
Edukativni festival IV. MUZZA Tjedan znanosti posvećen popularizaciji znanosti među djecom i mladima održavao se od 10. do 13. travnja u prostoru zgrade Sveučilišta u Zagrebu. Kroz brojne interaktivne radionice, prezentacije i znanstvene eksperimente, posjetitelji su imali priliku na zanimljiv i pristupačan način upoznati različita područja znanosti i tehnologije. Festival je okupio brojne znanstvene institucije, stručnjake i entuzijaste, a mi smo ga posjetili prvog dana. Festival je tada privukao velik broj znatiželjnih posjetitelja, uključujući djecu, mlade i odrasle, koji su sudjelovali u raznovrsnim interaktivnim radionicama, eksperimentima i predavanjima. Program je osmišljen u suradnji s fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, znanstvenim institutima i tvrtkama iz STEM područja, s ciljem približavanja znanosti široj javnosti.
Udruga MUZZA
Udruga MUZZA – Snaga znanosti, tehnologije i kulture – organizacija je osnovana s ciljem popularizacije znanosti, tehnologije, kulture i edukacije među djecom i mladima. Osnovana je na inicijativu poduzetnice Đurđice Protić, koja je okupila tim stručnjaka iz različitih područja kako bi potaknuli dječju i mladenačku znatiželju te razvijali istraživački duh kod mladih. Udruga organizira interaktivne radionice, edukativne projekte i događanja, poput MUZZA Tjedan znanosti, koji se održava u Zagrebu i drugim gradovima, s ciljem približavanja STEM područja djeci i mladima.
"Priča je o osnivanju udruge MUZZA zapravo simpatična. Kreće time da je naša predsjednica udruge Đurđica Protić, inače baka, vodila unuke u različite europske gradove u kojima su znanstveni centri. Unuci su je pitali kako to da u Zagrebu nema takvog znanstvenog centra pa je ona počela raditi na tom procesu i osnovala je udrugu MUZZA. Cilj je udruge popularizacija znanosti, kulture i tehnologije putem interakcije s djecom i mladima", rekla nam je izvršna direktorica i koordinatorica projekata MUZZA, Lana Ceraj.
Otvorenje i doček posjetitelja
Od ranih jutarnjih sati, tisuće posjetitelja, među kojima su bila predškolska djeca, srednjoškolci i odrasli, zakoračilo je u svijet znanosti kroz brojne interaktivne radionice, eksperimente i predavanja. Dan je započeo otvorenjem festivala uz prisustvo organizatora, znanstvenika i edukatora, koji su poželjeli dobrodošlicu svim uzrastima. Radosna atmosfera i interaktivne zone odmah su privukle posjetitelje u razne tematske prostore.
Raznolik sadržaj oduševio posjetitelje
Sadržaja nije manjkalo, te je svatko našao svoj kutak u mnoštvu zanimljivih i poučnih kreativnih radionica. U samoj zgradi Rektorata Sveučilišta posjetitelji su mogli vidjeti i čuti razna predavanja te sudjelovati u pokusima i eksperimentima kako bi mogli dobiti konkretan i bolji uvid u svijet znanosti i tehnologije. Svaki fakultet imao je svoj odsjek u kojima su predstavljali svoj radove i znanja na području biologije, kemije, fizike i tehnike, preko psihologije, medicine, prava, pa sve do robotike, informatike i astronomije. Radionice o računalnim igrama, probavnom sustava čovjeka, higijeni zubi, različitim tekstilnim materijalima, kruženju vode i utjecaju onečišćenja, važnosti pčela u ekosustavu, igrama poput Tetrisa i šaha, sastavu planeta Zemlje... samo su neke od mnogobrojnih tema kojima se ovogodišnji tjedan znanosti bavio.
U vanjskom prostoru oko Rektorata postavljeni su pak i posebni paviljoni s tematskim sadržajima. Jedan paviljon, naziva "Planet u ravnoteži", posvećen je održivosti, prirodi i klimatskim promjenama gdje su posjetitelji učiti o biljkama, životinjama, potresima i važnosti očuvanja okoliša na radionicama kao što su "Pčele – čuvari života", "Soba prirodoslovca" i "Kada se tlo pomakne". Drugi paviljon nosio je naziv "Mali glazbenici, znanstvenici i sportaši" koji je namijenjen djeci vrtićke i mlađe osnovnoškolske dobi. Putem igre razvijala se logika, glazbeni ritam, kreativnost i tjelesna spretnost, a najmlađi su mogli saznati jesu li jaki kao Superman, odnosno isprobati brzinu udarca poput profesionalnih sportaša i naučiti što im tijelo poručuje.
Vožnja drona, simulacija vožnje aviona, upravljanje robotima
Radionice vožnje drona, simulacije aviona i upravljanja robotima bile su među najposjećenijima. Djeca su, pod nadzorom stručnjaka s oduševljenjem upravljala dronovima i robotima te isprobala pilotski simulator, doživjevši svijet iz ptičje perspektive. Iako su se stvarali redovi, svi su strpljivo čekali jer je iskustvo bilo uzbudljivo i edukativno. Kroz igru i tehnologiju, mladi su se na zabavan način upoznali s osnovama letenja, programiranja i robotike, ostavljajući ih inspiriranima za daljnje istraživanje znanosti.
"Iskreno, nisam mislio da će mi se toliko svidjeti, ali kad sam počeo upravljati dronom, bio sam totalno uvučen, baš je fora, ali i dosta zahtjevno. A robot-zmija... to je bilo baš neočekivano, puzao je točno kako sam ja htio. Zanima me kako to sve uopće funkcionira", rekao je Antonio, učenik šestog razreda osnovne škole.
"Na početku sam mislio da je to samo još jedna igra, ali čim sam sjeo za simulator i krenuo letjeti, shvatio sam koliko je zapravo kompleksno upravljati avionom. Sve kontrole, instrumenti, osjećaj uzlijetanja... bilo je stvarno realistično", kazao je pak jedan od srednjoškolaca koji je isprobao simulaciju vožnje aviona.
"Svi su oduševljeni, radionica je iznimno zanimljiva. Avijacija općenito lako privlači mlade, a veliki je interes za upravljanje zrakoplovom i otkrivanje kako to izgleda u praksi. Doista je riječ o punom pogotku. Radionica je kreativna, poučna i privlačna", rekao nam je Kristijan Barić, student Fakulteta prometnih znanosti i jedan od voditelja ove radionice.
Posjetitelji su imali priliku upravljati robotom, uz hand tracking tehnologiju s pomoću VR naočala, koji se kreće poput prave zmije, savijajući se i uvijajući kroz prostor. Zanimljivost ove aktivnosti bila je u tome što je robot mogao pratiti složene komande i kretati se u svim smjerovima, baš kao živa zmija.
"Radionica im je vrlo zanimljiva. U početku su možda pomalo zbunjeni jer se susreću s novim tehnologijama, ali kad jednom shvate kako se sve upravlja i koristi, postane im zaista zabavno i uzbudljivo. Mislim da je do sada dojam vrlo pozitivan", dodao je voditelj radionice robotike.
Još jedan uspješan projekt za djecu i mlade
Svoje zadovoljstvo nije krila ni direktorica festivala Ceraj.
"Imamo odličnu suradnju i komunikaciju s ljudima koji su se odazvali. Bila je njihova želja sudjelovati na festivalu što je za svaku pohvalu", rekla je.
MUZZA Tjedan znanosti još jednom je pokazao koliko znanost može biti zabavna, inspirativna i dostupna svima. Kroz interaktivne radionice, tehnologiju i igru, posjetitelji su imali priliku učiti na potpuno nov način. Entuzijazam djece i mladih, kao i veliki interes za sve aktivnosti, potvrđuju koliko je ovakvih događanja potrebno kako bi se potaknula znatiželja i ljubav prema učenju i istraživanju.