
Vozačka dozvola, nekad ključ za neovisnost i slobodu mladih, a danas opcija koja se sve češće odgađa. Statistički podatci i istraživanja u Hrvatskoj i ostalim zemljama pokazuju kako sve manje mladih posjeduje vozačku dozvolu, a sve je manje i onih koji do nje uopće i pokušavaju doći. Generacija Z tako je postala ona s najmanje prijeđenih kilometara u odnosu na one prije sebe. Slaba motivacija, visoke cijene autoškola, javni prijevoz i trajanje vozačkog, samo su neki od razloga zašto mladi sve rjeđe sjedaju za volan.
Nezainteresiranost za vožnju među generacijama prvi su pokazali milenijalci kod kojih se, za vrijeme njihove punoljetnosti, broj prijeđenih kilometara smanjio za 24 posto u odnosu na one prije njih. Generacija Z sada je pokazala kako se očito ne radi o prolaznome trendu. Istraživanje koje je proveo MarketWatch Guides pokazalo je kako se u SAD-u broj vozača mlađih od 19 godina od 2012. do 2022. godine smanjio u 40 saveznih država. U New Yorku ta brojka pala je za čak 49 posto.
Drugačija situacija nije ni u Europi, u kojoj u većini država mladi smiju voziti s navršenih 18 godina, za razliku od SAD-a gdje je dobna granica za dobivanje vozačke dozvole 16 godina. Njemačka stručna organizacija TÜV objavila je kako 45 posto kandidata ne položi teorijski ispit, a više od trećine pada na ispitu vožnje. U Hrvatskoj, prema podatcima Hrvatskog autokluba, prolaznost na sva tri dijela vozačkog ispita opada. Ispit iz prometnih propisa i sigurnosnih pravila u 2024. godini prošlo je nešto manje od 45 posto polaznika, dok je vožnju položilo njih 52 posto, za 6 posto manje u odnosu na 2011. godinu.
Financijski razlozi kao glavni krivac?
Jedan od važnijih razloga zašto se mladi ni ne odlučuju na odlazak u autoškolu je njihova cijena. Većina autoškola na području Zagreba nudi cijenu od 1100 do 1300 eura, što uključuje 30 sati predavanja i 35 sati vožnje pa će polaznici tako morati računati i na dodatne troškove bez kojih neće moći dobiti vozačku. Dodatni troškovi podrazumijevaju: liječnički pregled, ispit iz prve pomoći i propisa, ispitni sat vožnje, dodatne sate vožnje u slučaju pada i na kraju samu izradu vozačke dozvole. Ukupna cijena autoškole može tako doseći i do 1800 eura. Iako su cijene u Hrvatskoj poprilično visoke, u Njemačkoj oni koji žele sjesti za volan moraju izdvojiti između 3000 i 4000 eura.
Još neki od financijskih razloga odgađanja odlaska u autoškolu, ali i njihove velike cijene jesu poskupljenje vozila i povećanje troškova vlasništva. Sve skuplje osiguranje, redovito održavanje, plaćanje parkiranja i konstantni rast cijena goriva samo su neki od izazova s kojima se svake godine susreću vlasnici automobila.
Sve manja motivacija mladih za dobivanjem vozačke
Postojanje usluge javnog prijevoza također je jedan od razloga pada popularnosti vozačkih ispita, kao i nove jeftinije usluge taksi prijevoza. Mladima je vožnja tramvajem ili busom jednostavnija jer time ne moraju razmišljati o troškovima koje nosi posjedovanje automobila ili trošiti vrijeme na traženje parkinga ili satove u autoškoli koji mogu trajati i više od godinu dana. Predavačica u autoškoli Laura Horvat za portal Srednja.hr otkrila je kako pad prolaznosti na ispitima svih triju nastavnih predmeta leži i u smanjenom interesu kandidata.
"Oslabljena motivacija kandidata za rad je vidljiva, kao i za učenje, čitanje udžbenika nastavnih predmeta. Interes za konzultacije je oslabljen, a pojačana je povučenost kandidata u komunikaciji sa stručnim kadrom Autoškole. Pa spomenut ću i da podrška roditelja ide u krivom smjeru. Očekivanja roditelja su prevelika, a rijetko tko se uključuje u proces osposobljavanja, osim kada se dogode neuspjesi na ispitima. Kandidati imaju i jako veliku tremu pred sam ispit, posebice se to primijeti na ispitu iz vožnje. Kolege instruktori govore da su neotporni na neuspjehe", zaključila je Horvat.