Od minimalnih 5,25 eura po satu, pa sve do osam eura na sat nudi se ovih dana zagrebačkim studentima koji fakultetske obaveze nisu zamijenili odmorom te žele raditi. Među tvrtkama koje zapošljavaju studente prednjače trgovci, Lidl i Konzum naprimjer, no studentski rad potreban je i telekomima, Hrvatskim cestama, Narodnim novinama, piše Večernji list.
U Hrvatskoj 5,25, u Njemačkoj do 18 eura po satu
No mimo te službene satnice Studentski centri izrađuju i svoje preporuke za različite poslove, pa tako zagrebački tvrdi da se na administrativnim poslovima može zaraditi do 8,84 eura po satu, programeri mogu dobiti i do deset eura na sat, developerima sat rada ide i do 8,35 eura, dok se rad u kafićima kreće oko studentskog minimalca, slično kao i u trgovini. U potragu za studentskim rukama uključila se i Njemačka.
Njemačka stalno traži strane visokokvalificirane profesionalce, međutim, zemlja također privlači i zahtijeva više sezonskih radnika, posebno tijekom turističke sezone, tvrde Nijemci koji studentima za sat rada nude plaću od 12 eura u uslugama, 15 za čuvanje djece do 18 eura za rad na farmama.
Izjednačeni s radom ostalih radnika
Građanima zemalja EU, Islanda, Norveške, Lihtenštajna i Švicarske nije potrebna radna dozvola ako posao koji obavljaju u Njemačkoj ispunjava kriterije za sezonski rad. Također, studenti koji rade u Njemačkoj oslobođeni su obveze plaćanja doprinosa za mjesečnu plaću do 522 eura, a ne plaćaju ni poreze na iznos do 950 eura.
Najvažniji uvjet za radni studentski status je radno vrijeme: ne smije se prekoračiti 20 sati tjedno, a porez se plaća na zaradu veću od 950 eura. Studentski rad iznad 20 sati u poreznom je smislu izjednačen sa radom ostalih radnika.