U subotnjem finalu košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama, reprezentacija SAD-a svladala je domaću reprezentaciju Francuske rezultatom 98-87 na krilima sjajnog Stephena Curryja koji je postigao 24 poena i svojim čudesnim trojkama riješio pitanje olimpijskog pobjednika. Amerikanci su ovim trijumfom došli do petog uzastopnog zlata na olimpijskom košarkaškom turniru, te sveukupno osmog zlata od 1992. godine i Olimpijade u Barceloni, prve na kojoj su Amerikanci poslali NBA igrače. Jedino zlato koje je Amerima izmaklo je ono iz 2004. godine, kada su ih u polufinalu turnira izbacili moćni Argentinci predvođeni Luisom Scolom i Manuom Ginobilijem, koji su eventualno otišli do kraja i osvojili svoje jedino olimpijsko zlato. No, vratimo se na početak i pogledajmo kako se odvijao turnir od početka.
Od starta napeto u skupini A
Na košarkaškom turniru se našlo 12 ekipa podijeljenih u tri skupine. Nedvojbeno najnapetija i najzanimljivija grupa je bila skupina A, u kojoj su se našle redom košarkaške velesile: Kanada, Australija, Grčka i Španjolska. Kanađani su lakoćom zacementirali prvo mjesto skupine ostvarivši tri pobjede protiv Grčke (86-79), Australije (93-83) i Španjolske (88-85). U konačnici su drugo mjesto u skupini osigurali Australci sa skromnim omjerom 1-2.
Australiji je za prolaz skupine s drugog mjesta bila dovoljna pobjeda protiv Španjolaca u prvom kolu (92-80), da bi nakon toga upisali poraze od Kanade i Grčke (77-71). Skupinu su kao najbolji trećeplasirani prošli Grci, za čiji je plasman u knock out fazu bila dovoljna jedna pobjeda, već spomenuta, protiv Australije. Španjolci su svoj put okončali u skupini, s omjerom 1-2 (pobjeda protiv Grčke, porazi od Australije i Španjolske). Iako su tri momčadi bile na jednakom omjeru, presudili su faktori poput međusobnog omjera i koš razlike.
U skupini B su se pronašle Njemačka, Francuska, Brazil i Japan. Kao što je bilo i za očekivati, s prva dva mjesta su prošli Nijemci i Francuzi, dok su Brazilci uspjeli izboriti plasman u završnicu s trećeg mjesta, kao jedna od dvije najbolje trećeplasirane reprezentacije. Njemačka je bez većih problema osvojila svoju skupinu s uvjerljive tri pobjede, dok su Francuzi završili na drugom mjestu s dvije pobjede (protiv Brazila (78-66) i Japana 94-90)) te porazom od Njemačke (85-71). Reprezentaciji Brazila, koju vodi naš Aco Petrović, uvjerljiva pobjeda protiv Japana (102-84) bila je dovoljna za prolaz skupine, unatoč porazima od Francuske i Njemačke.
U skupini C smo također imali dva izražena favorita za prolazak u eliminacijsku fazu. U skupini su se našle reprezentacije SAD-a, Srbije, Portorika i Južnog Sudana. SAD se lakoćom prošetao skupinom ostvarivši tri uvjerljive pobjede, dok su Srbi osigurali drugo mjesto u skupini pobjedama protiv Portorika (107-66) i Južnog Sudana (96-85), unatoč porazu od SAD-a, 110-84.
Iznenađujuća pobjeda Francuske nad Kanadom
U četvrtfinalnim ogledima, ždrijeb je spojio sljedeće parove: Njemačka – Grčka, Srbija – Australija, Francuska – Kanada i SAD – Brazil. Što se tiče potonjeg susreta, donio je najmanje uzbuđenja i iznenađenja s obzirom na to da su Amerikanci lakoćom svladali Brazilce uvjerljivim rezultatom 122-87. Nijemci također nisu imali prevelike probleme u četvrtfinalnom dvoboju, te su svladali Grčku rezultatom 76-63. U redovima Njemačke najbolji su bili Franz Wagner (18 poena) i Dennis Schröder (13 poena, sedam asistencija), a sjajna partija ponajboljeg košarkaša svijeta, Giannisa Antetokounmpoa, koji je zabio 22 poena, nije bila dovoljna za grčko iznenađenje.
Iznenađenje nas je zato dočekalo u ogledu Francuske i Kanade, gdje su Francuzi savladali Kanađane rezultatom 82-73. Kanada, koja je bila jedna od glavnih favorita za medalju na ovoj Olimpijadi, nije imala odgovor na sjajne partije košarkaša Real Madrida, Guerschona Yabuselea (22 poena) i košarkaša Virtusa iz Bologne, Isaiaha Cordiniera (20 poena). U redovima Kanađana, najbolji učinak su ostvarili zvijezda Oklahome, Shai Gilgeous – Alexander s 27 poena i pet skokova, te zvijezda Toronto Raptorsa, RJ Barrett, koji je dodao 16 poena.
Srbija priredila spektakl u četvrtfinalu
Najveći spektakl u četvrtfinalu su nam priredile reprezentacije Australije i Srbije. U šokantnom meču, Srbija je u konačnici svladala Australiju rezultatom 95-90 nakon produžetka. U jednom od najboljih mečeva na Olimpijadi, Australci su na krilima sjajnog Pattyja Millsa (26 poena) i Josh Giddeyja (25 poena, pet skokova) u jednom trenutku imali prednost od čak 24 poena, no ni to im nije bilo dovoljno za polufinale. Srbi su furioznim preokretom prvo osigurali produžetak, da bi nakon dodatnih pet minuta igre stavili točku na i, te u konačnici svladali Australiju.
Najbolji u redovima Srbije bio je aktualni MVP NBA lige, Nikola Jokić, sa sjajnim učinkom od 21 poena, 14 skokova i devet asistencija. Pomogao mu je i kolega iz najveće lige svijeta, Bogdan Bogdanović, koji je postigao 17 poena, te uhvatio pet skokova i podijelio šest asistencija. Srbi su ovim preokretom ispisali povijest, s obzirom na to da je povratak od 24 poena razlike najveći u povijesti Olimpijskih igara.
Razrješenje četvrtfinalnih dvoboja je donijelo i polufinalne parove, koji su zapravo bili ponovljeni susreti kakve smo gledali i u skupinama: SAD – Srbija i Francuska – Njemačka.
Srbija gotovo potukla Amerikance pa za broncu nadigrala Njemačku
Francuzi, nošeni vrelom atmosferom domaće publike, priredili su još jedno iznenađenje te tako u polufinalu izbacili aktualne svjetske prvake, daleko favoriziraniju Njemačku. U Bercy Areni u Parizu, ponovo su najbolji bili Isaia Cordinier (16 poena, sedam skokova) i Guerschon Yabusele (17 poena, sedam skokova) u tijesnoj pobjedi 73-69. U redovima Njemačke, najbolji dojam je ostavio Denis Schröder, ponajbolji njemački reprezentativac i zvijezda Brooklyn Netsa, koji je zabio 18 poena.
U drugom polufinalnom meču, minute su nas dijelile od toga da svjedočimo jednom od najvećih iznenađenja u povijesti reprezentativne košarke. Srbi su dominirali protiv Amerikanaca gotovo cijeli susret, te su u jednom trenutku imali čak 17 poena prednosti. No, Stephen Curry je odigrao jednu od najboljih utakmica karijere te tako uništio srpske planove. Curry je zabio čak 36 poena uz nekoliko ključnih trica koje su slomile srpsku obranu, a pomogao mu je i 39-godišnji LeBron James koji je ostvario triple double učinak, postigavši 16 poena, 12 skokova i 10 asistencija. Za Srbiju su opet najbolje odigrali Nikola Jokić (17 poena, 11 skokova) i Bogdan Bogdanović (20 poena). Konačni rezultat bio je 95-91 za Amerikance.
Unatoč činjenici da su umalo priredili najveću senzaciju Olimpijskih igara, reprezentativci Srbije nisu imali mnogo vremena za oplakivanje poraza, s obzirom na to da ih je čekala utakmica protiv Njemačke za brončanu medalju. Srbija je s lakoćom svladala Nijemce rezultatom 93-83 te tako dodala još jednu medalju u svoju bogatu košarkašku vitrinu. Sjajne partije za Srbiju su odigrali Bogdan Bogdanović (16 poena) i Vasilije Micić (19 poena), dok je nevjerojatni Nikola Jokić ostvario triple double učinak (19 poena, 12 skokova i 11 asistencija). Za Njemačku su daleko najbolji bili braća Wagner (Franz je ostvario 18 poena i devet skokova, a Moritz je zabio 16 poena), međutim to im nije bilo dovoljno da se dokopaju medalje.
U Parizu najjači sastav Američke košarke
Što se tiče finala, SAD je pobjedom u finalu Olimpijskih igara ponovno postavio dominaciju na vrhu svjetske košarke. Uzmemo li u obzir blijedi rezultat s prošlogodišnjeg svjetskog prvenstva u Filipinima na kojima su se Ameri okitili tek drvenom medaljom (Kanada ih svladala u utakmici za broncu), na ovogodišnjem sastavu Amerikanaca se moglo vidjeti da im više nije do igrica, pa su zato u Pariz poslali svoj najjači sastav. Takva odluka da se sakupe legende američke košarke je urodila plodom, s obzirom na to da je zlato ipak vraćeno u SAD.
Najboljim igračem turnira proglašen je 39-godišnji LeBron James, kojemu je ovo treće olimpijsko zlato, nakon što je sudjelovao u trijumfima 2008. i 2012. godine. U najbolju petorku turnira uvršteni su upravo spomenuti LeBron James, a društvo mu još čine njegov sunarodnjak Stephen Curry, francuski wunderkind Victor Wembanyama, njemačka zvijezda Dennis Schröder i najbolji reprezentativac Srbije, Nikola Jokić.
Ovogodišnje Olimpijske igre gotovo će sigurno biti posljednje za američke zvijezde LeBrona Jamesa, Kevina Duranta i Stephena Curryja. S obzirom na to da se sljedeće igre održavaju u Los Angelesu, ostaje pitanje tko će braniti američku čast na domaćem terenu u pohodu na šesto uzastopno zlato.