StoryEditor

ANALIZA Većina web-stranica fakulteta nije prilagođena mobitelima

Filozofski, Pravni, Učiteljski, Ekonomski, Kineziološki i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet nisu aktivni na društvenim mrežama, a svoj profil redovito ažuriraju FPZG, PMF, Grafički fakultet i FER
Autor:
Global.
17/09/2017 u 10:22 h

U današnjem umreženom svijetu neku ćete ustanovu najprije “posjetiti” u njenu virtualnom obliku, bilo putem web-stranice ili društvenih mreža nego na stvarnoj, fizičkoj lokaciji. Istraživanje koje su Globalovi novinari proveli tiče se internetskih stranica i društvene mreže 29 sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, te četiriju privatnih fakulteta u Zagrebu. Provjerili smo kakva je virtualna komunikacija sastavnica, kome ona polazi za rukom, a tko još mora poraditi na tome.

Što se tiče tehničke analize, najbolju ukupnu ocjenu ima Agronomski fakultet (7,8). Slijede ga web-stranice Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta (7,4) i Fakulteta organizacije i informatike Varaždin (7,3). Fakulteti s dna popisa su Geotehnički fakultet (5,1), Tehničko-tehnološki (4,9), a za najboljim, prema tehničkoj analizi, najviše zaostaje Šumarski fakultet (4,8).

FOI je najbolji

No situacija se mijenja kada uzmemo u obzir i vizualnost, prema studentima često i presudni element vrednovanja web-stranice njihova fakulteta.

“Apsolutni favorit među najboljima je web-stranica Fakulteta organizacije i informatike. Moderna je, koristi Drupal CMS platformu koja se sve više razvija. Koristi sve tehnike kako bi stranica bila zanimljiva kao što su zgodne animacije pri učitavanju stranica te korisne web-aplikacije”, kaže Aurel Delić, web-dizajner. Dodaje kako oni jedini koriste responsivni dizajn, onaj koji se sam prilagođava različitim dimenzijama preglednika, što znači da drukčije izgleda na velikom monitoru, tabletu ili mobitelu, a sve radi pružanja najpotpunijeg vizualnog doživljaja.

Zanimljivosti

- Većina web-stranica fakulteta na ljestvici je između 26.000 i 26.500 najpopularnijih web-stranica u svijetu po kriteriju posjećenosti, a u tom području prednjači Filozofski fakultet. - Sve stranice bilježe lagan porast popularnosti u posljednja tri mjeseca u usporedbi s dva tromjesečja prije. - Test redovitosti objavljivanja sadržaja položile su sve sastavnice, s neznatnom razlikom u dinamici objava. - Google Analytics i slične alate za praćenje publike koristi trećina fakulteta. - Čak dvije trećine fakulteta nemaju izravnu povezanost web-stranice na društvene mreže.

“Jako dobra izvedba”, zaključuje Delić. Šumarski fakultet, prema riječima web-dizajnera, zaslužuje zadnje mjesto na listi.

“Najgori vizualni doživljaj. Potpuno zastarjeli dizajn, uz izostanak mobilne verzije. Vjerojatno ni studenti nisu zadovoljni zbog nepostojeće prilagodbe mobitelima jer je takav pristup sadržaju prestigao gledanje stranica na računalu”, kaže ovaj stručnjak.

Sva četiri analizirana privatna fakulteta visoko su pozicionirana, a u konkurenciji između VERN-a, Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta, Visoke škole za komunikacijski menadžment Edward Bernays i Libertas, najbolju ukupnu ocjenu dobiva Edward Bernays (8,6) što ga čini apsolutnim pobjednikom u analizi 33 fakulteta. Privatni fakulteti, za razliku od državnih, na svojim web-stranicama nude i oglasni prostor.

Boom na Facebooku, Twitter zaboravljen

“Sam prikaz informacija u golom obliku više nije dovoljan. Moramo imati na umu da se u nas stranice fakulteta većinom koriste za objavu informacija namijenjenih studentima, a sve od navedenih to i čine”, kaže Delić. Ipak, neke rade iskorake i “kreću se prema modernim zahtjevima, kako tehnološkim tako i vizualnim, te navikama korisnika”, dodaje.

Zanimljivo je istaknuti kako mnogi društveno-humanistički fakulteti nisu aktivni na društvenim mrežama, dok, na primjer, prirodoslovno ili tehnički orijentirani fakulteti jesu. Filozofski fakultet, Pravni, Učiteljski, Ekonomski, Kineziološki i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet nisu aktivni na društvenim mrežama, a svoje profile redovito ažuriraju Prirodoslovno-matematički fakultet, Grafički te Fakultet elektrotehnike i računarstva.

Fakultet organizacije i informatike Varaždin s više od 36.000 pratitelja na Facebooku ima najveću bazu pratitelja. Maksimalno se posvetivši Facebooku, Twitter profil su zanemarili, ne objaviv- ši ništa od veljače 2016. godine. Stomatološki fakultet jedan je od onih koji nisu ažurni na društvenim mrežama. Objave su im iznimno rijetke, a kada se i dogode, otprilike jednom na mjesec, rezervirane su za Glasilo stomatološkog fakulteta, njihov fakultetski časopis.

Primjer kako web-stranica ne bi trebala izgledati

Fakultet koji pridaje najveću pozornost društvenim mrežama je Fakultet političkih znanosti. Uz Facebook, Instagram i Twitter, jedini je fakultet koji je odnedavno aktivan i na Snapchatu. Jedan od idejnih pokretača društvenih mreža FPZG-a i nositelj smjera društvenih medija, profesor Domagoj Bebić, kaže kako je to i očekivano jer se bave komunikacijom, da budu i predvodnici takvog načina komunikacije.

“Ona je najveći izazov, mora biti brza, ciljana i izravna, a uz predan tim i sinergiju uprave, studenata i informacije društvene mreže nisu više samo obični kanali komunikacije, nego čine uspjeh cijele zajednice”, kaže profesor.

Neformalni sadržaji

Dora Kršul, uz studentske obveze, obavlja i posao community managera FPZG-a. Kaže da je briga o društvenim mrežama sve samo ne dosadna. “Potrebno je razmišljati o svakoj mreži posebno. Uvijek ustrajem na kreativnom sadržaju koji je neformalnijeg tipa jer bez njega radi se samo o svojevrsnoj oglasnoj ploči fakulteta. Mreže su ključ približavanja institucije studentima”, kaže. Trenutačni projekt na kojem radi je #meetFPZG, kratke priče o studentima, nastavnom i nenastavnom osoblju.

“Poruka je ta da fakultet nije samo zgrada u Lepušićevoj ulici, nego ljudi koji u njoj provode svoje vrijeme”, zaključuje Kršul.

Nibbler analiza

Alat koji se koristio pri tehničkoj analizi je web-stranica Nibbler, a za svaku pojedinu sastavnicu dobivena je objektivna slika trenutačnog stanja kvalitete “virtualne komunikacije”, iskazane vrlo transparentno u brojčanom prikazu. U četiri osnovne kategorije koje su ušle u analizu su dostupnost sadržaja, korisničko iskustvo, promocija i popularnost i tehnologija izrade. Također, svaka od tih kategorija svoju ocjenu temelji na analizi još desetak potkategorija.

26. travanj 2024 00:09