
"Modni stil način je da pokažeš tko si, a da ne moraš ništa reći". Izjava je to poznate američke dizajnerice Rachel Zoe, iz koje se može iščitati da odijelo, barem u nekim slučajevima, ipak čini čovjeka. Američki modni časopis The Vogue jedno je od omiljenih štiva svake zaljubljenice u modu, no danas ta tzv. modna Biblija ne diktira u tolikoj mjeri što je in, a što out. I ne samo to. Ni slavne osobe više nisu jedine koje postavljaju trendove u modnom svijetu.
Nova pravila modne igre
Odluka da se celebrityji stavljaju na naslovnice časopisa, kao što je i The Vogue, imala je izravnu vezu s globalno poznatim glumicama i modelima, poput Angeline Jolie ili Natalie Portman, koje se doživljavaju kao modni autoriteti.
"Prije deset godina, postavljanje modnih trendova doista je bio proces koji su diktirale slavne osobe. Sada to više rade influenceri, bilo da imaju milijun ili tisuću angažiranih pratitelja", kazao je poznati američki stilist, kostimograf i kreativni direktor Eric Archibald za lifestyle portal The Zoe Report.
Ipak, to ne znači da osobe iz svijeta glazbe, glume i kulture više uopće ne utječu na nove modne trendove, no činjenica je kako su društvene mreže i u ovom području preuzele primat. Ondje pak glavnu ulogu igraju influenceri, odnosno osobe koje nastoje utjecati na druge, a koje su najčešće plaćene za reklamiranje proizvoda i usluga na društvenim mrežama, potičući na njihovu kupnju.
Primjerice, fenomen tzv. street stylea, odnosno uličnog stila odijevanja, pokazuje koliko je internet moćan alat u kreiranju trendova i rastu popularnosti. Umjesto da se fokusira samo na aktualne modne trendove, ovaj modni izričaj svoju popularnost doživio je u modernim medijima poput modnih blogova, internetskih portala i društvenih mreža kao što su Instagram i TikTok.
Influenceri – novi modni kreatori
"Ne pratim baš puno influencera, a kada gledam one koje pratim, najčešće ne obraćam pažnju na to što nose. No, zna se nekada dogoditi i da uočim neki komad odjeće na njima pa poželim isti jer mi se jako svidi, ali do sada još uvijek nisam kupila odjeću isključivo zbog njih", kaže nam Maja Jakirčević, studentica zagrebačkog Fakulteta političkih znanosti (FPZG).
Naglašava, usto, da influenceri na svojim kanalima najčešće pokazuju skuplje dizajnerske komade pa studentica, priznaje, ipak najviše poseže za odjećom koju vidi na oglasima online dućana, kao što su About You i Zalando, koji joj često iskaču na Instagramu.
A da influenceri na neki način postavljaju trendove, kao i da utječu na njezin način odijevanja, govori nam i studentica FPZG-a Anja Janković.
"Promoviraju i reklamiraju određene proizvode, a budući da ih oni hvale, onda i ja dobijem želju kupiti ih i isprobati", kaže nam i dodaje da dosta puta poklekne pred reklamom.
Obje studentice slažu se kako su baš Instagram i TikTok najutjecajnije platforme među mladima, pa kao takve često utječu, među ostalim, i na postavljanje modnih trendova. Osim toga, ondje se svakodnevno među predloženim videozapisima mogu vidjeti oglasi, sponzorstva i suradnje, što definitivno utječe na popularnost određenih proizvoda. A što je influencer popularniji i što ima više pratitelja, veće su šanse da će nešto što on nosi postati i modni trend.