
U Hrvatskoj gotovo svaka treća osoba konzumira duhanske proizvode. Mnogi od njih svoje slobodno vrijeme provode u kafićima i većina ih je navikla da ondje mogu pušiti cigarete. Međutim, odnedavno više nije tako jer prema novom zakonu baš svi kafići moraju imati poseban prostor za pušače.
Rigorozni zakoni
U ugostiteljskom objektu koji isključivo poslužuje piće, a u kojem nije moguće ispuniti uvjete za prostor za pušenje (kojemu površina ne smije biti manja od deset kvadratnih metara i prostor ne smije zauzimati više od 20 posto ukupne površine javnoga prostora, odnosno 20 posto površine prostora za posluživanje u ugostiteljskim objektima), vlasnik objekta može prostor za posluživanje odrediti pušačkim, no ondje mora istaknuti oznaku o dozvoli konzumacije cigareta.
Tako navodi zakon Ministarstva zdravstva, u kojem, usto, piše da prostor za pušenje mora zadovoljavati i određene preduvjete. Ondje, tako, treba postaviti ventilacijske sustave koji omogućuju najmanje deset izmjena zraka na sat, kao i da prostor mora biti opremljen sredstvima promidžbe spoznaje o štetnosti uporabe duhanskih proizvoda, kao što su plakati, leci, naljepnice...
Veliki problem za ugostitelje
A nakon stupanja novog zakona na snagu, od početka godine izvršeno je oko 389 nadzora i utvrđena 181 nepravilnost. Objekti koji krše propise, naime, mogu dobiti novčane kazne i do 20.000 eura pa je samim time jasno da ugostitelji moraju poštivati zakon kako bi izbjegli plaćanje visoke globe. U praksi je jasno kako se podosta njih ipak ne pridržava normi. Baš zbog toga, iz prve smo ruke provjerili koliko se u praksi poštuju pušači i nepušači te zakoni.
‘‘Najiskrenije, u mojem kafiću poštuju se sve propisane norme. Naime, imamo odvojeni dio za pušače koji apsolutno ničime ne remeti nepušače. Nikada ne bih riskirao i kršio pravila zbog visokih kazni za koje sam čuo da su moji kolege morali platiti. Do trenutka donošenja ovoga zakona pušiti se smjelo u cijelom kafiću, no sada u potpunosti poštujemo sve zakonom propisane obveze‘‘, kazao nam je vlasnik jednog od kafića na području Zagreba, čiji je identitet poznat redakciji.
Može se, dakle, reći kako je novi zakon bio jedan od načina da se nepušačima iziđe u susret i omogući im da u ispijanju svoje kave uživaju bez dima cigareta. Jesu li pušači češći gosti u kafićima ili ugostiteljima jednostavno nije dovoljno stalo do onih kojima dim smeta, teško je razaznati budući da je u pojedinim kafićima i prije donošenja ovoga zakona postojao odvojeni dio za pušače.
‘‘Zakon koji je donesen je prestrog i nedostaje mu razumijevanja za nas koji godinama, čak i desetljećima, držimo manje kafiće. Vanjsku terasu mi je nemoguće osigurati, a kafić mi nije dovoljno velik kako bih odvojio prostor za pušače koji su do donošenja ovog zakona konzumirali cigarete u objektu. Pepeljare i dalje držimo na stolovima, a dugogodišnjim mušterijama ne branim da zapale jer je to ljudima koji idu u moj kafić normalno i ne smeta im. Sumnjam da bi me bilo tko od njih prijavio inspekciji i ne vidim da radim nešto loše, a ne bih volio da se gosti osjećaju uskraćenim za nešto što u svakom slučaju nije ni ilegalno, a ni toliko opasno za ljude koji ionako svaki dan puše‘‘, rekao nam je još jedan vlasnik kafića na periferiji glavnoga grada.
Donose li zakoni zaista promjenu?
Svjedoci smo da je dosta kafića u posljednje vrijeme zaista i odvojilo prostor za pušače, no mnogi od njih nisu pa se i dalje u zatvorenim dijelovima uredno nalaze pepeljare. Vjerojatno je jedini način da se krenu pridržavati zakona da se inspekcije pojačaju i da ugostitelje koji se ovih pravila ne drže krenu udarati po džepu. Međutim, je li taj zakon bio potreban i smetaju li nepušačima toliko cigarete, nije do kraja jasno i ostaje na svakome da za sebe protumači što je ispravno.