
Iskustvo studiranja u inozemstvu donosi brojne izazove, ali i prilike za osobni i akademski razvoj. Erasmus program omogućuje studentima da upoznaju nove obrazovne sustave, kulture i načine života. Kako bi saznali više o studiranju u Turskoj, razgovarali smo s Paulom Anić, studenticom politologije na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Paula je zimski semestar prošle godine provela na Istanbul Medeniyet University u sklopu Erasmus programa. U ovom intervjuu podijelila je svoja iskustva o nastavi, profesorima, studentskom životu i izazovima s kojima se susrela tijekom boravka u Istanbulu.
Kako se razlikuje način izvođenja nastave na fakultetu u Istanbulu u odnosu na FPZG?
Glavna razlika je u tome što nema seminarske nastave. Studente se ne potiče na izražavanje vlastitog mišljenja ni na rasprave, što je uobičajeno na FPZG-u i što mi je jako nedostajalo. Predavanja su puno više teorijski orijentirana, dok su na FPZG-u često i praktična. Također, na FPZG-u se često koriste interaktivne metode poučavanja, dok su u profesori Istanbul Medeniyet University na kojem sam bila više fokusirani na izlaganje gradiva. Nedostajao mi je taj dijalog između studenata i profesora, koji je kod nas puno prisutniji.
Postoje li veće razlike u metodama ocjenjivanja i strukturi ispita?
Na nekim kolegijima u Istanbulu završne ocjene temeljile su se na pisanju eseja ili seminarskih radova od 10-15 stranica, što nije slučaj u Zagrebu gdje su ispiti češći oblik ocjenjivanja. Gradivo je često pojednostavljeno, umjesto da se obrađuju konkretni primjeri, što mi je pomalo smetalo. No, zanimljivo je što su kolegiji drukčiji, primjerice, pohađala sam predmet o Islamskoj zajednici u globaliziranom svijetu, što u Zagrebu nemam prilike slušati. Također, imali smo više individualnog rada, a profesori su često tražili kritičku analizu literature, što mi je bilo korisno, iako bih voljela da je gradivo bilo dublje obrađeno.
Kako su te prihvatili lokalni studenti i profesori?
Lokalni studenti i profesori dobro su me prihvatili. Ipak, imala sam dojam da im je ponekad smetalo što sam postavljala puno pitanja i htjela da nastava bude interaktivnija. Trudili su mi se pomoći, pitali su me što mi treba i asistirali oko birokracije i tehničkih stvari. Problem je često bio ograničeno znanje engleskog jezika kod lokalnih studenata. Također, budući da sam bila prva generacija Erasmus studenata na tom fakultetu, i oni su se još prilagođavali. No, unatoč jezičnoj barijeri, neki studenti su se jako trudili biti prijateljski nastrojeni i uključiti me u društvo.
Jesu li studenti u Istanbulu društveniji i otvoreniji prema Erasmus studentima nego studenti u Zagrebu?
To je vrlo individualno. Ima društvenih i otvorenih studenata, ali i onih povučenih, kao i u Zagrebu. Ja se uvijek trudim pomoći Erasmus studentima u Zagrebu, a slično sam doživjela i u Istanbulu – sve ovisi o osobi. Međutim, primijetila sam da su studenti u Istanbulu često znatiželjni kada je riječ o stranim studentima i žele više saznati o našem načinu života, jeziku i kulturi. To je bilo zanimljivo jer su se često raspitivali o Hrvatskoj i pokazivali veliko poštovanje prema europskim zemljama.
Je li lakše pronaći povoljan studentski smještaj u Zagrebu ili u Istanbulu?
Pronaći smještaj u Istanbulu prava je znanost. Ne postoje studentski domovi, tako da si prepušten sam sebi. Tko god dolazi u Istanbul, mora biti spreman na kulturološki šok. Stanodavci su tamo od toga napravili ozbiljan biznis, česte su prevare i potrebno je biti vrlo oprezan jer mnogi samo žele zaraditi. Cijene su visoke, a često se dogodi da uvjeti ne odgovaraju onome što je oglašeno. Zato bih preporučila da se smještaj traži uz pomoć lokalnih studenata ili preporuka bivših Erasmus studenata.
Koje su najveće prednosti studiranja na Erasmusu u Istanbulu u odnosu na Zagreb?
Najveća prednost je što si u Istanbulu, nevjerojatnoj svjetskoj metropoli. Grad je stoljećima bio povijesno središte svijeta – doslovno živiš povijest na ulicama i upoznaješ ljude iz cijelog svijeta. Istanbul je predivan i ima dušu, iako je trenutačno malo skuplji za turiste. Svakako bih ga preporučila svim studentima. Osim toga, hrana je fantastična, kultura je bogata, a mogućnosti za istraživanje su beskonačne. Grad nudi nevjerojatno dinamičan način života i svaki dan možeš otkriti nešto novo.
Koji bi savjet dala budućim studentima koji razmišljaju o Erasmusu u Istanbulu?
Definitivno bih preporučila Istanbul ispred bilo kojeg zapadnoeuropskog grada. Životni stil je potpuno drukčiji od onoga na koji smo navikli, a grad nudi jedinstveno iskustvo. Susreću se različite kulture, ali nikad se ne osjećaš nesigurno. Kao žena sam se osjećala vrlo sigurno, za razliku od nekih kolegica koje su bile na Erasmusu u Belgiji ili Njemačkoj. Turci su izuzetno gostoljubivi, iako mnogi ne govore engleski, ali se trude pomoći. Najveći izazov je birokracija, no jednom kada to prođe, počinje nevjerojatno iskustvo života. Preporučila bih studentima da budu otvoreni, strpljivi i spremni na prilagodbu – jer jednom kada osjetiš Istanbul, zauvijek ti ostaje u srcu.