaje nam 20-godišnji student koji je želio ostati anoniman. Nije teško pronaći ni dilera jer "uvijek netko u društvu nekoga zna". Narkotici se u većini slučajeva naručuju preko WhatsAppa, a u ove se svrhe koristi i Telegram - aplikacija u kojoj se poruke samouništavaju, odnosno trajno brišu pa se dokazi o naručivanju i prodaji ne mogu pronaći. Najtraženije i najpopularnije opojno sredstvo među mladima jest marihuana, a slijede je speed, ecstasy i kokain. Student otkriva da je od svih droga ipak najlakše doći do marihuane, ali da je i kokain postao izrazito pristupačan, pogotovo u noćnim klubovima i parkovima "gdje te svi mogu vidjeti, ali nitko ništa ne poduzima".

Najlakše do marihuane

"Znao sam izlaziti u neke zagrebačke klubove gdje se kokain bez straha stavljao na stol i konzumirao", tvrdi mladi student. Osim u noćnim klubovima i parkovima, droga je dostupna i oko odgojno-obrazovnih ustanova, što nam potvrđuje 22-godišnjak čiji se prvi susret s drogom dogodio u dvorištu srednje škole koju je pohađao. "Prijatelj me je pozvao i ponudio, a ja sam prihvatio iz znatiželje", objasnio je mladić.

‘Neki koriste i Telegram jer se poruke tamo nakon nekog vremena same brišu pa se poslije ne mogu pronaći dokazi‘, otkriva student

Još jedan od brojnih razloga zbog kojih mladi počinju s uzimanjem narkotika vezan je uz obitelj. Ministarstvo unutarnjih poslova došlo je do spoznaja da pojedina djeca koja su izgubila jednog od roditelja ili su oni rastavljeni počinju s konzumacijom opojnih sredstava. Također, zlostavljana djeca češće uzimaju drogu, ali koriste je i oni iz funkcionalnih i stabilnih obitelji. Proveli smo kratko istraživanje među studentima s dva zagrebačka fakulteta koji su probali neku vrstu droge. Rezultati su pokazali da 70 posto ispitanika konzumira, ili je konzumiralo, drogu iz vlastitog zadovoljstva. Ostalih 30 posto bježi, ili je bježalo, od problema pa su u raznim drogama tražili izlaz.

Tko koga konzumira?

"U trećem razredu srednje škole počeo sam pušiti travu s prijateljem, a nakon godinu dana počeo sam uzimati sve jače droge", govori mladi student. Koliko novca treba izdvojiti za kupnju droge ovisi o vrsti i količini, otkriva nam 22-godišnji student. Može se pronaći po cijeni "dva sata rada ako se zaradi prosječna studentska satnica" što je, kaže, prihvatljivo. "U tim trenucima nije me bilo pretjerano briga za novac jer sam znao da ću ga dobiti od roditelja. Da sam radio i samostalno zarađivao svoj novac vjerojatno bih na sve to gledao drukčije", zaključuje 22-godišnji student.

‘Iako liječenje može biti uspješno, porivi nikad ne prestaju, samo budu slabiji, no i dalje postoji veliki rizik od povratka na stari put‘, kaže 22-godišnjak

Iako je htio odustati nekoliko puta, naš sugovornik kaže da bez obzira na to što je prestao konzumirati droge, one su počele konzumirati njega. Bilo mu je teško, svog dilera znao je zvati i po nekoliko puta na tjedan, "krizirao" je i nije uspijevao "skinuti se" s narkotika koje je dnevno uzimao. Treninzi, sport i upis na fakultet spasili su ga "noćne more". Svaki ovisnik, priznaje, može se izliječiti ako to stvarno želi. "Nikad nisam imao problema s dugovima, uvijek bih sve vratio na vrijeme ili u zadnji čas. Novac se uvijek nađe, na kraju posuđuje se od prijatelja kojima na kraju vratiš", otkriva. Vrtoglavice i mučnina simptomi su s kojima se mladi susreću zbog konzumacije opojnih droga. Bivši mladi ovisnik govori nam da osjećaj zna biti neopisiv, ali traje vrlo kratko. "Iako liječenje može biti uspješno, porivi nikad ne prestaju samo budu slabiji, no i dalje postoji veliki rizik od povratka na stari put", smatra 22-godišnji student.

‘Zbog ecstasyja sam upala u problem - i to veliki‘

"Pokvarila sam si maturalnu večer jer sam s prijateljima iz razreda otišla probati ecstasy", započinje 23-godišnja studentica. Privukli su ju, kaže, zanimljivi oblici i boje tabletica nakon kojih se "predobro osjećaš".

Iako joj je u trenutku bilo "neopisivo", poslije je upala u problem - i to veliki. Iskrali su se iz restorana gdje se održavala maturalna večer. U ekipi ih je bilo pet. Skrili su se ispod stuba da mogu "slobodno" konzumirati ono što su kupili.

"Svi smo probali, bili smo sigurni da nas nitko ne vidi, osjećali smo se super dok nije došla policija", priznaje 23-godišnjakinja.

Jako se uplašila, kaže, a umjesto veselja i zadnjeg provoda s kolegama iz srednje škole, završila je u policijskoj postaji gdje su sve su priznali.

"Slagala sam roditeljima da sam otišla prespavati kod prijateljice, a zapravo sam cijelu noć bila u policijskoj postaji", završava studentica.

26. travanj 2024 15:50