StoryEditor

NOVINARSTVO U DOBA PODJELA Kako spriječiti polarizaciju i poticati dijalog

Tiko Tsomaia i Carien Touwen pokazali su da njihovo premošćivanje započinje razgovorom

Autor:
Arthur Lesy, AP Hogeschool Antwerpen i Jelle Betten, Hogeschool Utrecht
02/03/2025 u 12:31 h
18582
RAZVAN PRODAN

Prema izvješću o globalnim rizicima Svjetskog ekonomskog foruma (WEF), polarizacija je jedan od najvećih izazova koji će negativno utjecati na ljudski razvoj u nadolazećim godinama. Rastuće podjele među svjetskim liderima prijete međunarodnoj suradnji, smanjujući time fokus na goruće globalne probleme.

Drugi dan Voices Festivala otvorili su Tiko Tsomaia, profesorica na Gruzijskom institutu za javne poslove, i Carien Touwen, predavačica na Školi novinarstva u Utrechtu. Održale su radionicu o polarizaciji i ulozi novinara u podijeljenim društvima, pružajući sudionicima strategije za snalaženje u takvom medijskom okruženju.

Polarizacija: složen, ali prirodan fenomen

Iako je polarizacija pojam koji mnogi koriste, njezino precizno definiranje nije jednostavno. Prema Carien Touwen, ne postoji jednoznačan odgovor na pitanje što točno polarizacija znači.

"Najkraće rečeno, to je binarni sustav u kojem društva razmišljaju u suprotnostima, umjesto da grade mostove među različitim skupinama. No, stvarnost je mnogo složenija. Da postoji jednostavno rješenje, ne bismo imali toliko polariziranih društava danas", objašnjava Touwen.

Iako danas polarizacija djeluje izraženije nego ikada prije, ona nije nova pojava.

"Polarizacija je oduvijek prisutna. Prirodno je da ljudi svijet sagledavaju u crno-bijelim kategorijama – to nam pomaže organizirati složenu stvarnost. No, takav način razmišljanja može biti opasan, osobito kada se temelji na dezinformacijama."

Jedan od ključnih čimbenika koji produbljuju podjele u društvu upravo je širenje netočnih informacija.

Na radionici su sudionici kroz interaktivne vježbe učili kako raspravljati o različitim mišljenjima bez eskalacije sukoba. Podijeljeni u grupe, istraživali su načine na koje se može njegovati dijalog i istovremeno pokazati međusobno poštovanje, čak i kada se stavovi ne poklapaju.

Uloga novinara u polariziranom društvu

Za novinare, rad u polariziranom okruženju predstavlja poseban izazov. Prema Touwen, jedan od ključnih zadataka novinara jest mijenjanje vlastitog načina razmišljanja.

"Novinari ne smiju razmišljati crno-bijelo. Ako čujemo jednu perspektivu, naša je dužnost provjeriti i drugu. Moramo tražiti nove narative – ne kako bismo relativizirali istinu, već kako bismo prikazali složenost stvarnosti na način koji ne potiče daljnje podjele."

Touwen upozorava da je dezinformacija "gorivo polarizacije".

"Pogrešne informacije učvršćuju podjele koje možda u stvarnosti ni ne postoje. Kada netko širi netočan narativ, rizik od dodatnog društvenog rascjepa postaje golem."

O važnosti odgovornog izvještavanja govorio je i Alec Saelens iz Journalismfund Europe, koji smatra da novinari imaju ključnu ulogu u održavanju zdravog javnog diskursa.

"Novinari moraju omogućiti prostor za dijalog, ali pritom osigurati da se rasprave temelje na činjenicama. Njihova je odgovornost spriječiti širenje lažnih narativa i poticati konstruktivne rasprave."

Prema Saelensu, novinari su u jedinstvenoj poziciji da potaknu društvene dijaloge, ali moraju biti svjesni rizika prikazivanja priča iz samo jedne perspektive.

"Ključno je analizirati odakle određeni narativi dolaze i zašto su postali dominantni. Novinari su ti koji mogu pokazati kako izgleda kvalitetna rasprava – ali to zahtijeva proaktivan pristup, koji nažalost još uvijek nije dovoljno prisutan u medijima."

Tekst je nastao u okviru ERASMUS BIP-a NEXTGEN VOICES koji je organizirao FPZG.

Vezani članci
01. svibanj 2025 11:41