StoryEditor

ZVUČNI TOP Optužbe da je u Beogradu korišteno zakonski zabranjeno oružje se gomilaju

Vojni analitičar Aleksandar Radić tvrdi da je zvuk koji je uplašio prosvjednike proizveden upravo njime, vlast to negira, a nezavisne organizacije traže istragu UN-a

17/03/2025 u 14:07 h
18614
FREEPIK

Jučer, dan poslije masovnog prosvjeda u Beogradu u medije i javnost počele su pristizati optužbe da je skup rastjeran zvučnim topom, izvijestila je Hina. Jedan od najmasovnijih skupova grada prekinut je usred 15-minutne šutnje. Nju je prekinuo zvuk poslije kojeg je među sudionicima nastala panika i pomutnja.

Uporabom zakonom zabranjenog oružja, optužuje se, razbijeno je masovno okupljanje kojem se još ni ne zna točan broj. Dok policija procjenjuje da je sudjelovalo 107.000 ljudi, iz Arhiva javnih skupova tvrde da ih je bilo do 325.000.

Na tvrdnje o uporabi zvučnog topa Ministarstvo unutarnjih poslova odgovorilo je da se radi o dezinformacijama. Korištenje protuzakonitog sredstva je istu večer zanijekao i srbijanski predsjednik u obraćanju javnosti. U međuvremenu vlast nije ponudila odgovore koji bi zamijenili takve sumnje.

Vojni analitičar Aleksandar Radić rekao je da je zvuk koji se čuo i koji je uplašio ljude proizveden zvučnim oružjem, poznatijim kao zvučnim topom. "Radi se o američkom neletalnom, agresivnom zvučnom oružju kojem je cilj onemogućiti metu", kazao je Radić.

Ono nije smrtonosno, ali emitira intenzivne zvučne valove koji kod pogođenih osoba mogu izazvati dezorijentaciju, glavobolju i mučninu. Ovisno o intenzitetu i trajanju emitiranja u određenom pravcu, moguće je i trajno oštećenje sluha.

Oporbene stranke te nevladine organizacije pozvali su građane koji su izloženi zvučnom topu da podnesu kaznene prijave.

Formirana je i peticija kojom se traži Ujedinjene narode da provedu neovisnu međunarodnu istragu o tome je li upotrebljen zvučni top. Za to postoje ozbiljne indikacije, napisali su u peticiji. Prije uporabe oružja demonstratori nisu bili prethodno obaviješteni i time je narušeno njihovo pravo na protest. Uz to je narušeno njihovo pravo na izražavanje mišljenja bez straha od opresije. Oni se garantira Univerzalnom deklaracijom ljudskih prava UN-a, Međunarodnim paktom o građanskim i političkim pravima te Europskoj konvenciji o ljudskim pravima koje je Srbija potpisala.

Vezani članci
01. svibanj 2025 11:53