
Visoko kontrastno lice, struk za slušalice, septum ruke, slamke koje sprječavaju dobivanje bora, ispravljanje nesimetričnog lica. Sve su ovo trendovi ljepote koji su se razvili na društvenim mrežama. U okruženju, unutar kojeg je već teško prepoznati uređenu fotografiju ili snimku, pojavljuju se trendovi koji standarde ljepote čine nedostižnima na sasvim novi način.
U lipnju prošle godine godine korisnik @orlandospeciality objavio je video na Tik Toku kojim je kritizirao osobe koje osuđuju žene zbog izgleda njihovih ruku. Video je izazvao polemiku među onima koji su na njega naišli, a među negativnim komentarima našao se jedan koji je glasio: "a što ako netko ima septum?" implicirajući kako je u redu osuđivati ženu ako ima piercing u nosu.
Tijelo kao trend
Zbog visoke pozornosti koju je komentar privukao, AI sustav Tik Toka koji predlaže korisnicima pojmove za lakšu pretragu, predložio je termin ‘septum ruke‘. Ovaj izraz, koji prvotno nije imao nikakvo značenje i nastao je kao rezultat neispravnog sustava, uskoro je zavladao platformom. Oni koji su naišli na sadržaj o ‘septum rukama‘ su bili zbunjeni oko značenja pojma, ali uskoro se pripisao rukama sa širim nadlakticama izazivajući val nesigurnosti među korisnicima, pretežito ženama.
Društvene mreže stvorile su brojne trendove poput septum ruku koji analiziraju i najmanji dio tijela tako proizvodeći nove nesigurnosti, a nekima od njih pronašla su se rješenja u estetskim zahvatima koji su i sami postali trendovi. Jedan od njih je zahvat uklanjanja bukalne masnoće kojim se daju oštrije crte lica s uvučenim obrazima i istaknutim jagodicama.
Dobio je na popularnosti kada su fanovi modela Bele Hadid počeli spekulirati da je uklonila masno tkivo iz svojih obraza. Uskoro je glumica Lea Michele na svom Instagramu objavila fotografiju na kojoj je imala primjetno vitkije lice za koje su njezini pratitelji pretpostavili da je rezultat zahvata uklanjanja bukalne masnoće, a ove pretpostavke pratile su i druge slavne glumice poput Zoe Kravitz i Chrissy Teigen. Iako ni za jednu od slavnih žena ove sumnje nisu bile potvrđene, zahvat je uskoro postao glavna tema goruće rasprave na društvenim mrežama, posebice Tik Toku, o nedostižnim i nemogućim standardima ljepote.
Mikro trendovi
Tiffany Ferugson koja na svojem YouTube kanalu često komentira internet kulturu sažela je svoje mišljenje pod zaključkom da mikro trendovi dolaze i odlaze iz mode iz dana u dan. Njihova smjena umara, ali mijenjanje frizure, šminke ili stila odijevanja barem nisu nepromjenjivi.
"Možemo isprobati trend, po mogućnosti bez puno ulaganja. Možemo kupiti nešto iz druge ruke ili isprobati nešto novo s onime što već posjedujemo", rekla je Ferguson.
U svojoj analizi popularizacije zahvata uklanjanja bukalne masnoće navela je što je zaista zabrinjavajuće. Trendovi se brzo mijenjanju, ali još je gore kad nije riječ samo o odjeći ili nakitu.
"Pojavljuju se trendovi za karakteristike lica i oblike tijela", rekla je Ferguson na YouTubeu. Srž kritike prema ovom zahvatu se pronalazi upravo u njegovoj poziciji kao trend koji je prolazan dok je sam zahvat nepovratan.
Zahvat uklanjanja bukalne masnoće se opisuje kao minimalno invazivan, jednostavan, brz i bezbolan. Američko društvo plastičnih kirurga u 2022. godini evidentiralo je nešto manje od 250,000 minimalno invazivnih estetskih zahvata poput ovog među osobama mlađima od 20 godina. Prošle godine u svom godišnjem anketiranju kirurga, zamijećeno je kako su pacijenti koji traže face lift također sve mlađi te kako se dobna granica spustila na 30-e godine života.
Elegantno starenje
Porast potražnje u skupini mlađih od 30 opažen je i za tretmane botoksom. Ovo je primjetno i na društvenim mrežama gdje se trenutačno odvija polemika oko ‘preventivnog botoksa‘. Ovaj tretman započinje se u 20-ima s ciljem elegantnog starenja te se primjenjuje kako se dinamičke bore, odnosno nabori koji prirodno nastaju na licu kretanjem mišića, ne bi produbile u statičke bore koje nastaju starenjem kože.
Mišljenja liječnika su podijeljena te dok neki tvrde da bi preventivni tretman mogao usporiti pojavljivanje bora, neki smatraju da se ne mogu znati prave posljedice i učinak korištenja botoksa u 20-ima.
Uklanjanje masnog tkiva iz obraza i preventivni botoks samo su najpopularniji među mnoštvom zahvata koji se postali trend na društvenim mrežama, a ponajviše na Tik Toku gdje hashtagovi poput #botox imaju preko 1,4 milijuna objava. Trend pod oznakom #babybotox, što je drugi naziv za preventivni botoks, ima nešto manje od 16 tisuća objava, a #rhinoplasty, ispod kojeg stoji sadržaj o estetskim operacijama nosa, ima preko 260 tisuća objava.
Prebacivanje odgovornosti
Gotovo 70 posto korisnika Tik Toka su osobe ispod 35 godina, a korisnika između 18 do 24 godine je 38 posto. Zbog toga nije neobično što istraživanje Međunarodnog društva estetske plastične kirurgije (ISEPS) upravo kod osoba ispod 35 godina bilježe porast tretmana botoksom na svjetskoj razini od 42 posto u posljednje četiri godine.
Ovakav jak utjecaj standarda ljepote primijećen je i kod djece koja na društvenim mrežama kreiraju sadržaj, uz nadzor svojih roditelja, o rutinama za brigu o koži i važnosti korištenja SPF-a pri sprječavanju nastanka bora. Iako je ovaj sadržaj napravljen iz zabave, ne treba ga uzeti olako.
Djeca su sve prisutnija na društvenim mrežama i izložena su sadržaju koji promiče nedostižne standarde ljepote. U intervjuu za HRT o estetskim korekcijama kod maloljetnika, klinička psihologinja Mia Roje Đapić naglasila je važnost uloge roditelja koji ne bi trebali obezvrijediti djetetove brige oko izgleda, već ih razumjeti i objasniti vrijednost u usporedbi sa stvarnim vrijednostima.
"Koliko god ćemo svi upirati prstom u društvo ili u medije, roditelji su i dalje najvažniji, i dalje su oni njihovi superjunaci", zaključila je Đapić.