StoryEditor

TIKTOK IZBORI Kako su kandidati za gradonačelnika Zagreba prigrlili društvene mreže i plavu boju

Na platformi ima svega, od profesionalnih kampanja, satiričnog pristupa do brendiranja kandidata kao urbanog James Bonda

Autor:
Aurora Španjić
14/05/2025 u 14:02 h
<p>Zagreb</p>
ZagrebSANJIN STRUKIC/PIXSELL

Predstavljanje programa, ili-ili pitalice, ironični skečevi, politički govori, bloopersi - sve ovo se može pronaći na TikTok profilima kandidata za lokalne izbore u Hrvatskoj. Samo jednim pogledom na količinu političkih sadržaja koji su čini se u potpunosti preplavili ovu društvenu mrežu pred nadolazeće lokalne izbore 18. svibnja postalo je sigurno da je klasičnim načinima oglašavanja u obliku letaka i plakata došao kraj.

Kako se približava ovaj datum, kampanje za sve istaknute funkcije postale su iznimno neizvjesne, no naravno da je najzanimljivije pitanje tko će idućih godina postati gradonačelnikom Zagreba.

Strategije kampanja na TikToku

Kandidata za obnašanje čelne funkcije u glavnom gradu ima više: Tomislav Tomašević, Mislav Herman, Marija Selak Raspudić, Pavle Kalinić, Ivica Lovrić, Tomislav Jonjić i Davor Bernardić. U anketama najbolje stoji aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević. Svi navedeni kandidati imaju bogat sadržaj na TikToku, a njihovi stručni timovi nisu zapostavili ni druge društvene mreže kao što su Instagram i Facebook.

Profesorica Marijana Grbeša-Zenzerović s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu nositeljica je kolegija kao što su Politički marketing i Digital Propaganda and Disinformation. U TikTok kampanji na ovim izborima izdvojila je trenutnog gradonačelnika Tomaševića kao primjer profesionalne kampanje te Davora Bernardića kao pokušaj humoristične kampanje kojom pokušava dotaknuti i kritizirati Možemo!.

image

Marijana Grbeša Zenzerović

MARKO PRPIC/PIXSELL

"Tu je i kampanja Mislava Hermana koji također kritizira stranku Možemo!, ali koji više koristi TikTok za selebritizaciju politike. On pokušava biti cool i pokušava se prikazati kroz privatno-političko sferu", rekla Grbeša-Zenzerović.

Njezini studenti su na jednom njezinom predavanju analizirali stilove kojima se političari predstavljaju. Za Hermana su rekli da forsira ili-ili format te da je zbog toga postao naporan. Misle da bi trebao promijeniti format i ponuditi nešto svježe. "Sada se pokušava pokazati kakav je privatno i brendira se kao urbani James Bond", kazala je Grbeša-Zenzerović.

Prevlast jedne društvene mreže

Pristupi političkih kandidata za gradonačelnika Zagreba i sadržaj na TikToku koji je svima zajednički strateška je upotreba plave boje bez obzira na aktualnu stranačku pripadnost. Ovo nije neobično jer je upravo plava i službena boja grada Zagreba, prisutna je na nizu simbola vezanih uz sam grad te osim toga u psihologiji simbolizira mir, red i veže se uz radna mjesta.

Ono što ovu konkretnu kampanju posebno ističe od prošlih lokalnih izbora nisu samo u potpunosti različiti pristupi društvenim mrežama, nego isključivo platforma TikTok. Postavlja se pitanje zašto baš TikTok i zašto je fokus u potpunosti stavljen na njega? Prema statističkim podatcima, osamdeset posto svih korisnika TikToka su mlađi od 25 godina te je u odnosu na 2020. godinu upravo ovo postala platforma koja ima najveći utjecaj na mlade birače.

"Sada se u istraživanjima i praksi već govori o tiktokizaciji politike, a on kao platforma diktira tempo drugim formatima i platformama. Nisam sigurna da će u potpunosti preuzeti sve, no svakako će nametnuti standarde i natjerati većinu kandidata da zakorače na tu platformu. Kod nas će 2024. biti u potpunosti upamćena kao TikTok godina jer su svi krenuli prema njemu", istaknula je Grbeša-Zenzerović.

Teret TikToka

Osim samog informiranja putem platforme TikTok, mladim korisnicima ona služi i za javno isticanje svojih favorita na predstojećim izborima, no bez obzira na niz prednosti kao što su kreiranje autentične kampanje i približavanje politike mladima, teret TikToka ipak postoji.

Od prošlogodišnje kampanje istaknula je iskorak koji je napravio premijer Andrej Plenković. "On se na neki način i pravdao što ide na TikTok ", rekla je Grbeša-Zenzerović.

U percepciji tradicionalnih političara to je platforma koja trivijalizira politiku, ali i Plenković je htio poručiti da vidi da nema drugog izbora, smatra.

"Nedostatak TikToka općenito, a ujedno i bojazan koja se uz njega veže jest trivijalizacija. Sve informacije na TikToku moraju biti jako kratke, jasne i zabavne. Taj imperativ zabave, može ubiti sadržajnost i informativnost. Ne bih još rekla da postoji kauzalna veza između TikToka i biračkog ponašanja, no postoji utjecaj na očekivanja kod mladih. Ta očekivanja uključuju upravo to da informacije budu kratke, jasne i vrlo zabavne", zaključila je Grbeša-Zenzerović.

Vezani članci
14. svibanj 2025 22:30