StoryEditor

NOGOMET I VJERA Liga u kojoj nema psovki, a poštivanje suparnika temeljno je načelo igre

Svaka sezona KMNL-a počinje i završava misnim slavljem, čime se naglašava važnost duhovne povezanosti svih sudionika

Autor:
Karlo Štefanović
17/04/2025 u 17:31 h
18693
KARLO ŠTEFANOVIć

Katolička malonogometna liga (KMNL) okuplja ekipe mladih aktivnih vjernika koji predstavljaju svoje župne zajednice. Svaka prijava za sudjelovanje podnosi se putem župnika ili župnog vikara, a organizatori lige ponose se time što igrači kroz angažman ne predstavljaju samo svoju ekipu, već i vjeru. Ova je liga prošle godine proslavila 25 godina postojanja, čime je obilježila četvrt stoljeća djelovanja. Prema tvrdnjama organizatora i sudionika, kroz to razdoblje sport je postao snažno sredstvo povezivanja mladih, širenja kršćanskih vrijednosti i jačanja zajedništva unutar katoličke crkve u Hrvatskoj. Liga je, dakle, osnovana je 1999. godine i djeluje pod organizacijom Zagrebačke nadbiskupije i Povjerenstva za pastoral mladih, a odlikuje je naglasak na fair play, poštovanje, zajedništvo i duhovnu dimenziju sporta.

"Kod nas u Zagrebu budi se napetost, volja za pobjedom, želja za pokazivanjem koja je župa najbolja i drago mi je da to dečki žele pokazati. Svake godine imamo sve više ekipa i mislim da to jako dobro funkcionira", rekao nam je Josip Pešić, voditelj KMNL-a Zagrebačke nadbiskupije.

Duh zajedništva na terenu i izvan njega

Pravila lige jasno su definirana i prožeta kršćanskim vrednotama. Psovanje i nesportsko ponašanje nisu dopušteni, a poštovanje prema suparniku smatra se temeljnim načelom igre.

"Ako igrač psuje na terenu kaznit će ga se s dvije minute isključenja, a u slučaju nekih težih psovki svetinje, Boga, dobiva i do pet minuta kazne, ili mu se pak zabranjuje ulazak u igru. Taj igrač zatim ne smije igrati idućih pet utakmica. Naravno, to se jako rijetko događa, no u tom žaru borbe zna biti lakih psovki. Igrači to priznaju i snose posljedice za to", objasnio nam je Josip Pešić  

Sustav natjecanja prilagođava se broju prijavljenih ekipa, ovisno o sezoni, i organizira se po skupinama ili kroz eliminacijski sustav. Ipak, bez obzira na format, svaka sezona KMNL-a počinje i završava misnim slavljem, čime se naglašava važnost duhovne povezanosti svih sudionika.

Nacionalna dimenzija i završnica

Iako je sve započelo u Zagrebu, model KMNL-a uspješno je prenesen i u druge hrvatske nadbiskupije i biskupije. Danas se lige održavaju diljem zemlje, od Splitsko-makarske i Đakovačko-osječke, do Požeške i Sisačke biskupije. Svaka od njih njeguje istu ideju: nogomet kao sredstvo približavanja Crkve mladima.

Vrhunac svake sezone je Nacionalna završnica KMNL-a, događaj koji okuplja najbolje ekipe iz svih biskupija. Prošle godine završnica je održana u Zagrebu, a naslov pobjednika odnijela je ekipa Pomoćnice kršćana iz Kmana, iz Splita, koja je svojim igrama oduševila gledatelje i organizatore.

image
KARLO ŠTEFANOVIć

Golovi, molitva i poštovanje

Kako bismo iz prve ruke doživjeli atmosferu zajedništva i specifičan duh događanja, koji sami sudionici često opisuju kao jedinstvene i poticajne, prošle smo se subote uputili na susret prvoplasirane i četvrtoplasirane momčadi župnih ekipa sv. Ivana Nepomuka i sv. Antuna Padovanskog, koji se odigrao na terenu Velesajma u popularnoj dvorani "jedinici". Iako je rezultat otišao uvjerljivo na stranu Nepomuka, 2:8, atmosfera je bila sve samo ne natjecateljski hladna. Prije utakmice igrači su napravili nešto što je već postalo dio tradicije, gestu koja, prema riječima sudionika, unosi mir i zajedništvo prije početka natjecateljskog dijela.

"Svaki put prije utakmice stanemo u krugu oko centra i zajedno se pomolimo", izjavio je voditelj Pešić.

Od samog početka igralo se otvoreno, s puno trke, dodavanja i duela. Momci iz sv. Ivana Nepomuka bili su raspoloženi i napadački konkretni, no ni Antunovci nisu posustajali, čak ni pri većoj razlici u rezultatu. Svaka dobra akcija bila je popraćena pljeskom, a svaka greška prijateljskim tapšanjem po leđima.

No, ono što se najviše osjetilo nije bilo na semaforu, već u zraku. Ekipe koje su čekale svoj red opušteno su sjedile u kafiću odmah pored terena, smijale se, navijale i komentirale poteze uz sokove i kave. Neki su dolazili pogledati utakmicu, drugi jednostavno uživati u društvu koje se ovdje gradi iz kola u kolo.

image
KARLO ŠTEFANOVIć

"Upravo taj duh katoličanstva i međusobnog poštovanja ono je što Katoličku malonogometnu ligu čini toliko posebnom. Rezultati se zapišu i važno nam je dati sve od sebe na terenu, ali kad se sve zbroji, najviše ostaju trenuci koje ne pišu u tablici. To su pogledi podrške među suigračima, rukovanja i osmijesi nakon utakmice, ali i tihi osjećaj da smo svi ovdje zbog nečega većeg od pobjede, a to je vjera u Boga. Ona nas okuplja, nadahnjuje i vodi, podsjećajući nas da sport može biti puno više od igre. To je, može se reći, prostor u kojem živimo vrijednosti Evanđelja. Ta atmosfera nas oblikuje, daje smisao svemu i ostaje s nama i izvan sportskih dvorana“, pojasnili su nam Marko Vuleta i Krešimir Rimac, igrači župe sv. Antuna Padovanskog koji su svoji put u KMNL-u započeli prije tri godine.

"Cilj je katoličke lige da budemo pošteni prema protivnicima i da čestitamo ako netko bude bolji od nas", kazao je Rimac.

"KMNL nije samo nogomet, nego je to zajedništvo, vjera i prijateljstvo koje traje puno duže od jedne sezone. Poručujem svima koji vole sport i žele nešto više da se prijave i budu dio nečega što ispunjava i srce i dušu", dodao je Vuleta.

Vezani članci
01. svibanj 2025 06:22