StoryEditor

MLADI U KOŠARCI ‘Treba uložiti novac direktno u igrače, a ne u klubove‘

‘S mladima se radi dovoljno, ali ne dovoljno dobro‘, smatra Velibor Balaban

Autor:
Global.
04/07/2022 u 09:27 h
<p>Kosarkasica stoji ispod kosa<br />
Zagreb, 14.4.2021.<br />
FOTO: Neva Zganec/GLOBAL</p>
Kosarkasica stoji ispod kosa Zagreb, 14.4.2021. FOTO: Neva Zganec/GLOBALNEVA ZGANEC/GLOBAL
Hrvatska košarka ne proživljava svoje najbolje dane. Iako ima sjajne igrače u NBA ligi, na reprezentativnom planu ne stoji dobro. NBA igrači u velikoj mjeri ne mogu niti doći na okupljanje zbog klupskih obaveza, a onda nam se događaju porazi od raznih europskih zemalja kojima košarka nije niti u desetom planu. Na klupskom planu nije ništa bolje - u regionalnoj ABA ligi Split i Zadar su na samom dnu tablice, dok Cibona nešto bolje kotira, no i dalje s negativnim omjerom. Da bi sve to krenulo na bolje, treba podići kvalitetu rada od početne točke, a to su mladi igrači. Ulaganja u sport su mala, a uvijek se dolazi i do pitanja struke i načina rada s mladima.

Nedostatak kvalitetnih stručnjaka

Bivši profesor tjelesne i zdravstvene kulture i košarkaški trener Velibor Balaban napominje da struka nije dovoljno dobra. "Vrhunski hrvatski košarkaški treneri koji bi trebali biti tu ostavljeni su po strani, a o razlozima možemo samo nagađati", komentira Balaban i naglašava da nije problem u djeci. "Ovdje rastu ista djeca kakva su rasla i prije 30 godina, isto je podneblje, tako da talenata ima, samo što je tad netko znao napraviti igrača od tog djeteta, a danas je to sve palo na nekakav prosjek", kaže Balaban. Na pitanje radi li se dovoljno s mladima, Balaban odgovara potvrdno, ali i smatra da se ne radi dovoljno kvalitetno. "Smatram da se s mladima radi dovoljno, ali ne dovoljno dobro", poručuje Balaban te kao jedan od razloga za to navodi potplaćenost trenera, s čim se složio i košarkaški trener mlađih selekcija te sportski novinar koji prati hrvatsku košarku Miroslav Nađ, a koji je u otvorenom pismu Hrvatskom košarkaškom savezu čiji je cilj bio ukazati na stvari koje mogu biti korisne u radu s mladima, između ostalog napomenuo da treba subvencionirati plaće trenerima da bi oni u punoj mjeri bili posvećeni u svom radu. "Treneri su nažalost jako slabo plaćeni i sukladno tomu slabo motivirani. Njihova je plaća daleko ispod hrvatskog prosjeka te samim time treneri moraju imati dodatan posao i fokus im nije u potpunosti na radu s mladima", primjećuje Nađ te nadodaje da ipak to ne smije proći bezuvjetno. "Ako treneri ispune neke uvjete, onda ih se treba subvencionirati", zaključuje Nađ. Da mnogi treneri ne ispunjavaju uvjete rada s mladima, smatra Balaban koji naglašava da bi mladi treneri trebali biti u starijim selekcijama s iskusnim trenerima. "Djecu vode treneri koji se na njima uče, a zapravo bi oni najbolji stručnjaci trebali biti među djecom dok bi mladi, perspektivni treneri trebali stasati uz one iskusnije", govori Balaban te naglašava da ima i trenera koji niti nemaju licencu. "Ima trenera koji imaju završeni tečaj, što nije dovoljno dobro", objašnjava Balaban.

‘Davanje novca klubovima je bacanje novca‘

Nađ u svom pismu primjećuje da je Savez nudio novac klubovima te tako pokazao da ima određena sredstva, no smatra da to nije dobar potez. "Klubovi su uglavnom vođeni od strane ljudi koji ne znaju raspolagati novcem, što pokazuju iz dana u dan. Te novce neće iskoristiti za ulaganje u mlade igrače te smatram da je davanje novca klubovima bacanje novca", komentira Nađ i predlaže da se novac iskoristi produktivnije. "Prva i osnovna stvar mora biti nacionalni plan i program razvoja igrača. Savez kao krovna organizacija mora izraditi plan i program ili ga dati izraditi, a obavezni dio programa moraju biti i konkretni primjeri treninga primjerenih određenoj dobi, odnosno koliko vremena unutar treninga posvetiti određenim elementima košarkaške igre", kaže Nađ koji dodaje da bi se na osnovu toga plana znalo što se očekuje od igrača u određenoj dobi. Miroslav Nađ problem vidi i u tome što mladi igrači nemaju adekvatne trenere u razdoblju kada najviše mogu raditi na sebi, a to je ljetno razdoblje kada nema natjecanja. "Mladi igrači najviše mogu raditi na sebi i napredovati tehnički i fizički tijekom ljetnih mjeseci kada nema natjecanja", upozorava Nađ te nadodaje da bi mladi igrač trebao imati i trenere (košarkaškog i kondicijskog) koji će posvetiti njima, napraviti i uskladiti plan rada na tehnici i fizikalijama, no to je luksuz koji ne može imati svaki igrač. "Oni koji su na stipendijskom ugovoru ili ako su punoljetni na minimalnom ugovoru ne mogu si priuštiti dva trenera tijekom ljeta", smatra Nađ. "Mogu biti ekstra talenti iza kojih stoji ili obitelj ili menadžeri, ali nama za podizanje košarke pored njih trebaju i oni igrači koji će biti solidni klupski igrači, a klubovi su u lošem financijskom stanju i tijekom ljeta rijetki plaćaju trenere", govori Nađ. Da je financijsko stanje loše primjećuje i Balaban koji tvrdi da su prisutni neki drugi motivi. "Novaca nema u košarci. Samo ljubav", govori Balaban i nadodaje da su prije mlade igrače u klubove dovodili profesori tjelesne i zdravstvene kulture, koji bi ih prvi trebali uočiti, a danas to rade sportski djelatnici koji "nemaju pojma, nemaju nos za to", zaključuje Balaban.

Velibor Balaban: ‘Imali smo kadetsku reprezentativku‘

Kao jedno od rješenja problema Balaban vidi i u klubovima koji ili uopće nemaju seniorski pogon ili veliku većinu fokusa stavljaju na mlađe selekcije, a jedan od takvih je i KK Vedi, bjelovarski košarkaški klub koji donedavno nije imao seniorski pogon, a i sada kada ga ima, gotovo svu pažnju usmjeruje djeci.

"Kao osnivač kluba mogu reći da smo na dobrom putu. Smatrali smo kako klub treba krenuti od onih najmlađih, no prije toga smo ispitali teren da vidimo od koje kategorije krenuti, a tada je to bila ona od 10 do 11 godina", poručuje Balaban te ističe da su prepoznati u većem djelu košarkaške javnosti jer imaju sve selekcije, a i kadetska momčad uspjela je doći do osmine finala Hrvatskog kupa gdje ih je porazila Cibona.

"Jedan od najvećih uspjeha kluba je svakako taj što smo imali reprezentativku u kadetskoj selekciji, Ivu Bednaić, koja je morala biti registrirana za Podravac iz Virja jer nemamo žensku ekipu, ali je do reprezentacija došla kao članica Vedija", ponosno ističe Balaban te navodi da je nekoliko klinaca bilo na užoj listi za reprezentaciju, no nisu se našli na završnom popisu.

"Svi ovi rezultati i postignuća govore da smo na dobrom putu", zaključuje Velibor Balaban.

14. srpanj 2025 13:59