StoryEditor

ZAMAGLJENE NAOČALE Kako se riješiti problema koji zadaju zaštitne maske?

Maska treba biti što uža i imati prilagodljivi gornji dio da bi topao zrak odlazio dolje ili sa strane, a ne prema naočalama

02/02/2021 u 13:16 h
11588
Petra Oreskovic/Global

Svakodnevno višesatno nošenje zaštitnih maski vjerojatno je najteže palo onima koji nose naočale. Zbog kondenzacije i doticaja zagrijanog zraka s hladnom površinom stakla naočala, one se jednostavno – zamagle. Ulazak u trgovinu, tramvaj ili u prostorije fakulteta popraćen je frustriranim skidanjem naočala s glave dok se barem malo temperatura ne izjednači. Ipak, postoji nekoliko savjeta koji bi mogli pomoći da se maska i naočale sprijatelje, a oni s naočalama više ne srljaju kao guske kroz maglu.

Odabir prave maske

Iako malo tko prilikom kupnje ili izrade maske razmišlja o tome da to bude "ona prava", oni koji nose naočale poželjet će u budućnosti i tome posvetiti više pažnje. Naime, maska bi trebala biti što prisnija uz lice da bi topao zrak kojeg izdišemo otišao na donju stranu ili sa strane. Ukoliko je maska opuštena, široka ili se nošenjem raširi, utoliko će zrak puštati prema gore, baš prema naočalama. U tom je slučaju magljenje zagarantirano. Da bi to izbjegli, treba birati uže maske i maske s prilagodljivim dijelom oko nosa, kao što su jednokratne kirurške zaštitne maske. Ipak, ni kod njih nije dovoljno samo stisnuti gornji dio tako da prati linije nosa. Ako je maska i dalje široka, uzak gornji dio neće puno pomoći pa je potrebno prilagoditi veličinu traka ili lastike koja drži masku. Ako trake, umjesto da ih samo stavite iza ušiju, prvo "ukrižate", približit ćete masku licu.

Sapun i pjena za brijanje

Drugi trik koji mnogi koriste je pranje naočala u sapunici. Nakon pranja, naočale je najbolje ostaviti da se prirodno osuše na zraku, ali može ih se i prebrisati krpom od mikrovlakana. Čestice sapuna na površini naočala stvaraju tanak sloj koji otežava kondenziranje pare, a isti se učinak može postići i s pjenom za brijanje. Pjena se nanese na stakla, a zatim treba pričekati da se osuši. Kad se osuši dovoljno je ukloniti ju s naočala, a na njima će ostati prozirni sloj koji štiti od kondenziranja i drugih čestica koje bi se inače nahvatale na stakla i onečistile ih. Ipak, ne preporučuju svi korištenje pjene za brijanje, dječjih šampona ili paste za zube, da se ne bi oštetile leće.

Stvaranje vodootpornog sloja

Najbrže i najjednostavnije rješenje razni su proizvodi u spreju koji će stvoriti vodootporni sloj na staklima, odnosno lećama naočala. Od koristi mogu biti proizvodi protiv zamagljivanja naočala za plivanje ili sprej za kišu. Postoje i brojni gelovi te voskovi koji će paru pretvoriti u sitne kapljice, a koje će nestati s naočala. Ipak, ne preporučuje se koristiti proizvode koji nisu namijenjeni isključivo za naočale da se ne bi oštetile leće.

26. travanj 2024 06:56