StoryEditor

APSOLVENTSKA GODINA Studentima opuštenih 12 mjeseci uz sva prava: ‘Našla sam posao u struci‘

Neki smatraju da im apsolventska godina pruža vrijedno iskustvo i dodatnu priliku za profesionalni razvoj dok drugi preferiraju brži završetak obrazovanja i usmjeravanje na daljnje ciljeve

Autor:
Antonija Kalac
10/04/2025 u 19:12 h
18681
ILUSTRACIJA/MARKO JURIC/PIXSELL

Dodatna akademska godina koju mnogi uzimaju prije službenog završetka studija popularan je izbor među studentima. Dok neki smatraju da je to prilika za stjecanje iskustva, drugi je vide kao način da produže svoj boravak na fakultetu. Nekoliko apsolvenata podijelilo je s Globalom svoje motive, očekivanja i daljnji akademski plan.

Josip Kovačević (22) student je novinarstva i na ovu odluku se odlučio jer je nakon treće, najzahtjevnije godine na studiju, htio imati opuštenijih 12 mjeseci.

"Zamišljao sam ovo razdoblje s manje odgovornosti i pravom na studentsku satnicu i htio sam iskoristiti to dok još mogu", rekao je Kovačević. Trenutačno obavlja studentske poslove koji nisu vezani uz struku, a u slobodno vrijeme društvo mu pravi kolegica s fakulteta Tesa Katalinić (22) koja se na apsolventsku godinu odlučila zbog nesigurnosti u svoj odabir karijere.

‘Diploma je važna, ali...‘

"Htjela sam shvatiti sviđa li se meni ovaj studij ili ne i mogu li se zamisliti do kraja života u ovakvom zanimanju", rekla je Katalinić i potvrdila kako joj je ovo vrijeme koristilo da "hladne glave" odluči koji je sljedeći korak.

No, pauziranje akademskih obaveza i traženje odgovora na dilemu o odabiru svoje karijere dva su razloga koja se mogu ispreplesti. Primjer tome je Franka Kopilaš (22) koja se krajem treće godine preddiplomskog studija počela dvoumiti o upisu diplomskog studija odmah na jesen. Skupila je hrabrost da taj korak odgodi kada je kroz razgovor shvatila da je velik broj njezinih kolega s godine odlučio upisati apsolventsku.

"Zadovoljna sam svojom odlukom, sada imam i prostora da završni rad pišem u miru. Našla sam posao u struci i zasad mi je dobro", rekla je Kopilaš i zaključila kako joj je drago što su je kolege potakle na ovaj korak. Kada je novinarstvo u pitanju, Katalinić smatra da je najvažnije stjecanje poznanstva i praktičnog znanja. 

"Naša diploma na tržištu rada zapravo ne znači puno ako nemamo nekakvog iskustva jer nije nužno da završiš novinarstvo već je bitno da se istakneš u nečemu", kazala je.

Promijenila je dvije redakcije u ovom periodu. Rad u struci potaknuo ju je na nastavak studija novinarstva kao i Katalinić, dok je Kovačević svoj poziv pronašao u Splitu.

‘Važnije mi da što prije počnem raditi‘

Međutim, postoje i oni koji su bez dodatnog produživanja studija upisali diplomski. Marlena Perak (22) jedna je od njih i smatra da bi sama sebi upisom apsolventske godine odmogla i produžila studij koji želi što prije završiti. No, istaknula je da je razmatrala taj potez nakon pete godine zbog zadržavanja studentskih prava, ali ipak ostaje pri prvotnom odabiru.

"Što više vrijeme odmiče, sve više smatram da je to manje potrebno, važnije mi je da što prije počnem raditi na normalnom stalnom ugovoru", rekla je Perak kojoj nije opcija studentska komfor zona.

Neki smatraju da im apsolventska godina pruža vrijedno iskustvo i dodatnu priliku za profesionalni razvoj dok drugi preferiraju brži završetak obrazovanja i usmjeravanje na daljnje ciljeve. Zato svi ovi studenti preporučuju da ako netko nije siguran u svoj sljedeći korak, neka se pita što mu je trenutačno važnije od ove dvije opcije.

Vezani članci
01. svibanj 2025 05:45