StoryEditor

BIG BOX ‘Predstava je uspjela na smiješan, ali jako realan način prikazati radne uvjete na sličnim poslovima i kako oni dovode do dehumanizacije ljudi‘

Na principu Danteovog Pakla izvedba kombinira glumu i ples ne bi li pokazala pokušaj bijega od takvog života

Autor:
Tara Duralija
13/05/2025 u 06:56 h
<p>Big Box</p>
Big BoxVILKA ROžIć

Kapitalizam i nemogućnost bijega iz zapadnjačkog kapitalističkog sustava nezanemarive su odrednice današnjeg društva i mladih radnika. Raditi u okruženju gdje se pojedinac svodi na funkciju robota kojem se oduzimaju zajamčena radnička prava pojava je u korporativnom svijetu globalne brze hrane, a razmišljanje o konceptu izrabljivanja radnika kroz okvire globalnih franšiza poput McDonald‘sa pojavljuje se u novoj inovativnoj predstavi studenata Akademije dramske umjetnosti .

Za vikend 2. i 3. svibnja u Frankopanskoj 22, prostoru F 22 kojeg je Leksikografski zavod Miroslav Krleža ustupio studentima ADU, te u petak 9. svibnja u Muzeju suvremene umjetnosti održana je dramsko-plesna izvedba Big Box u sklopu završnog ispita studentice treće godine studija produkcije Margarete Ivoš na kolegiju Produkcija kazališnih projekata. Uz suradnju Jana Sameka, studenta treće godine dramaturgije, i mentorice produkcije dr. sc. Ane Letunić rađa se ideja reprezentacije sukoba bogatih i siromašnih, odnosno podređenosti i poslušnosti slabijih prema nadređenima.

Alegorija Pakla

Predstava je koncipirana na principu Danteovog Pakla gdje se izmjenjuju krugovi hijerarhije, automatizacije, nadzora, kazne i panike. The Ante u izvedbi mladog glumca Antuna Antolovića suprotstavlja se pohlepnom poslodavcu Luciću. On je pak referenca na palog anđela Lucifera kojeg utjelovljuje Andrija Žunac.

Ante se zapošljava u lancu brze hrane te polako shvaća, zajedno s plesnim korom (kojeg čine Jana Božić, Lea Brcko, Lea Filipčić, Ana Kljujev, Isabela Eva Ljubičić, Jurica Nikolić, Laura Vojnović) neprestani krug rada, odnosno pakao. Pri tomu se tematizira pokušaj bijega iz njega kroz pokret, koreografiju, glazbu i riječ.

image

Big Box

VILKA ROžIć

"Naša suradnja počela je nakon rada na mnogim zajedničkim projektima i druženja na Akademiji, a samu ideju pokrenuo je Jan. Sve skupa, od osmišljavanja do izvedbe, trajalo je osam mjeseci, ali kako svi idemo zajedno na faks, probe su bile tijekom cijelog dana ili vikendom, a bilo je perioda po mjesec dana gdje ne bismo imali probu", kaže koreografkinja i članica kora Ljubičić.

Probijanje četvrtog zida

U drugom dijelu dvosatne predstave Ante se, nakon psihotičnog performansa pretvaranja u klauna, direktno obraća publici postavljajući pitanja kao "Zabavljate li se?" i "Kako vas nije sram?", čime otvara put egzistencijalnom monologu. U ovom trenutku publika se izravno kritizira do poante pasivizacije gledatelja, a cilj je upravo pobuđivanje osjećaja kompletne inertnosti u društvu.

image

Big Box

VILKA ROžIć

"Mislim da je predstava uspjela na smiješan, ali jako realan način prikazati radne uvjete na sličnim poslovima i koliko takvi uvjeti dovode do dehumanizacije ljudi. Koreografija cijelo vrijeme uvjerljivo prati razgovore te savršeno prikazuje funkcioniranje ‘tejlorizma‘", zaključuje studentica Maša Tomljanović koja je dvaput pogledala predstavu. Govoreći o tejlorizmu, referira se na sustav koji zbog velike podjele rada dovodi do otuđenja radnika.

Suradnja nije samo proizvod završnog studentskog rada, nego i dublje promišljanje mladih o iskrivljenim radnim odnosima, posvećujući prostor degradaciji i marginalizaciji na radnom mjestu. Big Box predstavlja izlaz iz okvira, nastojanje za promjenom neizrečenog statusa quo povezujući nekad nužno i nespojivu glumu i ples.

Vezani članci
14. srpanj 2025 10:17