StoryEditor

KOME SE OBRATITI? Grad Zagreb objavio brojeve za psihološku pomoć

Podršku ili savjetovanje pružaju gradske ustanove svima koji osjećaju potrebu za razgovorom sa stručnom osobom

21/12/2024 u 19:37 h
18517
PEXELS

Povodom tragičnog napada na učenike i zaposlenike Osnovne škole Prečko, Grad Zagreb objavio je kontakte za psihološku pomoć. Podršku ili savjetovanje pružaju gradske ustanove. Svima koji osjećaju potrebu za razgovorom sa stručnom osobom, bilo da je riječ o mladima, njihovim roditeljima, skrbnicima ili stručnjacima, pomoć se nudi svim građanima koji je trebaju.

Dostupna pomoć

Bez uputnice, nastavili su iz Uprave grada, moguće se javiti službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. Dobiti ih možete na broj 01 4696 162. Isto tako, Centar za zdravlje mladih Doma Zdravlja Zagreb Istok dostupan je brojem 01 6468 333 kao i preko e-maila Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..

Na zapadu grada, Centar za mentalno zdravlje možete dobiti pozivom na broj 01 3667 – 546 ili mailom na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Istu uslugu nudi i Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Naručiti se možete preko telefona 01 64 719 40, ili poslati zamolbu na Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.. Hitna ambulanta Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež također je dostupna pozivom na 01 4862-503, kao i 01 4862-511.

Savjetovanje u obliku telefonskog razgovora možete dobiti sa psiholozima centra TESA. Njih se može dobiti na broj 01 48 28 888.

Porast stresnih reakcija

Svaka reakcija na ovakvu tragediju je prirodna i dopuštena, napisali su iz udruge kako si?. Normalno je da u ljudima vlada nemir te da se nesvjesno stalno prisjećaju da se dogodio napad u školi. Nakon takvog šoka, stresna reakcija je nužna te se bolje ne boriti protiv nje. Udruga savjetuje da o tome razgovaramo s bližnjima i tako podijelimo svoja razmišljanja s ostalima.

Psihičko stanje čovjeka je jako slojevito, a još kompleksnije postaje kad se upletu psihičke teškoće. Njima je podložan baš svatko. Na sve više problema mladih s mentalnim zdravljem govori se već godinama. Najčešće ipak, oni se s tim problemima nose u tišini, pisao je Večernji list.

Svaki peti maloljetnik pati od anksioznosti ili depresije. Pritisak na tu dobnu skupinu je sve veći, a umjesto prave konekcije prepušteni su društvenim mrežama i svemu ostalome što im je dostupno na mobilnim uređajima. Roditelji u prosjeku s njima pričaju sedam minuta dnevno.

Pritom se broj djece i mladih s psihičkim poremećajima u Hrvatskoj utrostručio. Oni su najranjivija skupina, jer čak 75 posto mentalnih teškoća razvija se kod mladih prije nego što zagrebu sredinu 20-ih godina.

Vezani članci
01. svibanj 2025 17:41