StoryEditor

CHATGPT NA FAKULTETU Studentica: Ne koristim ga često, osjećam krivnju i bojim se da će me uhvatiti

Pitali smo studente koliko često zapravo upotrebljavaju AI alate za pisanje seminara i zadaća. Neki često posežu za njima, ali drugi se nećkaju

Autor:
Maja Jakirčević
30/04/2025 u 20:19 h
18712
ILUSTRACIJA/MAJA JAKIRčEVIć

Najpoznatiji alat umjetne inteligencije ChatGPT u roku od par sekundi može ponuditi odgovor na gotovo svako pitanje. Nije neobično da ChatGPT u svom radu često koriste i studenti. Takav program može biti iznimno koristan za pisanje članaka, eseja, seminara i sličnih zadataka, ali u pitanje se dovodi etičnost njegova korištenja.

Mnogi fakulteti prepoznali su opasnost korištenja ovog alata, a neke visokoškolske ustanove su izdale upute vezane uz korištenje ChatGPT-a u radovima. Primjerice, fakultet Sveučilišta u Rijeci izdao je upute gdje navode kako je svaki student koji je koristio ChatGPT dužan to navesti u radu.

"Svaka upotreba tuđeg teksta ili drugog oblika autorskog djela, kao i upotreba ChatGPT ili bilo kojeg drugog alata čija se funkcionalnost temelji na tehnologiji umjetne inteligencije, bez jasnog i nedvosmislenog navođenja izvora, smatra se povredom tuđeg autorskog prava i načela akademske čestitosti te predstavlja tešku povredu studentskih obveza i za sobom povlači stegovnu odgovornost i stegovne mjere sukladno Pravilniku o stegovnoj odgovornosti studenata", stoji u obavijesti riječkog Fakulteta za fiziku.

‘Koristio sam ga puno puta‘

Mnogi studenti tvrde kako im ChatGPT uvelike pomaže te skraćuje vrijeme kod obavljanja fakultetskih zadataka. Iako su svjesni posljedica ako ih profesori uhvate u korištenju umjetne inteligencije i dalje to nastavljaju raditi. Global je razgovarao s troje studenata, koji su pristali odgovoriti na pitanja o tome koriste li ChatGPT u svojim radovima za fakultet pod uvjetom anonimnosti. Jedna studentica za svoje radove često koristi ChatGPT, ali samo kako bi joj pronašao literaturu ili pružio neku početnu strukturu.

"Uvijek ga koristim samo kako bi mi pomogao osmisliti zadatak, da ne moram sama smišljati uvod. Osim toga, uz pomoć njega pronađem literaturu za radove. Ostatak teksta uvijek napišem sama, rijetko ga koristim za generiranje kompletnog sadržaja", rekla je ova studentica.

Globalne studije o korištenju ChatGPT-a među studentima, koje su se provodile na globalnoj razini u 109 zemalja, bile su objavljene u časopisu PLOS ONE, odnosno Public Library of Science, početkom veljače ove godine. Istraživanja su dokazala da dio studenata strahuje da bi korištenje ChatGPT-a mogao negativno utjecati na njihove kritičke i analitičke sposobnosti.

Ipak, drugi dio rezultata pokazuje koliko je zapravo malo studenata zabrinuto, iako su svjesni negativnih strana i akademskih posljedica korištenja ovih alata.

"Koristio sam ga već puno puta u svojim radovima i ne mogu reći da sam se baš bojao da će me netko od profesora uhvatiti. Nikad ga ne koristim da mi napiše cijeli rad, nego samo neke dijelove, a i uvijek izmijenim rečenice tako da se ne primijeti da sam ga koristio", rekao nam je drugi student.

‘Ne postoje dovoljno razrađene upute‘

Spomenuto istraživanje je osim toga pokazalo da studenti ne doživljavaju umjetnu inteligenciju kao sredstvo za varanje, već ga vide kao alat koji im olakšava obavljanje fakultetskih obaveza i potiče kreativnost. Manji dio njih je izjavio da rijetko ili uopće ne koristi ChatGPT, a jedan od autora spomenutog istraživanja, Ivo Dumić-Čule, koji je docent na Sveučilištu Sjever te predsjednik Uprave Senata gospodarstva Hrvatske i osnivač i direktor tvrtke MedAi Solution, za Lider je objasnio da je to možda zbog toga što se boje reakcije profesora ili jer ne postoje dovoljno razrađene upute o tome što je dozvoljeno, a što ne.

"Ne koristim ga baš često jer se bojim da me uhvate. Iskreno, ne osjećam se baš dobro kada ga koristim. Osjećam krivnju i smatram da nisam dovoljno produktivna. Pokušavam ga koristiti u trenucima kada mi je baš potreban, kada nemam baš nikakvu ideju kako započeti zadatak", objašnjava anonimno još jedna studentica s kojom smo razgovarali.

ChatGPT je javnosti postao poznat 2022. godine, kada ga je osnovala zaklada OpenAI. Dostupan je na korištenje svima na internetu te omogućava sporazumijevanje na svakom jeziku, a dnevno ga koristi čak više od 120 milijuna ljudi.

Vezani članci
01. svibanj 2025 02:53