
Smotra Sveučilišta u Zagrebu ponovno se održava uživo, ali ovog puta ne više u Studentskom centru. Izložbeni štandovi svih fakulteta i akademija u Zagrebu bit će izloženi u Kongresnoj dvorani te dvorani Zimski vrt na Zagrebačkom velesajmu.
Smotra, 27. put, održava se u hibridnom obliku, što znači da će događaje uživo pratiti objave različitih digitalnih sadržaja od 10. do 12. studenoga. Prva dva dana, četvrtak i petak, Smotra je za sve posjetitelje otvorena od 9 do 18 sati, dok je program u subotu predviđen od 9 do 15 sati. Posljednja Smotra uživo bila je 2019. godine i na njoj je sudjelovalo oko 80 sudionika, a posjetilo ju je oko 15.000 ljudi iz cijele Hrvatske.
Na Zagrebačkom će velesajmu biti predstavljene sve 34 sastavnice Sveučilišta u Zagrebu, što uključuje 31 fakultet te tri umjetničke akademije. Smotra se svečano otvara u četvrtak u devet sati, a zatim slijedi panel-diskusija pod nazivom Student u središtu. Nakon toga fakulteti počinju sa svojim predstavljanjem, a svaki fakultet za to ima deset minuta.
Najprije će se predstaviti biotehničko, a zatim društveno područje, nakon čega slijedi predstavljanje studijskoga programa Teološkoga fakulteta Matija Vlačić Ilirik. Na samom će kraju posjetitelji moći čuti nešto više o humanističkom području. Program u petak počinje s predstavljanjem biomedicinskog područja i vojnih studija, što prati panel-diskusija o internacionalizaciji.
Za kraj ostaje predstavljanje prirodoslovnog i umjetničkog područja. Subota, ujedno i zadnji dan Smotre, rezervirana je za projekt batik studenata iz Indonezije, predstavljanje tehničkog područja te svečane dodjele priznanja najuspješnijim sudionicima Smotre. Sudionici tako mogu dobiti priznanje za poseban doprinos u edukaciji i informiranju posjetitelja, posebno uspješno predstavljanje na Smotri, izniman doprinos u organizaciji Smotre te mnoga druga.
Cilj je Smotre informiranje učenika završnih razreda srednjih škola, studenata, ali i svih ostalih o studijskim programima i upisnim uvjetima, opremljenosti pojedinih fakulteta kao i brojnim drugim zanimljivostima iz studentskog svijeta. Razmjenjivat će se iskustva o studentskom životu, o uvjetima smještaja studenata u Zagrebu, a budući će studenti moći dobiti i odgovore na jedno od najvažnijih pitanja: gdje se može zaposliti s određenim fakultetom.
Svi zainteresirani bit će u izravnom kontaktu sa studentima i zaposlenicima fakulteta jer će svaki fakultet imati svoj izložbeni prostor. U organizaciji Sveučilišta u Zagrebu, posjetitelji će moći dobiti i dodatne informacije o diplomskim, specijalističkim i doktorskim studijima koji se izvode na fakultetima i akademijama u Zagrebu. Govorit će se i o studentskoj praksi te sudjelovanju studenata u različitim domaćim i međunarodnim projektima, ali i o aktivnostima koje se na cijelom Sveučilištu provode zbog jačanja internacionalizacije.