
Na Fakultetu političkih znanosti jučer je održan panel povodom 76. obljetnice NATO-a kao i 16. obljetnice ulaska Hrvatske u savez. Na raspravi su sudjelovali Božo Kovačević, istaknuti profesor i bivši hrvatski veleposlanik u Ruskoj Federaciji, kao i Mladen Nakić, predsjednik Atlantskog vijeća Hrvatske. Ostali gosti panela bili su Petar Popović, izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti i Sebastian Rogač, ravnatelj uprave za multilateralu i globalna pitanja Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Istaknuti stručnjaci na području međunarodnih odnosa raspravljali su o položaju i funkciji Sjevernoatlantskog saveza u okviru nestabilne sigurnosne situacije u Europi. U uvodnom djelu profesor Božo Kovačević osvrnuo se na povijesni pregled odnosa između Rusije i NATO-a te analizirao svrhu i transformaciju NATO saveza. "U ovom trenutku NATO je u krizi. Njegov cilj je odvraćanje Rusije od agresije i napadanja. Njegova uloga doživjela je transformaciju od trenutka kada je umjesto odvraćanja, započeo s njihovim provociranjem", rekao je Kovačević.
Raspravljalo se o mogućnosti raspada NATO saveza, uključujući hipotetski scenarij izlaska Sjedinjenih Američkih Država iz njega. Profesor Popović detaljnije je objasnio da izlazak SAD-a iz NATO-a nije vjerojatan, upravo zbog obostrane koristi.
Obrađen je i aspekt jačanja europskih sigurnosnih mehanizama u novonastaloj situaciji, na što se posebno osvrnuo predsjednik Atlantskog vijeća Mladen Nakić. "Trump je svojim dolaskom prodrmao Europu, ali ona nije slaba. Došlo je vrijeme naoružanja i Europa mora kreirati novi strateški kompas", rekao je Nakić.
S obzirom na to da je novi geopolitički fokus SAD-a postala Kina kao suparnik, Europa tu gubi na značaju i treba se osloniti na sebe i na samostalnu izgradnju obrambene strategije, zaključuju stručnjaci. Panelisti su se složili kako je nužno ulaganje u obrambeni sektor, predviđajući da će zbog nepredvidivosti američkih poteza vezanih za pomoć u Ukrajini, sva odgovornost pasti na europske zemlje.