StoryEditor

LIJEKOVI NA TIKTOKU Studenti preko društvenih mreža šire znanje o farmaciji

Na profilu PharMinute dijele sve do čega se domognu, bilo da su sadržaj obradili na fakultetu, dobili ideju u razgovoru s kolegama ili svojim pacijentima

Autor:
Maja Furković
24/07/2025 u 15:23 h
<p>Autori profila PharMinute</p>
Autori profila PharMinuteILIJA ŽULJEVIć

PharMinute je profil na društvenim mrežama koji su početkom godine pokrenuli članovi Udruge studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatska (CPSA-e). Profil se nalazi na TikToku i Instagramu. Na njemu objavljuju sadržaje iz struke s ciljem educiranja te savjetovanja široke javnosti oko neodgovorenih zdravstvenih pitanja i problematika. Ovisnost o kapima za nos, lijek protiv mamurluka, razlike između probiotika, prebiotika i postbiotika te tehnike za nošenje s anksioznošću samo su neke od obrađenih tema.

CPSA je jedina studentska udruga u Republici Hrvatskoj koja zastupa studente farmacije i medicinske biokemije. "Svojim edukativnim i društvenim projektima i aktivnostima potičemo rast i razvoj naših studenata", rekao je predsjednik udruge Filip Simić.

Odabir tema i snimanje

Ideje za snimanje sadržaja dobivaju iz tema koje obrađuju na fakultetu, od svojih kolega, iz pročitanih novina ili svojih pacijenata. "Pronaći dobru temu nikada nije problem, imamo ih toliko da ih sve ne stignemo obraditi", rekao je koordinator projekta Ilija Žuljević.

Nakon odabira teme svaki student se opredjeljuje za obrađivanje teme koja mu je zanimljiva. Zatim dvoje studenata piše scenarij za videozapis koji prije objavljivanja prolazi kroz recenziju.

Za provjeru točnosti navedenih informacija u scenariju zaduženi su recenzenti. To su diplomirani sveučilišni magistri farmacije i medicinske biokemije Marko Matusina, Nikola Biščan i Tin Šaban. Slijedi snimanje sadržaja, njegova montaža i biranje opisa za objavu. "Prva verzija videa nikada ne ide van, već se dorađuje", kazao je Žuljević i dodao da cijeli proces od scenarija do objave videa traje i po tjedan do dva.

Prednosti dijeljenja znanja putem društvenih mreža

Zbog prisutnosti različitih dobnih skupina korisnika na društvenim mrežama i jednostavnosti samih platformi, studentima je lakše dijeliti svoje znanje. "Želimo educirati što širu populaciju, mlađe generacije konzumiraju više sadržaja na društvenim mrežama, no ni stariji nisu iznimka", naveo je Žuljević.

Za snimanje studenti najčešće koriste formate interaktivnih Q&A i kviz pitanja.

Na Instagramu odvojenu kategoriju sadržaja imaju naglasci u kojima se posebno govori o područjima lijekova, zdravlja, prehrane, psihe i njege kože. Studenti izdvajaju zanimljivosti koje pronalaze, primjerice podatak da su psihijatri u prošlosti prepisivali sintetičku psihoaktivnu drogu 3,4-metilendioksi-metamfetamin (MDMA) za liječenje alkoholizma.

Na profilu se dijele razni savjeti, poput pravilnog pranja zubi i kompletne oralne higijene. Za one koji često imaju napadaj panike preporučuju isprobavanje stop tehnike, kognitivno preslagivanje, tehnika sigurnog mjesta te prekidanja petlje kako bi im bilo čim lakše.

Stručan savjet

U svojim videozapisima daju detaljna objašnjenja kod pravilnog odabira probiotika, prebiotika i postbiotika za određene zdravstvene probleme. Istaknuli su njihove razlike i prednosti te u kojim biljkama i proizvodima se mogu pronaći.

Ove forme sadržaja osmislili su da bi se dodatno približili ljudima. "To je odličan način za prenošenje provjerenih informacija i podizanje svijesti o ulozi farmaceuta i medicinskih biokemičara kao zdravstvenih djelatnika kojima se možete obratiti ne samo po lijek ili nalaze, nego i po stručan savjet", pojasnio je Žuljević.

Najveći doseg imaju na TikToku gdje je publika interaktivna u komentarima aktualnih videozapisa. Najviše pregleda imaju HPV kviz (435.900), vrste biljnih čajeva (10.100), antibiotici protiv prehlade (10.600), Q&A o lijeku za mamurluk (78.100), ovisnosti o kapima za nos (319.400) te korištenju kapi za nos (14.200). Do tih brojki stigli su zbog prilagođenog pristupa ispitanicima u videima.

Teže što većem dosegu, ali najviše ih veseli kada publika nešto konkretno nauči i to znanje primijeni u svakodnevnom životu. "Jedna pacijentica je ušla u ljekarnu i tražila zamjenu za kapi za nos koje mogu izazvati "ovisnost" jer je to vidjela u našem videu. Najdraže nam je upravo to, kada publika nauči nešto novo i korisno ili kada nam se obrati za savjet - to je ono čemu težimo", podijelio je Žuljević.

Vezani članci
26. srpanj 2025 01:43