StoryEditor

VIRTUALNA MODA Digitalizacija modnih pisti i trgovina omogućava probijanje novih brendova

U modni svijet probile su se nove kuće poput Carlingsa, The Fabricanta i Hanife koje su uspjele rasprodati nekoliko kolekcija

Autor:
Global.
27/01/2022 u 08:07 h
<p>Lutka u izlogu<br />
Lutka u izloguUNSPLASH
Virtualna moda predstavlja nov način izražavanja zaljubljenika u modu, a za dio svoje popularnosti brendovi mogu zahvaliti i pandemiji koronavirusa. Kako su se ljudi tijekom pandemije u sve više aspekata života okretali digitalnom svijetu, tako su u sve većem broju počeli pokazivati interes i za virtualnu modu, čiji brendovi ostvaruju rast prihoda u odnosu na prijašnje godine.

Virtualizacija od 90-ih

Virtualna moda obuhvaća online izloge, ali također i one kreatore koji snimaju svoje revije i objavljuju ih online, kao i one koji stvaraju odjeću koja postoji samo u virtualnom okruženju, objašnjava Petra Krpan, asistentica na Tekstilno-tehnološkom fakultetu. "I dalje ćemo odlaziti u dućan i kupovati odjeću", komentira Krpan. Dodaje da konfekcijsku odjeću i obuću od virtualne mode odvaja činjenica da je virtualna moda izvedbena, te da joj zbog toga odgovara virtualno okruženje koje pružaju nove tehnologije. Krpan kaže da pojava virtualne mode nije neočekivana s obzirom na razinu virtualizacije i digitalizacije koja je prisutna i izvan modne industrije. "Proces virtualizacije mode započeo je još početkom 90-ih godina kada započinje i suvremena modna praksa", objašnjava Krpan i dodaje da je sve veći utjecaj medija samo ubrzao njezin razvoj.

Domaći obol svjetskim revijama

Ipak, smatra da "prava čarolija mode i dalje leži u fizičkim modnim predmetima" bez obzira na to koliko moda u budućnosti pređe u virtualni svijet. Zahvaljujući virtualnim mogućnostima, osim poznatih dizajnerskih kuća, u modni svijet probila su se i sasvim nova imena kao što su Carlings, The Fabricant i Hanifa. Navedene kuće, iako još relativno nove, uspjele su surađivati s poznatim modelima i influencerima te rasprodati nekoliko kolekcija. Hrvatska se također može pohvaliti brendom virtualne mode pod imenom Tribute Brand. Ova tvrtka je odjevne komade počela predstavljati 2020. godine, ali osnivačica Gala Marija Vrbanić s idejom virtualne mode počela je eksperimentirati još godinama prije, na fakultetu. Danas broje obožavatelje i kupce diljem svijeta, kao i suradnje s poznatim kućama Jean Paul Gaultier i Sacai.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli TRIBUTE BRAND (@tribute_brand)

U slučaju Tribute Branda, koncept funkcionira tako da kupac odabere odjevni predmet koji želi kupiti te uz njega u svoju košaricu učita i svoju fotografiju na koju će pak stručnjaci iz Tributa digitalno namjestiti odabrani odjevni predmet. Dizajnerski tim koji stoji iza ovog brenda, inspiraciju za svoje kreacije uzimaju iz videoigrica kao što su Sims, Grand Theft Auto i mnoge druge, piše Vogue. Danas je virtualna moda postala dostupna svima, a pitanje je samo kako će ju korisnici, kao i fizičku modu, ukomponirati u svoj život, smatra Krpan.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli TRIBUTE BRAND (@tribute_brand)

26. travanj 2024 08:47