
Lijek za usporavanje Alzheimerove bolesti uskoro bi se mogao pojaviti na europskom tržištu. Europska agencija za lijekove već je zaprimila zahtjev za njegovu ocjenu, izvijestila je Hina. Neurogerijatar Nenad Bogdanović koji je na njemu radio u Švedskoj, rekao je da bi odobrenje moglo stići u prosincu. Očekuje da će do toga doći zbog velikog zdravstvenog i političkog pritiska. https://izdvojeno.hina.hr/content/11330526
Tada će se lijek Leqembi naći u bolnicama SAD- a. Za sada je dostupan samo u specijalnim centrima koje je organizirao proizvođač. Dobiva se kroz infuziju dva puta mjesečno unutar jedne i pol godine. Još nije poznato koliko puta bi se tretman trebao ponavljati da bi se zdravlje pacijenta održalo.
Ljudi s Alzheimerovom bolesti u mozgu nakupljaju protein koji se u normalnim okolnostima uzastopce stvara i razgrađuje. Još uvijek nije poznato zašto Alzheimer uzrokuje gomilanje tog proteina. Odobreni lijek djeluje tako da "čisti" te nakupine.
"Njime ne možemo vratiti memoriju u potpunosti, no možemo odgoditi njezino propadanje", rekao je Bogdanović.
Terapije za potpuno izlječenje još nema, pisao je Alzheimer's Association. Ova opcija umjesto toga cilja na usporavanje bolesti i poboljšanje kvalitete života oboljelih. Za sada će ga dobivati pacijenti s ranim stadijem bolesti. Lijek je ograničen na one koji su fizički zdravi, nemaju imunološke bolesti te ne koriste lijekove protiv zgrušavanja krvi.
"Selekcija će u početku biti jako velika", kazao je Bogdanović.
Cijena terapije je za sada oko 26.500 dolara godišnje. Ona će opadati kako se tržište bude širilo i odobravale slične terapije.
Bogdanović je upozorio da u Hrvatskoj ne postoji potrebna vrsta ranog uočavanja demencije i postavljanja pravovremene dijagnostike. Ne postoji ni registar koji bi bilježio koliko u zemlji ima oboljelih.
Zato je briga o starijima i dementnima još uvijek pretežno stvar obitelji. Planska zdravstvena skrb za njih ne postoji. Od četiri antidementiva koja su već dugo prisutni u Europi, preko Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo moguće je nabaviti samo dva. Zbog toga ih neki hrvatski građani na temelju privatnih recepata kupuju u Sloveniji, BiH i Srbiji.
"Šveđani su izračunali da je neliječena demencija za društvo najskuplja opcija", rekao je Bogdanović te dodao da je u toj državi zakonski propisano da pacijent mora dobiti dijagnozu unutar tri mjeseca od prvog savjetovanja s obiteljskim liječnikom.