StoryEditor

IMAJU PET ZAHTJEVA Sindikati: Štrajkalo je oko 37.000 nastavnika u više od 1000 obrazovnih i znanstvenih ustanova u cijeloj zemlji

Ne ispune li se ti zahtjevi, i to barem tri od pet, štrajk će se nastaviti koliko god bude trebalo

Autor:
Global
19/03/2025 u 21:03 h
18620
PIXABAY

Učitelji, nastavnici i profesori škola i fakulteta te ostali zaposlenici u znanosti ovu su srijedu održali jednodnevni štrajk upozorenja. Organizirala su ga tri obrazovna sindikata – Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja – pa istaknuli kako je u štrajku sudjelovalo više od 1000 obrazovnih i znanstvenih ustanova u cijeloj zemlji.

"Ukupan broj evidentiranih zaposlenika u štrajku u cijeloj obrazovnoj vertikali, prema dosadašnjim podacima, iznosi 37.079", stoji na službenoj stranici NSZ-a.

Inače, sindikati imaju pet zahtjeva. Traže povećanje osnovice plaće za 10 posto, umjesto tri + tri, ali i veće koeficijente te vraćanje prosvjetnog dodatka, dok se sustav koeficijenata ne uredi. Također, zahtijevaju izuzeće od ocjenjivanja rada, odgodu reforme strukovnih škola i sistematizaciju radnih mjesta u znanosti.

A ne ispune li se ti zahtjevi, i to barem tri od pet, štrajk će se nastaviti koliko god bude trebalo. "Ne mislimo stati na tom štrajku upozorenja, planiramo progresivan štrajk tako da će svaki sljedeći biti širi ili dublji, u svakom slučaju drukčiji. Što prije uspostavimo dijalog oko prihvaćanja poštenih, pravednih, opravdanih i izvedivih zahtjeva, to ćemo prije stati s našim aktivnostima", ranije je poručio Željko Stipić iz sindikata Preporod, piše Večernji list.

A uoči štrajka, prenosi Jutarnji list, ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs poručio je da djeca svejedno dođu u školu. Dolazak je bio obavezan, a organizirana su i dežurstva.

I profesori na Fakultetu političkih znanosti (FPZG) priključili su se štrajku, a u Lepušićevoj 6 obratili su se i članovi NSZ-a.

"Velika većina kolega se odazvala. A danas smo funkcionirali po ovom modelu – studentima nismo javljali da ne dolaze na fakultet. Neki nisu došli zbog medijskih najava, a neki jesu. U predavaonicama smo s njima razgovarali o razlozima štrajka. Oni su akademski građani i nama je važna njihova podrška ili barem njihovo razumijevanje. Štrajkamo za budućnost obrazovanja jer nam je zaista dosta da se znanstveni i obrazovni rad u Hrvatskoj omalovažavaju", poručila je profesorica na FPZG-u Ana Petek.

Vezani članci
01. svibanj 2025 11:16