
Rezanje kreditnih kartica šopingholičarima usred trgovačkog centra. Usluga je to koju su prosvjednici protiv konzumerizma nudili ovisnicima o kupovini. Stoje u trgovačkom centru sa škarama i transparentom te nude pomoć onima koji na sebi prepoznaju problem.
Ovo je samo jedan od prosvjednih aktova kojima članovi protesta pokušavaju društvo osvrnuti na problem prekomjernog konzumerizma i prisjetiti ih na pravo značenje Božićnih blagdana. U tom se duhu posljednje subote u studenom obilježava Međunarodni dan bez kupnje. Dan je to nakon Crnog petka kojim počinje sezona Božićne kupovine, a ove godine pada na 26. studenog.
Crni petak je dan kojim se obilježava početak božićne kupnje, a na taj dan trgovine diljem svijeta nude velike popuste da bi namamile kupce. Upravo protiv takvog masovnog konzumerizma se bori Međunarodni dan bez kupnje. A otkud uopće naziv "black friday"? Ime potječe iz 1950-ih kada je policija u Philadelphiji koristila izraz da bi opisali kaos koji je nastajao na ulicama i u trgovinama nakon američkog Dana zahvalnosti jer bi tada cijeli grad pohrlio u shopping. Velike gužve popraćene kaosom, a ponekad i stampedom nastaju i danas kada je konzumerizam veći nego ikad.
Od 2006. do 2018. godine u SAD-u je na Crni petak poginulo 11 ljudi, a ozlijeđeno je preko stotinu, navodi thehustle.co. Na Crni petak trgovine nude proizvode po posebnim akcijskim cijenama i popustima koji se u SAD-u penju i do 90 posto. Student Matej Markovinović smatra da problem leži u tome što se djecu od malena uči da je Božić vrijeme dobivanja poklona što stvara očekivanja i pretvorilo se u normalu.
"U načelu nemam ništa protiv toga, osim kada se pretjera, pa kada siromašniji ljudi ulaze u kredite ili posuđuju novac kako bi nekome nešto kupili. Nažalost, toga je sve više, jer djeca više ne očekuju za Božić neku igračku, nego iPhone ili iPad", zaključuje Matej.