
“Mediji i kultura, kultura u medijima” bila je tema 12. Komunikološke škole Matice hrvatske održane prošlog tjedna u Korčuli, a na kojoj je sudjelovalo 12 ponajboljih studenata komunikologije i novinarstva Fakulteta političkih znanosti (FPZG), Fakulteta hrvatskih studija (FHS) i Hrvatskog katoličkog sveučilišta (HKS).
Pod vodstvom profesora Igora Kanižaja (FPZG, pročelnik Odjela za medije Matice hrvatske) i Danijela Labaša (HKS) studenti su u pet dana intenzivnog programa imali priliku učiti teoriju, ali i praksu od vodećih hrvatskih znanstvenika, stručnjaka i medijskih djelatnika.
Nema teorije bez prakse
Ovogodišnji polaznici su: Antonela Bukovac (FHS), Jelena Drobnjak (FHS), Vilim Kalle (FHS), Laura Lazić (HKS), Vanesa Lukačin (HKS), Ivana Moslavac (FHS), Barbara Poslek (HKS), Ema Smrtić (HKS) kao i četvero studenata s Fakulteta političkih znanosti Dino Stošić, Emili Ibrulj, Klaudia Jurgan i Petra Orešković.
“Najveća vrijednost Komunikološke škole je što pruža izuzetno vrijedno izvannastavno iskustvo”, istaknuo je profesor Labaš.
Osim izvanrednih predavača, naglašava Labaš, uspijeva se animirati sjajna grupa studenata.
“Uvijek se postigne izuzetna sinergija polaznika koji na najbolji mogući način iskoriste priliku koja im je pružena: aktivno slušaju”, rekao je profesor.
Medijskim treninzima te posjetama lokalnim medijima poput Radio Korčule i Radio Blata, davanjem izjava za Hrvatsku radioteleviziju, polaznici škole razvijali su svoje vještine nastupa u medijima. Osim što su se našli u ulozi sugovornika, studentica Ema Smrtić nenadano se našla i u ulozi voditeljice pa je na Radio Korčuli imala priliku voditi razgovor o Komunikološkoj školi s profesorom Kanižajem i polaznicima Laurom i Dinom.
“Nekako je došlo do toga da su me pustili da vodim emisiju. Bio mi je stres i samo sam mislila: što sada, što sada, što sada. Ali pitanja su izašla iz mene”, opisala nam je Ema svoj prvi susret s radijskim mikrofonom.
“Na pola emisije shvatila sam da iako me bilo strah, jako sam se dobro osjećala i počela sam uživati. I tad sam zapravo shvatila da bi ovo možda mogao biti posao koji zaista jest za mene. Pomislila sam: ‘ako ovo mogu bez pripreme, kako tek mogu s pripremom'”, rekla je Ema i dodala da je nakon toga stvorila samopouzdanje.
Osim samopouzdanja, znanja i vještina, polaznici Komunikološke škole razvijali su i prijateljstva. Labaš je naglasio da se prijateljstva koja su se stvorila na KMŠK, kako na prvoj godini 2008., pa tako i nadalje, redovito nastavljaju.
Interakcija i povezanost
“Stekli su sjajna prijateljstva. I dalje se druže. Rado se odazivaju susretima alumnija i zapravo su pronositelji dobrih ideja koje su usvojili”, napomenuo je profesor.
Da je upravo umrežavanje, širenje kontakata i prijateljstva dodana vrijednost KŠMH, slažu se i polaznici.
“Najviše mi se svidjelo što smo imali priliku susresti se s kolegama sa drugih Sveučilišta i što smo mogli i neformalno razgovarati i družiti se sa profesorima i stručnjacima. To zaista ne bismo nigdje drugdje mogli”, istaknula je polaznica Laura Lazić.
S tim se slaže i Boris Beck s Fakulteta političkih znanosti kojem je ovo drugi put da kao predavač gostuje na Komunikološkoj školi Matice hrvatske.
“Interakcija i povezanost, to je velika vrijednost”, poručio je Beck koji je mlade komunikologe i novinare podučio kako pisati za kulturne rubrike u medijima.
Osim Becka, Kanižaja i Labaša, studentima su svoja znanja prenijeli i drugi ugledni hrvatski znanstvenici, stručnjaci i medijski djelatnici. O medijskoj kulturi na društvenim mrežama sve zna Domagoj Bebić, a na pitanje kako komunicirati ideje u javnosti odgovore je pružio Franjo Skoko. Božo Skoko održao je predavanje o upravljanju nacionalnim identitetom i imidžom te percepciji hrvatske kulture u Europi i svijetu, a Marijana Grbeša Zenzerović polaznicima je ispričala sve o medijatizaciji kulture, poloitičkoj komunikaciji, društvenim mrežama i medijima. Tamara Kvas i Boris Beck objasnili su i kako su u praksi – izradom priloga “Inkluzija” koji je dvije godine izlazio kao prilog u Vijencu, naučili kako izvješćivati o ranjivim skupinama. Detaljan program dostupan je ovdje.
Posao ekvivalenata
“Ova škola omogućila mi je da sve ono što sam čuo na predavanjima zaista doživim u praksi, iz prve ruke. Govornici su zaista izvrsni, i jako mi je drago što sam se imao priliku umrežavati s kolegama koje zanimaju slične teme”, rekao je Vilim Kalle.
Polaznici su imali priliku družiti se i s Mirom Gavranom koji im se predstavio i kao Predsjednik Matice hrvatske, ali i kao književnik. Oduševilo ih je i druženje s nagrađivanom hrvatskom novinarkom i urednicom Ivanom Petrović.
“Bavit ćete se poslom životnih ekvivalenata. Puno pruži, ali puno i uzme”, poručila im je Petrović.
Ovogodišnja KMŠH održala se uz potporu Grada Korčule i njemačke Zaklade Renovabis te u suorganizaciji Organka Matice hrvatske u Blatu gdje su polaznici proveli jedan dan u razgovoru s predsjednicom ogranka Ivanom Anić te Goranom Galićem, glavnim urednikom Vijenca.
Na samom kraju svog petodnevnog druženja u Korčuli održali su i radionicu pisanja priopćenja za medije i izvještaja o KŠMH koju je vodila Jelena Gazivoda, tajnica i bivša polaznica KŠMH.
“Svako novo znanje, trud, radionica i edukacija vjerujem da će se, pogotovo u našoj profesiji, vratiti. Jer koliko mi uložimo u same sebe, svoje kompetencije i vještine, toliko ćemo vrijediti kao profesionalci”, naglasila je polaznica Emili Ibrulj.