StoryEditor

DAN KARIJERA NA TTF-U Od fakultetskih klupa do poslovnog svijeta: ‘Praksa je kruna studiranja‘

Iako je dizajn trenutačno najpopularniji smjer, postoji sve veći interes za inženjerski studij, koji zahtijeva STEM znanja, fiziku, kemiju i strojarstvo, kako bi se studenti mogli uključiti u složene procese proizvodnje i oplemenjivanja tekstila.

Autor:
Antonija Kalac
10/04/2025 u 19:03 h
18676
ANTONIJA KALAC

Po prvi put hodnici i dvorane zagrebačkog Tekstilno tehnološkog fakulteta (TTF) pretvorili su se u prostor susreta studenata, poslodavaca i mogućnosti koje oblikuju budućnost. Danu karijera TTF-a u srijedu su se odazvali predstavnici zagrebačkog Sveučilišta i Hrvatske gospodarske komore, dvadesetak predstavnika tvrtki i stotinjak studenata, a cilj događaja je studentima otvoriti vrata u svijet stručne prakse i buduće karijere.

Dekanica fakulteta, prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, koja je već petu godinu na čelu ove institucije, istaknula je kako je ovaj poseban dan logičan nastavak višegodišnjih napora fakulteta da studentima omogući povezivanje teorije i prakse. Naime, od 2020. do 2023. godine razvijen je projekt kojim je stručna praksa uvedena kao izborni kolegij, a danas fakultet ima više od 70 potpisanih suradnji s različitim tvrtkama.

"Htjeli smo našim studentima na jednom mjestu predstaviti sve mogućnosti koje nudi Centar za karijere i stručnu praksu. Ovdje su danas predstavnici gospodarstva, ali i naši studenti koji su prošli kroz praksu i žele podijeliti svoja iskustva. To je najbolji način da mladi vide što ih čeka nakon studija", rekla je dekanica.

‘Proširilo mi je vidike‘

Nakon uvodnih govora, okupljenima se obratila i prof. dr. sc. Antoneta Tomljenović, voditeljica Centra za karijere i stručnu praksu. Uslijedile su prezentacije sedam tvrtki koje već godinama posluju u tekstilno-tehnološkoj industriji s ciljem da približe studentima što koji poslodavac nudi, od posla do kolektiva u pojedinoj tvrtki. Potom su pozvane dvije studentice koje su prošle kroz praksu – iskustva iz prve ruke. Događaj je zaključen neformalnim druženjem i razgovorima s poslodavcima, uz malu zakusku.

image
ANTONIJA KALAC

Nevija Bulut, studentica prve godine diplomskog studija smjera odjevnog inženjerstva, jedna je od onih koji su već prošli učenje kroz rad.

"Radila sam u EuroInspekt-Eurotekstil, i imam samo riječi hvale. Imala sam priliku sudjelovati u ispitivanjima tekstila, kože i obuće, naučila sam puno, a i kolektiv je bio sjajan", ispričala je. Studenti mogu primijeniti teorijsko znanje u stvarnim uvjetima u jednoj od brojnih suradničkih tvrtki TTF-a ili na samom fakultetu.

Dekanica smatra da je stručna praksa "kruna studiranja", jer se odvija u završnim godinama preddiplomskog i diplomskog studija, kada studenti već imaju dovoljno teorijskog znanja koje sada mogu primijeniti u stvarnim situacijama.

Iako prve tri godine "samo gledaš da prođeš", Bulut je našla svoje mjesto pod suncem i trenutačno je najviše zanimaju fizikalno-mehanička ispitivanja. Tako se i njezin završni rad temeljio upravo na usporedbi subjektivnih i objektivnih parametara tekstilnih materijala – debljina, rastezljivost, hrapavost.

"To mi je bilo jako zanimljivo i zapravo mi je proširilo vidike jer nikada nisam baš detaljno razmišljala o hrapavosti materijala", kaže Bulut s osmijehom.

Ponose se inovacijama

Fakultet, osim što nudi teorijsko znanje kroz temeljne predmete poput mehanike, elektrotehnike, strojarstva, matematike i kemije, ponosi se i svojim inovacijama. Profesori i istraživači aktivno sudjeluju u razvoju pametne i inteligentne odjeće – poput jakne koja se zagrijava ili hladi ovisno o vanjskoj temperaturi. Uz takve projekte, studenti ne samo da imaju priliku učiti iz knjiga, već i sudjelovati u stvaranju novih tehnologija.

image
ANTONIJA KALAC

Na TTF-u trenutačno djeluju tri studijska programa: Tekstilna tehnologija i inženjerstvo, Tekstilni i modni dizajn te stručni studij Tekstilne, odjevne i obućarske tehnologije u Varaždinu. Iako je dizajn trenutačno najpopularniji smjer, postoji sve veći interes za inženjerski studij, koji zahtijeva STEM znanja, fiziku, kemiju i strojarstvo, kako bi se studenti mogli uključiti u složene procese proizvodnje i oplemenjivanja tekstila.

"Upišite TTF i naučite sve o tekstilu jer je tekstil svuda oko nas – od namještaja i građevinskih materijala, preko automobilske industrije, pa sve do mode", poručila je dekanica Hursa Šajatović.

Vezani članci
01. svibanj 2025 08:14