Usvojite šišmiša
Prilikom posjeta Parku, neizostavno je razgledavanje špilje Veternice i rudnika Zrinski. Špilja Veternica po veličini je šesta špilja u Hrvatskoj, a nudi više od sedam kilometara kanala. No, njezina dužina daljnjim istraživanjima samo raste. U njoj se mogu naći i rijetko viđeni detalji poput čeljusti špiljskog medvjeda, fosilnog blata, Kamenog slapa i Zdenca želja u Koncertnoj dvorani. Foto: Arhiva Parka prirode Medvednica "Turisti uz vodstvo stručnog vodiča mogu posjetiti prvih 380 metara špilje i otkriti neke od njezinih tajni, a zbog svojih je ukupnih vrijednosti Veternica još 1979. zaštićena kao geomorfološki spomenik prirode", objašnjavaju iz Parka. Osim Veternice, rudnik Zrinski još je jedna atrakcija koju posjetitelji mogu istražiti. Naime, to je prvi rudnik uređen za turističko posjećivanje, a 2006. godine proglašen je i zaštićenim kulturnim dobrom Republike Hrvatske. [caption id="attachment_17752" align="aligncenter" width="696"] Foto: Arhiva Parka prirode Medvednica Mjesto koje je pretvoreno u info centar, Bliznec, nekada je bilo mjesto gdje se plaćao ulaz za Zagreb. Danas je jedan od glavnih ulaza u sam park prirode. Tim putem ljudi kreću prema Sljemenu, najvišem vrhu Medvednice, gdje se tradicionalno početkom siječnja odvija poznato skijaško natjecanje, "Snježna kraljica". Preko puta se nalazi Natura 2000, labirint koji nudi mnoge informacije o samom parku prirode i njezinim stalnim stanovnicima.Špilja Veternica po veličini je šesta špilja u Hrvatskoj, a nudi više od sedam kilometara kanala. No, njezina dužina daljnjim istraživanjima samo rasteOsim rekreacije, prirodnih ljepota i raznih atrakcija, svi posjetitelji su u mogućnosti usvojiti šišmiša. "Ukoliko se odlučite za usvajanje šišmiša, procedura je stvarno jednostavna. Ispunite obrazac na našoj internetskoj stanici i mi ćemo vas kontaktirati putem e-maila ili telefona", kažu iz Parka. Šišmiša mogu usvojiti pojedinci, grupe ili tvrtke uz cijene koje se kreću od 150 pa sve do 5000 kuna. [caption id="attachment_17750" align="aligncenter" width="696"] Foto: Arhiva Parka prirode Medvednica
U skladu s prirodom
"Prema rezultatima Istraživanja strukture i stavova posjetitelja Parka prirode Medvednica, kao glavni motivi dolaska u Park navode se boravak u prirodi i kontakt s prirodom te druženje s obitelji i prijateljima, a zatim i rekreacija i edukacija", komentiraju iz Parka. Posjetitelja u Parku ima tijekom cijele godine, najviše tijekom proljetnih i jesenskih mjeseci, te zimi kada traje skijaška sezona. U tjednu je, ipak, najveća posjećenost vikendom. Prilikom posjete Parka preporučuje se obući, ili barem ponijeti, toplu odjeću, obuti prikladnu obuću te ponijeti dovoljno vode. Također, iznimno je važno kretati se označenim planinarskim stazama, a pse je potrebno uvijek držati na uzici. Strogo je zabranjeno odlagati otpad u Parku, trgati biljke i biljne dijelove, stvarati buku, kampirati, ostavljati tragove i paliti vatru. [caption id="attachment_17753" align="aligncenter" width="696"] Foto: Arhiva Parka prirode Medvednica U okviru projekta "Poboljšanje posjetiteljskog kapaciteta u svrhu održivog upravljanja Parkom prirode Medvednica" provode se radovi građevinske obnove Medvedgrada, srednjovjekovne utvrde na južnom dijelu Medvednice. Medvedgrad će time dobiti novi sadržaj za posjetitelje koji uključuje tri trajne postave u Južnoj kuli. Tamo će biti predstavljena Medvednica zajedno s njezinim prirodnim i kulturnim značajkama. "U ponudi će biti i mogućnost sudjelovanja u tematskim šetnjama, najam elektro bicikala te najam prostora Medvedgrada i organizacija različitih događanja poput vjenčanja, rođendana, seminara, team buildinga, koncerata, predstava", navode iz Parka prirode Medvednica.[caption id="attachment_17751" align="aligncenter" width="696"] Foto: Arhiva Parka prirode MedvednicaMedvedgrad bez oštećenja od potresa
Srednjovjekovna utvrda Medvedgrad datira iz 13. stoljeća, a nastala je nakon tatarskih provala koji su porušili i spalili Zagreb. Ova je utvrda prvenstveno bila sagrađena za zaštitu građana, biskupa i crkvenog blaga. Zbog svog savršenog strateškog položaja, Medvedgrad je stalno bio u središtu imovinsko-političkih previranja. Međutim, utvrda nikada nije bila osvojena.
U 16. stoljeću srušio ju je strašan potres. Nedavni potres u Zagrebu ju, srećom, nije oštetio. Devedesetih godina pod južnom kulom podignuto je i djelo Kuzme Kovačića "Oltar domovine" u kojem vječni planem odaje čast svim hrvatskim junacima.
Cijene ulaznica
Edukativni program, odnosno stručno vođenje za djecu školskog i vrtićkog uzrasta stoji 20 kuna, a doda li se tome obilazak špilje Veternice ili rudnika Zrinski, cijena se penje na 35 kuna.
Stručno vođenje Parkom za grupe između 20 i 30 osoba stoji 40 kuna po osobi, a Park pruža i mogućnost održavanja teambuildinga za 100 kuna po osobi.
Cijena ulaznice za stručne prezentacije unutar ustanove iznosi 200 kuna, a za prezentacije izvan ustanove iznosi 300 kuna.
Ulaznice u rudnik Zrinski djeca plaćaju 20 kuna, a studenti i umirovljenici 23 kune. Odrasli ih plaćaju 25 kuna, a pojedinačna ulaznica tijekom održavanja manifestacija stoji 20 kuna. Ako posjetitelji imaju posebne zahtjeve, ubrajaju se u skupinu VIP posjeta, a uz redovnu cijenu ulaznice plaćaju dodatno 400 kuna. Obiteljska ulaznica košta 50 kuna.
Ako posjetitelji požele upoznati sve tajne Veternice, ulaznica za dijete iznosi, kao i u rudniku, 20 kuna. Studenti i umirovljenici će ulaznicu za ovu atrakciju platiti 30, a odrasli 40 kuna. Za vrijeme posebnih manifestacija, ulaznica stoji 20 kuna, a VIP posjetitelji, kao i za rudnik, plaćaju 400 kuna uz dodatak cijene ulaznice, a obitelj će morati izdvojiti 100 kuna.
[caption id="attachment_17755" align="alignleft" width="800"] Foto: Arhiva Parka prirode Medvednica