
Ugrožene skupine
"Pregledavam se svakih par dana, najčešće nakon tuširanja. Prilično mi je važno jer sam tako naučen od malih nogu, da intimne dijelove pregledam od svega, pa i od krpelja, i da se brinem o njima", rekao nam je 20-godišnji student Nikola Anić. Da je riječ o bolesti koja se može pojaviti u svakoj dobi, potvrdio nam je specijalist dr. Ivan Pezelj iz Klinike za urologiju KBC Sestara milosrdnica. "Karcinom testisa bolest je koja se uglavnom pojavljuje između dvadesete i četrdesete godine, uz najčešću pojavu oko 32. godine života. Može se pojaviti u bilo kojoj dobi, u djece i u starijih osoba", pojasnio je Pezelj. Ako se otkrije u ranoj fazi, može se izliječiti, što je rijetkost kada su u pitanju tumori, rekao nam je prim.dr. Dalibor Čičin-Šain iz poliklinike Uro-centar. "Tumori testisa su u 99 posto slučajeva zloćudni, međutim, ako su pronađeni u prvoj fazi dovoljno je samo operativno odstranjenje tog testisa", objasnio je Čičin-Šain. Kao i Nikola, 21-godišnji student Danijel Matkov svakodnevno obavlja pregled testisa. Prisjetio se i reklame koja i danas mnoge podsjeti da se "počešu s razlogom" i za koju vjeruje da je bila poticaj muškarcima da više pozornosti posvete svome spolovilu.
‘Svakim kontaktom s intimnim dijelom tijela zapravo obavljamo neki oblik pregleda. Vrlo je važno da čovjek bude zdrav, a redovitim pregledom si možemo osigurati upravo to‘, istaknuo je Matkov"Često se dogodi da pacijenti dođu na pregled prostate pa im tada otkrijemo i kvržicu na testisima. Dakle, ako se nađe bilo kakva kvržica potrebno je odmah otići liječniku. Liječnik opće prakse će u tom slučaju obaviti pregled i poslati pacijenta urologu. Bolje je potražiti liječničko mišljenje i kada pacijent nije siguran da je nešto napipao, nego ne doći na pregled i ne prepoznati problem na vrijeme", upozorava.
Muškarci za muškarce
Neprofitna udruga "Martišnjak z muštaci", što je istarski naziv za ‘brkati studeni‘ osnovana je u srpnju 2017. od grupe entuzijasta iz Rovinja, i to sve, kako sami kažu, za dobrobit muškaraca i njihova zdravlja. "Prva smo udruga u Hrvatskoj nastala na tragu globalne javnozdravstvene inicijative Movember, zaklade osnovane u Australiji, koja je aktivna u 21 zemlji svijeta, a svrstana je među 100 najvećih nevladinih, neprofitabilnih udruga i financira 1200 važnih projekata", objašnjavaju iz udruge. Ističu kako žele na inovativan i kreativan način pristupiti svim građanima, primarno muškarcima. Organiziraju i radionice na kojima svi mogu informirati sebe, ali i druge, a postoji mogućnost i organiziranja ili upućivanja na preglede. [caption id="attachment_13589" align="aligncenter" width="1920"]
Nema isprika
Zagrebački studenti s kojima smo razgovarali nisu bili sramežljivi i bez ustručavanja su odgovorili na pitanja o samopregledu. S druge strane, svjesni su da postoje i oni koje se srame. Student Alen Bartolović ima svoju teoriju zašto. "Mislim da je to zato što nekako misle da nema šanse da se to baš njima dogodi, a kada bi govorili o tome smatrali bi da će to oslabiti njihovu muškost. Uvijek postoji mogućnost da to njihova muška ekipa ne shvati i počne sa zezancijom na tu temu, koja nikako nije za podrugivanje", otvoreno kaže Bartolović. Za razliku od Alena, Pavo Jerković, 25-godišnji inženjer zaštite na radu, kaže kako ga na samopregled treba podsjetiti, a studeni je mjesec kada se najviše govori o tome. "Tijekom godine rijetko se sjetim to napraviti, iskreno, zbog obveza to je uvijek nekako po strani. Kampanja koja se provodi u studenom podsjeti me na to da je prevencija važna", rekao nam je i obećao da će od sada više paziti na svoje zdravlje.Kako prepoznati simptome?
Anatomski smještaj testisa omogućava da pregledom i pipanjem otkrijemo bilo kakvu promjenu na testisu, nepravilnost, tvorba, nelagoda, bol, što zahtijeva najčešće pregled urologa. Specijalist urolog uz anamnezu, klinički pregled i ultrazvuk skrotuma, kao i određivanje određenih tumorskih biljega može otkriti ili isključiti bolest. Ponekad se kod raka testisa može javiti i kao simptom i bol u leđima, posebice ako je tumor testisa mali i neuočljiv, odnosno postoji ekstragonadalno sijelo primarnog raka, a uvećani limfni čvorovi u leđima mogu porasti na veličinu koja radi pritiske na živčane sklopove i tako stvara bolove u leđima.
Doc. dr. sc. Zoran Peršec, dr.med., spec. et subspec. Pročelnik Zavoda za urologiju KB Dubrava
Je li moguće izliječiti se?
Rezultati liječenja karcinoma testisa danas su vrlo dobri, a smrtni su slučajevi rijetki i uglavnom vezani uz prekasno dijagnosticiranu bolest. Liječenje uvijek započinje operativnim zahvatom tijekom kojeg se testis odstrani i pošalje na patohistološku analizu koja će utvrditi lokalnu proširenost i tip tumora. Početna dijagnostika obvezno uključuje tumorske markere te CT prsišta, abdomena i zdjelice. Na temelju tih podataka donosi se odluka o daljnjem liječenju koje se, ako je potrebno, uglavnom sastoji od tri ciklusa kemoterapije. Kemoterapija je vrlo učinkovita te se čak i bolesnici s multiplim metastazama uspješno liječe.
Dr. Ivan Pezelj Specijalist iz Klinike za urologiju KBC Sestara milosrdnica
Kako se obavlja pregled?
1. Prvi je korak u ranom otkrivanju raka testisa pipanje lijevog i desnog testisa. 2. Pipanje testisa radi se tako da primite svaki testis između palca i preostala četiri prsta te ga pažljivo prepipate. 3. Tijekom pipanja mogli biste primijetiti promjene na testisu: promjene u veličini testisa (jedan mnogo manji ili veći od drugoga), tvrde izbočine jednog dijela testisa, najčešće bezbolne (osobito ako se izbočina povećava) cijeli je testis tvrd pod prstima. U svim navedenim slučajevima nemojte se bojati. Važno je da se što prije javite liječniku obiteljske medicine da vas pošalje na pregled urologu.
Izvor: Počeši s razlogom