
Pregovarači Vijeća Europske unije i Europskog parlamenta postigli su dogovor o izmjenama direktive o vozačkim dozvolama, koje donose niz novosti, osobito za mlade vozače. Kandidati koji polažu vozački ispit ubuduće će morati pokazati razumijevanje rizika za najranjivije sudionike u prometu – poput pješaka, biciklista i vozača skutera – kako na teorijskom, tako i na praktičnom dijelu ispita.
Također će morati savladati pravilnu i sigurnu upotrebu mobitela tijekom vožnje, razumjeti sustave za pomoć u vožnji u modernim automobilima, naučiti kako sigurno otvoriti vrata, upravljati vozilom na snijegu i skliskom kolniku te prepoznati opasnosti koje dolaze iz mrtvog kuta.
Uvođenje probnog razdoblja za sve nove vozače
Uz to, uvodi se digitalna vozačka dozvola koja će se moći pohraniti na pametnom telefonu i postat će standard u cijeloj Europskoj uniji. Države članice imat će rok od pet i pol godina za njezinu implementaciju, dok će vozači zadržati pravo zatražiti i fizičku verziju dozvole.
Po prvi put uvodi se obvezno probno razdoblje u trajanju od najmanje dvije godine za nove vozače. Tijekom tog razdoblja za njih će vrijediti stroža pravila i oštrije kazne u slučajevima vožnje pod utjecajem alkohola, nekorištenja sigurnosnog pojasa ili dječje sigurnosne opreme.
Kako bi se ublažio nedostatak profesionalnih vozača, dobna granica za upravljanje kamionima spušta se s 21 na 18 godina, a za autobuse s 24 na 21 godinu – uz uvjet da vozači imaju potvrdu o profesionalnoj osposobljenosti. Države članice također mogu omogućiti 17-godišnjacima da voze kamione ili kombije, ali isključivo unutar granica svoje zemlje i uz prisustvo iskusnog vozača. Dogovoreno je da se vozačke dozvole za automobile i motocikle izdaju na razdoblje od 15 godina, no države članice mogu taj rok skratiti na 10 godina ako se vozačka koristi kao identifikacijski dokument umjesto osobne iskaznice.
Češće obnavljanje
Vozačke dozvole za upravljanje kamionima i autobusima morat će se obnavljati svakih pet godina, dok će države članice imati mogućnost skratiti razdoblje važenja dozvole za vozače starije od 65 godina.
Nove mjere države članice EU-a moraju primijeniti u roku od četiri godine. Prije nego što novi vozači dobiju svoju prvu vozačku dozvolu, bit će obavezni proći liječnički pregled koji uključuje provjeru vida i procjenu kardiovaskularnog zdravlja. Za vozače osobnih automobila i motocikala države članice mogu odlučiti da umjesto obveznog liječničkog pregleda ponude alternativu, kao što je ispunjavanje upitnika za samoprocjenu zdravstvenog stanja.
Nacionalna tijela u državama članicama bit će pozvana da aktivno promoviraju svijest o važnosti minimalnih fizičkih i psihičkih sposobnosti potrebnih za sigurnu vožnju. Nakon što je postignut dogovor, konačnu potvrdu teksta još moraju dati i Vijeće i Europski parlament, što se očekuje uskoro. Nova direktiva stupit će na snagu 20 dana nakon objave u Službenom listu Europske unije. Zemlje članice, uključujući Hrvatsku, imat će rok od četiri godine da njezine odredbe prenesu u svoje nacionalne zakone.