StoryEditor

FRANZ KAFKA Od zlostavljanog djeteta do najznačajnijeg književnika 20. stoljeća

Autor:
Tea Radović
03/06/2024 u 13:00 h
18364
CANVA

Snažan, zdrav, gladan, glasan, elokventan, samodostatan, dominantan, izdržljiv, koncentriran i izvrstan poznavatelj ljudske naravi. Ovim je riječima američki biograf Stanley Corngold opisao austrijskog pripovjedača Franza Kafku, čiju stotu obljetnicu smrti obilježavamo na današnji dan.

Franz Kafka rođen je 3. srpnja 1924. u židovskoj obitelji srednje klase. Njegov otac, Hermann Kafka, koji je opisan kao glomazan, sebičan i oholi biznismen, a nerijetko i tiranin, htio je da njegov sin kroz život prati njegova pravila, što je uvelike utjecalo na Kafku. Velika očekivanja, svakodnevni pritisak i autoritaran odnos pridonijeli su njegovom umjetničkom stvaralaštvu, no odmogli su psihičkom stanju pisca oko kojega postoje razne spekulacije. Očev utjecaj vidljiv je u brojim Kafkinim djelima, a pogotovo u knjizi "Pismo ocu".

Utjecaj oca

Nekoliko godina prije završetka života, u dobi od 36, Kafka je odlučio reći ocu sve ono što ga guši od djetinjstva, a bilo je to emocionalno zlostavljanje te stalno neodobravanje koje je obilježilo sve njegove odluke u ranoj mladosti. U knjizi "Pismo ocu", na više od 100 natipkanih stranica vidi se piščeva trauma, a saznajemo i kako se Kafka bojao svoga oca.

"Predragi oče, nedavno si me jednom prilikom upitao zašto ja tvrdim da osjećam strah pred tobom? Kao i obično, nisam ti znao odgovoriti na pitanje, djelomice upravo zbog tog istog straha što ga osjećam pred tobom, a djelomice i zato što bih se za obrazlaganje tog straha morao upustiti u previše pojedinosti da bih u govoru mogao i pola njih obuhvatiti", napisao je Kafka.

Kafkina je majka, Julie Löwy, također bila pod velikim utjecajem Kafkina oca, odnosno njezinog muža, ali ni s njom pisac nije bio posebno blizak. Njezini su predci ipak druga priča jer se s njima Kafka često poistovjećivao zbog spiritualnosti, melankolične naravi, rabinskog učenja te intelektualne distinkcije. Julie je svakodnevno radila i po 12 sati kako bi svom mužu pomogla da postane još uspješniji, a spletom nesretnih okolnosti, Kafka je prije sedme godine života, kada su dvojica starije braće preminula, postao najstarije dijete u obitelji. Kafku i njegove tri mlađe sestre, Gabriele, Valerie i Ottilie, odgajale razne sluškinje i guvernante, a najbliža članica obitelji postala mu je najmlađa sestra Otillie.

Kafkino je školovanje, kao i sve ključne životne odluke, bilo u rukama njegova oca, pa je nakon stroge klasične gimnazije u Pragu upisao studij kemije, no vrlo brzo prebacio se na studij prava zbog većih mogućnosti za ostvarivanje očekivanja oca Hermanna. Ondje, pred kraj prve godine fakulteta, upoznaje izraelskog pisca Maxa Broda, koji postaje njegov doživotni prijatelj, a ovaj mu je studij također pružio priliku za pohađanje predavanja iz njemačkih studija te povijesti umjetnosti, koja su doprinijela njegovom pisanju.

"Sve u svemu, mislim da moramo čitati samo one knjige koje grizu i ubadaju. Ako nas knjiga koju čitamo ne potrese poput udarca u glavu, zašto se uopće mučimo pročitati je", rekao je jednom prilikom Kafka.

Max Brod – doživotni prijatelj

Njegova su djela, nedvojbeno, postala klasici književnosti 20. stoljeća, a Kafkino je književno stvaralaštvo ozbiljno započelo 1907. godine kada je objavio svoju prvu knjigu – zbirku kratkih priča pod nazivom "Meditacija".

Kafkini romani, pripovijetke, aforizmi, dnevnici i pisma prožeti realizmom i nadrealizmom prikazuju svakodnevne likove s osjećajem krivice i zbunjenosti, a kroz alogičnu i enigmatsku zbilju ispunjenu strepnjom prikazao je svoje umijeće detaljnog pisanja. Birokratske sile također su upletene u njegova djela, što je rezultat posla kojim se bavio jer je prvotno radio u talijanskoj osiguravajućoj kući pod nazivom Assicurazioni Generali, a kasnije u Institutu za radničko osiguranje od ozljeda Kraljevine Češke.

U razdoblju stvaranja Kafka nije objavljivao mnogo svojih knjiga te je u svojoj oporuci izričito napisao kako želi da se njegova djela spale, no Max Brod očito je znao procijeniti važnost djela koje je ipak objavio, bez obzira na sadržaj oporuke. Razlog zbog kojega Kafka svoja djela nije prezentirao javnosti bila je sumnja u samoga sebe te nesigurnost, a ti su psihički i emocionalni nemiri naposljetku doveli do tuberkuloze zbog koje je preminuo.

Novela "Preobrazba", o Gregoru Samsi koji postaje kukac, te "U kažnjeničkoj koloniji", s temama pravde, nasilja i sukoba između tradicije i napretka, neke su od rijetkih knjiga koje su objavljene za života Kafke, dok su njegove ostale proslavljene knjige poput "Procesa", "Amerike" i "Dvorca" objavljene posthumno, a itekako imaju veliki značaj za književni svijet u kojemu se ne bi nalazile bez Maxa Broda.

Inspiracija sastavu The Cure

Što se tiče ljubavnog života Kafke, Brod kaže da ga je mučila seksualna požuda, pa je često posjećivao javne kuće, međutim, 13. kolovoza 1912., upoznao je Felice Bauer, Brodovu rođakinju, te joj je nedugo nakon toga počeo svakodnevno slati pisma. Njihova se komunikacija u ogromnoj mjeri događala preko pisama, a zaručili su se dvaput. Prvi puta 1914. godine kada je Kafka u pismu preložio brak, no te su zaruke raskinute samo nekoliko tjedana nakon, ali komunikacija se nastavila. Drugog je puta problem bio u njegovoj bolesti, a te su zaruke trajale od srpnja 1917. do prosinca iste godine, kada je Felice i odselila iz njihovog stana u Pragu.

Više od 500 Kafkinih pisama, koje je napisao u razdoblju od 1912. do 1917., objavljena su u knjizi "Pisma Felice", a inspiraciju za pjesmu "A Letter to Elise", engleska rock grupa The Cure, pronašla je upravo u Kafkinoj zbirci pisama.

Posthumni početak modernizma

Od tuberkuloze je Kafka patio od 1917. godine, kada je prekinuo zaruke s Felice Bauer, a unatoč liječenjima u Njemačkoj, Italiji, Francuskoj i Švicarskoj, bolest se pogoršala 1924. te se tada o njemu brinula najmlađa sestra Ottlie, od milja zvana Ottla.

U sanatoriju nedaleko od Beča nalazio se od 10. travnja 1924. do svoje smrti 3. srpnja te godine, a njegove su knjige doživjele slavu tek nekoliko desetljeća nakon smrti. Franz Kafka danas se, zbog dubine istraživanja ljudske psihe te apsurdnosti postojanja, smatra jednim od najvećih književnika 20. stoljeća, a njegova su djela postala temelj književnog modernizma.

11. studeni 2024 16:59