
Ubod stršljena može biti veoma bolan zbog njegovog debelog i dugog žalca. Ipak, suprotno uvriježenom mišljenju, ubod nije uvijek opasan za čovjekovo zdravlje, a pravilnim tretiranjem bol može proći za sat vremena. Problem nastane ako je osoba alergična na otrov koji stršljen ubodom ubrizga što dovodi do anafilaktičkog šoka i moguće smrti.
Prevencija uboda
Kako kaže izreka "bolje spriječiti nego liječiti", tako bi trebalo izbjegavati nošenje šarene odjeće ili odjeće jarkih boja jer one privlače insekte. Preporučuje se nositi odjeću dugih rukava i nogavica ako ćete boraviti na mjestu gdje je moguće pronaći gnijezdo stršljena. Ako se stršljen nađe u vašoj blizini, ostanite smireni i bez naglih pokreta koje bi mogle uplašiti životinju, samo se polagano udaljite.
Simptomi uboda
Ako dođe do uboda, najčešći simptomi su otekline, crvenilo te osjećaja svrbeža. Ako je ubod bio mali, posljedice bi trebale proći za pola sata do sat vremena. Ako je osoba osjetljiva ili alergična na otrov, tada se može javiti otečenost cijelog dijela tijela gdje je nastao ubod, a taj dio tijela najbolje bi bilo držati povišeno u odnosu na trup da bi se spriječilo daljnje širenje otrova. Posebno se treba čuvati uboda na predjelu vrata i grla. Ubod na tom mjestu može uzrokovati otežano disanje ili gušenje, a osobu je potrebno odmah odvesti na hitni bolnički prijem.
Sprječavanje infekcije
Žalac je najbolje pokušati izvaditi nožem, nikako pincetom jer ona žalac gurne dublje u kožu, a time dodatno istine otrov u tijelo. Mjesto uboda trebalo bi odmah oprati čistom vodom te sapunom, a preporuka je i nanijeti antiseptički sprej ili slično sredstvo za dezinfekciju na mjesto uboda.
Smirivanje upaljenog područja
Za ublažavanje oteklina preporučljivo je koristiti eterična ulja paprene metvice ili lavande. Mjesto uboda najbolje je namazati kremom na bazi antihistaminskog djelovanja ili koristiti kortikosteroidnu kremu, a može pomoći i nevenova mast. Za smirivanje upale možete koristiti i led, ali nemojte ga stavljati direktno na kožu već ga prvo zamotajte u krpu. Ako simptomi uboda ne prestaju nakon jednog dana ili se s vremenom pogoršavaju, potrebno je posjetiti liječnika.
Reakcija na ubod
Osobe koje su osjetljive na ubod mogle bi doživjeti poteškoće s disanjem, ubrzani rad srca, slabost, malaksalost ili gubitak svijesti. Takve osobe trebaju što hitniju medicinsku pomoć. Liječnik će kod jakih uboda prepisati antihistaminike i lokalne kortikosteroide koji se uzimaju dok traje oteklina. Osobama koje su alergične na ubode osa ili pčela preporučuje se da uz sebe nose injekcije adrenalina.