
Što danas znači izvještavati odgovorno? Kako izgleda redakcija kada ju se ogoli od PR-a, uredničkih direktiva i algoritama? Gdje su granice etike i smije li ih se prelaziti? Pitanja su to koja oblikuju medijsku svakodnevicu, ali rijetko dobiju priliku da budu izgovorena izvan zatvorenih sastanaka i komentara "u četiri oka". Upravo zato vas pozivamo na konferenciju "Iza naslova", koja će se održati u četvrtak, 22. svibnja 2025. godine s početkom u 15.30 sati, na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, u dvorani B, u organizaciji Hrvatske akademske zajednice FPZG.
Konferencija okuplja relevantne aktere hrvatskog medijskog prostora kako bi otvoreno govorili o autocenzuri, cenzuri, manipulaciji, odgovornosti i sve težem položaju novinara, a sve to kroz prizmu stvarnih iskustava, a ne teorijskih okvira. Njezina vrijednost ne leži samo u govornicima koji iza sebe imaju desetljeća rada u medijima, već u činjenici da temu približava upravo onima koji se tek spremaju zakoračiti u novinarstvo – studentima, učenicima i mladima koji danas oblikuju buduću publiku, ali i profesiju.
Program započinje u 15.30 sati panelom "Novinarstvo pod objektivom", gdje će se raspravljati o ulozi medijske pismenosti i novinarske edukacije u razvoju demokratske kulture. Ana Dokler, urednica portala medijskapismenost.hr, Lana Ciboci Perša, stručnjakinja za komunikacijske znanosti i Oriana Ivković Novokmet iz GONG-a, govorit će o tome kako mladi razumiju medijske sadržaje i što to znači za budućnost informiranja. Panel moderira Barbara Vukas, a rasprava će postaviti temelj za dublje pitanje – koliko prostora danas uopće postoji za profesionalno, neovisno novinarstvo?
Nakon pauze u 17.30, konferencija se zahuktava s okruglim stolom "(Ne)izgovoreno – granice izvještavanja", u kojem se tema iz teorijskog konteksta seli u stvarni svijet redakcija, mikrofona i kamera. Govornici su ljudi koji nisu samo svjedoci, već i sudionici tih promjena.
Raspravu moderira Krešimir Macan, u medijskom svijetu "Digitron među kalkulatorima". Jedan od najuglednijih hrvatskih komunikacijskih savjetnika, koji iza sebe ima više desetljeća iskustva u kriznom komuniciranju, političkim kampanjama i strateškoj komunikaciji – i koji će kao moderator osigurati da nijedna važna misao ne ostane prešućena.
Tomislav Cerovec, dugogodišnji urednik i novinar HRT-a, govorit će o nestanku profesionalnih kriterija, pritiscima tržišta i urušavanju novinarske specijalizacije. "Etika izvještavanja više nije profesionalni standard, nego osobna odgovornost", poručuje Cerovec, podsjećajući da novinar danas mora biti ne samo dobro informiran, već i osobno hrabar.
S njim će na pozornici biti i Kornat Vilović, novinar HRT-a čije su reportaže obilježile brojne godine televizijskog novinarstva. Danas je voditelj i urednik "Zelene linije" koja prati teme ekologije i održivosti, a sredinom dvije tisućitih pratio je teme crne kronike i hrvatskog podzemlja u kultnoj emisiji "Istraga".
"Ako prestanete tražiti istinu, sumnjati, učiti i biti znatiželjni, bit ćete loši novinari ali zato dobri urednici. A danas su više-manje svi urednici”, sažima Vilović stanje u kojem često oni najstručniji postaju najtiši.
Pravna dimenzija izvještavanja, koju novinari nerijetko podcijene dok se ne suoče s prijavom ili sudom, bit će u rukama Vesne Alaburić, odvjetnice specijalizirane za medijsko pravo. Njezina poruka je jasna: "Sloboda izražavanja nije samo osobno pravo čovjeka, nego temelj opstanka i napretka demokratske zajednice. Javni interes mora biti ishodište svake novinarske odluke – bez njega, sloboda postaje forma bez sadržaja.”
Konferencija "Iza naslova" nije još jedan događaj o medijima – to je pokušaj da se zajedno s novinarima, pravnicima, komunikolozima, ali i publikom, preispita kako i zašto informiramo javnost. U vremenu kad je "klik" važniji od konteksta, ovakvi susreti možda su rijetki, ali su zato nužni.