
Na Fakultetu političkih znanosti održan je u srijedu panel "Nova geopolitika euroatlantika" u organizaciji Diplomatskog kluba. Gosti panela, profesori i politički analitičari Branimir Vidmarović i Josip Lučev iznijeli su svoja stajališta o najvažnijim aspektima vanjske politike Sjedinjenih Država koja je dobila novi značaj nakon povratka Donalda Trumpa na vlast.
Rasprava je otvorena pitanjem o potencijalnim posljedicama s kojima bi se Europa trebala suočiti nakon narušenih odnosa sa SAD-om. U osvrtu na dosadašnji razvoj događaja Branimir Vidmarović istaknuo je da se Europa nalazi u podređenom položaju u odnosu s Amerikom. "Trump potiče Europu na proces osamostaljenja, tim postupkom posljedično dolazi do efekta rezanja troškova prema EU, a Europa je u panici. Ona se nalazi pod američkim kišobranom zbog čega dolazi do redefinicije euroatlantskih odnosa", rekao je Vidmarović.
Profesor Lučev nadovezao se na problematiku odnosa i pretjerane ovisnosti Europe o SAD-u. "Amerika je preuzela ulogu strogog roditelja prema Europi i poručila joj da je vrijeme za osamostaljenje", zaključio je Lučev.
Smatraju da SAD ne vidi stabilizaciju odnosa s Europom kao ključan cilj, već da su politički i ekonomski prioriteti Amerike usmjereniji prema drugim područjima poput Afrike, i Bliskog istoka. Govoreći o ekonomskom aspektu panelisti su progovarali o potencijalnom efektu šoka globalnog tržišta u kontekstu američkog protekcionizma, podizanja carina i usmjerenosti prema ekonomskoj izolaciji. Ističu da takvi potezi vode ka narušavanju slobodne trgovine.
Što se tiče pitanja Ukrajine panelisti su naglasili da će Amerika nastaviti intervenirati dovoljno da Ukrajina ne krahira pred ruskom dominacijom, ali ne i više od toga.
Dotaknuli su se i američke integriranosti u ukrajinski ekonomski sustav kao dio sigurnosnog ugovora kojeg je bivši američki predsjednik Biden potpisao s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskim. Na taj način osigurana je prednost američkim partnerima posebno na natječajima i u budućoj poslovnoj suradnji.