
Do statusa gradonačelnika izgradnjom stanova i studentskih domova ili rješavanjem problema s otpadom – tim obećanjima kandidati pokušavaju privući pažnju zagrebačkih studenata i potaknuti njihovu izlaznost na izbore koji će se održati, podsjetimo, 18. svibnja.
Trenutačno stanje je ovakvo: studenti ustaju satima ranije da bi stigli na fakultet, kasne na posao zbog zastoja tramvaja, a autobusi im se nerijetko ne pojavljuju na stanici. Osim toga, studentski domovi u Zagrebu imaju manje od 7000 mjesta, a broj studenata u metropoli penje se i do 70.000. Prema podacima oglasnika za nekretnine, prosječna cijena najma jednosobnog stana u glavnom hrvatskom gradu iznosi između 450 i 600 eura, što je za većinu studenata preveliki financijski teret. Problem stvara i radno vrijeme menzi koje su većinom otvorene do 15 ili 16 sati, što mnogima koji imaju predavanja do kasnog poslijepodneva otežava pristup obroku po sniženoj cijeni.
Zagreb, usto, nosi i titulu najvećeg studentskog grada u državi jer ondje fakultete pohađa oko 43 posto ukupne studentske populacije u Hrvatskoj. I baš zbog toga, svi oni od gradonačelnika metropole očekuju promjene koje uključuju obogaćivanje studentskog života.
Kako pridobiti glasove studenata?
Ove godine, u jeku pretkampanje, više je gradonačelničkih kandidata istaknulo konkretne programe usmjerene na mlade pa time pokušalo pridobiti njihovu pažnju i glas. Aktualni gradonačelnik, koji po još jedan mandat u metropoli ide uz podršku SDP-a i Možemo!, Tomislav Tomašević, trudi se zadržati svoju funkciju tako što najavljuje raspisivanje natječaja za dodjelu gradskih stanova u najam na temelju socioekonomskog statusa.
"Uskoro kreće gradnja 300 stanova u Podbrežju, a planiramo projekte i u Borovju i Svetoj Klari", naveo je za Večernji list. Organizirao je i "HACKL", kojim traži mlade inovatore, poput dizajnera i poduzetnika, radi razvoja digitalnih rješenja za grad.
Njegov konkurent Mislav Herman iz HDZ-a za sada nije predstavio mjere usmjerene isključivo na mlade i studente, no zna kako bi poboljšao prometnu infrastrukturu i riješio komunalne probleme. Nezavisni kandidat Davor Bernardić najavio je pak program izgradnje stanova za najam mladima i studentima po cijeni od pet eura po kvadratu, a u planu su mu i novi studentski domovi, kao i obnova Kampusa Borongaj. Ideju o subvencioniranju studentskog smještaja predstavila je i nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić pa pozvala studente da joj kažu što žele od buduće gradonačelnice.
"Studenti su jedini koji mogu pridonijeti da Hrvatska prodiše te ih želim probuditi", poručila je.
Tko će na izbore, a tko samo na ispite?
Student pete godine zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, Luka Mladenović, nezadovoljan je kada se u pitanje dovede studentski standard.
"Bilo bi odlično kada bismo imali više studentskih popusta u gradu, primjerice na nekim korisnim mjestima poput prehrambenih dućana, a isto vrijedi i za menze. Ponuda je slaba i radno vrijeme je kratko. S eurom su se povećali životni standardi, a siguran sam da se gradonačelnik može izboriti da barem studentima malo olakša", istaknuo je Mladenović. Na izbore će, dodao je, izići.
"Primijetio sam da neki kandidati obećavaju dizanje studentskog standarda i drago mi je vidjeti da netko napokon misli i na nas, makar to bile prazne priče, biram u njih vjerovati jer možda ipak nešto dobro iz toga iziđe", kazao je.
Studentica treće godine novinarstva na Fakultetu političkih znanosti, Jelena Vidović, smatra pak da budući gradonačelnik treba poraditi na rješavanju prometnih problema.
"U zadnje dvije godine sustavno se smanjivala učestalost tramvajskih linija što je dovelo do problema čekanja tramvaja po pola sata i kašnjenja. Primijetila sam da su česti i zastoji, a i tramvajske su pruge u lošem stanju", navela je pa se osvrnula i na probleme stanovanja.
"Bilo bi korisno kad bi se izgradio novi studentski dom jer u Zagrebu ima puno studenata, a malo ih može upasti u domove", navela je studentica pa dodala da planira izići na izbore jer to vidi kao svoju građansku dužnost i priliku za promjenu.
No postoje i studenti koji, bez obzira na to što programi kandidata nude, i dalje nisu zainteresirani za izlazak na izbore.
"Imam rokove, seminarske zadatke i posao. Ne razmišljam o izborima jer sumnjam da će biti bolje", rekla je za Global Martina Jelinić, studentica pete godine Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Iako smatra da bi bilo potrebno poboljšati stanje u prometu i domovima u Zagrebu, sumnja da će itko na vlasti to učiniti.
"Izbori su prilika da se kandidati malo slikaju po gradu, a kada sve prođe, opet će biti po starom. Ponekad se čini kao da nitko ne mari za to što se moram ustajati satima prije da bih stigla na faks jer ne znam kada mi se bus neće pojaviti, ili što menza radi do 15 sati, a mi smo na predavanjima do 17. No, ako se nakon izbora dokaže suprotno, bit će mi drago što sam bila u krivu", kazala je.