
Nakon kreativne i hrabre aktivističke akcije izvedene u prosincu na glavnom zagrebačkom trgu, koja je podsjetila koliko su prošlost i odgovornost i dalje goruće teme, Inicijativa mladih za ljudska prava – Hrvatska ponovno otvara prostor za dublje promišljanje ratova 90-ih.
Od 11. do 21. ožujka u Galeriji na katu Kulturno informativnog centra, u Preradovićevoj ulici na broju 5, bit će postavljena izložba "Mladi se sjećaju zaboravljenih", koja ne ostavlja prostor ravnodušnosti. Izložba je posvećena onima koji su predugo bili gurnuti u zaborav – i postavlja pitanja na koja društvo više ne može zatvarati oči.
"U javnom prostoru i političkom diskursu u Hrvatskoj desetljećima prevladava etnonacionalizam koji je u opreci s poštivanjem ljudskih prava i europskim vrijednostima, primarno onima o očuvanja mira i jednakosti pred zakonom. Postoji i izravna uzročna veza između ratova devedesetih i neprekidne međuetničke mržnje i predrasuda prema onima koje se doživljava kao (etnički) ‘druge‘“, poručuju autorice izložbe koja je nastala sukladno misiji YIHR-a da doprinese ostvarenju pravde u slučajevima ratnih zločina, pomirenju unutar Hrvatske i regije, sjećanju na sve civilne žrtve ratova devedesetih te ojačavanju demokracije.
"Izložbu su osmislili i realizirali oni koji rat nisu doživjeli, ali njegove posljedice osjećaju na vlastitoj koži, oni koji žele spriječiti ponavljanje sukoba te izgraditi društvo zasnovano na poštivanju ljudskih prava, predvođeno tolerantnim građanima koji kritički misle o prošlosti svoje zemlje. Izložba prikazuje kako generacije rođene nakon ratova devedesetih vide njihovu destruktivnost, posebnu pažnju posvećujući (često zaboravljenim) žrtvama svih nacionalnosti", ističu iz Inicijative.
Izložba nastaje nakon posjeta gotovo 30 lokacija stradanja i sjećanja iz Drugog svjetskog rata i ratova devedesetih na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore. Radi se o rezultatu višegodišnjeg istoimenog Inicijativinog projekta, a nadovezuje se i na interdisciplinarno studijsko putovanje studenata politologije, novinarstva, povijesti, psihologije, fotografije, likovne umjetnosti i krajobrazne arhitekture iz Hrvatske i Srbije po mjestima obilježenima kulturalnom traumom ratova 90-ih te Drugog svjetskog rata.
Kako poručuju mlade autorice, "ovo nije izložba o prošlosti – ovo je poziv na odgovornost u sadašnjosti. Jer sjećanje nije samo čin pamćenja, ono je uvijek i aktivan te odlučan otpor zaboravu".
O filmu
U sklopu izložbe premijerno će se prikazati dokumentarni film "Što je to u ljudskom biću". Režiju i scenarij potpisuje Ivan Validžić, a film je nastao kao diplomski rad na studiju novinarstva pri zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti, pod mentorstvom profesora dr. sc. Nebojše Blanuše.
Što je to u ljudskom biću omogućuje gledatelju da čuje iskustva običnog čovjeka koji nikada nije bio istaknut u medijima zbog svojih herojskih djela, već je samo egzistirao u trenutku potpune ljudske apatije i nesklada, a pri tome pruža perspektivu razmišljanja multietničkih i interdisciplinarnih studenata u akademskom prostoru. Dokumentarac prati studente koji odlaze iz sigurnog okruženja predavaonice na izuzetno emocionalno zahtjevno putovanje. Do sada upućeni u tek teoretsko znanje, studenti otkrivaju kako se formira kolektivno pamćenje žrtava ratnih zločina u razgovorima s preživjelim svjedocima. Na putu kulturalne traume snalaze se u multietničkom i interdisciplinarnom izazovu koji će preispitati sva njihova dosadašnja poimanja nedavne povijesti nacionalizma i međuetničkih odnosa država bivše Jugoslavije.