
Zapadne zemlje zabrinute su što je vlasnik TikToka kineska kompanija. Strahuju da bi aplikacija mogla biti povezana s kineskom vlasti. Nije im svejedno što TikTok može pristupiti podatcima poput kontakata, poruka i fotografija i tako prikupiti vrijedne informacije koje bi potencijalno pale "u pogrešne ruke". Rezime je to razloga zašto su zapadne zemlje počele masovno zabranjivati TikTok na službenim uređajima.
U posljednja je tri mjeseca TikTok zabranjen na uređajima dužnosnika u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Europskoj uniji i drugim zapadnim zemljama zbog sigurnosnih razloga. Osim toga, TikTok je već potpuno zabranjen u Indiji, pojedine islamske zemlje uvodile su restrikcije zbog moralnih razloga, dok je na Tajvanu zabranjen na službenim uređajima.
Podatci u stranim bazama
Svi "geopolitički blokovi" osjetljivi su u vezi sa sigurnošću podataka svojih građana, ističe tehnološka novinarka i urednica Antonija Bilić Arar s portala Netokracija. S TikTokom je problem prikupljanja podataka u bazama smještenim u drugim državama, što u SAD-u izaziva bojazan da bi kineske vlasti mogle pristupiti i analizirati podatke američkih građana, kaže Bilić Arar.
"Jednaka su zabrinuti u Europi gdje se spremanje podataka EU-ovih građana u SAD-u smatra kršenjem GDPR-a. Već nekoliko godina traje dogovaranje propisa koji bi regulirali tu razmjenu podataka između EU-a i SAD-a, novo stupanje na snagu očekuje se 1. srpnja. Razlika je jedino što nema nikakvih dogovora između Kine i SAD-a", objašnjava Bilić Arar.
Informacijski i komunikacijski stručnjak Marko Rakar navodi i da je sporno što u nekim zemljama nije moguće napraviti odgovarajuću reviziju što se događa s podatcima koje prikupljaju aplikacije, kako se podatci koriste i tko im može pristupiti.
Nedugo nakon proglašenja zabrane TikToka na službenim uređajima, u SAD-u je predloženo uvođenje zakona o zabrani inozemnih tehnologija koje su označene kao nacionalna prijetnja, što bi značilo zabranu i za građane. U američkoj saveznoj državi Montani u travnju je prihvaćen sličan zakonski prijedlog. Rakar spominje da SAD već dulje pritišće Kinu i kineske kompanije da bi im otežao ili onemogućio pristup visokim tehnologijama.
Tržišni sukob
"Razlozi za to mogu biti mnogobrojni, ali iako je sigurnosni aspekt u prvom planu, kompanije, protiv kojih su takve zabrane usmjerene, uglavnom su postale tržišni lideri ili mogu postati značajni remetilački faktor u tržišnom odnosu snaga društvenih mreža", objašnjava Rakar.
Komunikacijski stručnjak Petar Tanta također navodi da je riječ o sukobu vlada, odnosno digitalnih izdavača i podsjeća na zabranu Huaweija u SAD-u i Googlea u Kini.
"To se već dugo događa na tržištu, to je sukob između Kine i SAD-a, posljedično i Europe", ističe Tanta. Dodaje da u obzir treba uzeti i marketing.
"Prosječno vrijeme na određenoj stranici na internetu je do minute, sve iznad je top, na TikToku je prosječno vrijeme oko 45 minuta, to je u marketingu 'sveti gral'. Danas je glavna moneta pozornost i još jedno zbog čega su zabrinuti jest što je TikTok preuzeo pozornost", objašnjava Tanta.
Teško je reći hoće li doista doći do potpune zabrane TikToka u SAD-u, kako to predlaže zakon o inozemnim tehnologijama, kao i hoće li EU povući sličan potez. Rakar smatra da će se zabrane nastaviti širiti zbog velikog pritiska kojem je TikTok trenutačno izložen, no isto tako da nije moguće u cijelosti zabraniti TikTok.
Širenje zabrana
"Moguće je da se zbog nacionalne sigurnosti ograniči njegova dostupnost, na primjer, na Google Play Storeu ili Appleovu ekvivalentu", dodaje.
Bilić Arar smatra da neće doći do potpune zabrane jer se tu ponajviše radi o poslovnim interesima. Prije će obje strane postići neki dogovor u kojemu će jedni ili drugi napraviti ustupke da zadrže poslovanje.
"Američke digitalne kompanije vole se pozivati na to da se globalna digitalna ekonomija temelji na slobodnoj razmjeni podataka i da bi je sve zabrane uništile, tako da bih rekla da je teško išta zabranjivati. Ali i čudnije stvari su se događale pa me ništa više ne bi čudilo", komentira Bilić Arar.
Tanta smatra da TikTok neće "pasti bez ispaljena metka". "U digitalnom svijetu uvijek kad pomislimo da nema dalje pojavi se nešto novo i fora. Ako i zabrane TikTok pojavit će se nešto novo i provest ćemo godine u raspravama dok to ne zabrane ili opet ne dođe nešto potpuno novo", zaključuje Tanta.