Fantastičnom ceremonijom koja se održala na Stade de Franceu, službeno su zatvorene još jedne Olimpijske igre. Najveća svjetska sportska manifestacija je ove godine nadmašila samu sebe i tako ispisala mnoštvo predivnih sportskih priča i uspjeha, a bilo je i onih manje lijepih i kontroverznih događaja, kao što to i obično biva na Olimpijadi. Hrvati mogu biti zadovoljni s nastupima svojih predstavnika, s obzirom na to da domaći puleni ni ove godine nisu razočarali, pa se tako vraćamo kući s čak sedam olimpijskih medalja. No, krenimo redom...
Prvo bronca, pa dva zlata
Prvi koji je osvjetlao obraze hrvatskog naroda bio je strijelac Miran Maričić. Ovaj sjajni hrvatski olimpijac uzeo je brončanu medalju u disciplini zračna puška s deset metara. Sveukupnih 230 bodova hrvatskog predstavnika bilo je dovoljno za treće mjesto, u kojem su jedino bolji bili Šveđanin Victor Lindgren, te kineski predstavnik Lihao Sheng, koji je sjajnim nastupom na kojem je prikupio čak 252.2 boda osvojio zlatnu medalju i time srušio dotadašnji olimpijski rekord. Drugi hrvatski predstavnik, Petar Gorša, u konačnom plasmanu zauzeo je šesto mjesto.
Na sljedeće odličje nismo morali čekati dugo, s obzirom na to da je nakon dva dana od Maričićevog uspjeha "palo" i prvo zlato za Hrvatsku. Za prvo najviše odličje je zaslužna hrvatska judašica Barbara Matić, koja je u kategoriji do 70 kilograma u finalu svladala Njemicu Miriam Butkereit. Aktualna europska prvakinja i bivša svjetska prvakinja je sjajnu formu te još sjajniji turnir zaokružila sa zlatnom medaljom, koja je ujedno i prva hrvatska medalja u povijesti kada je džudo u pitanju.
Iduću hrvatsku medalju osvojila su nevjerojatna braća, Martin i Valent Sinković. Sjajan nastup braće Sinković u kategoriji dvojac bez kormilara okrunjen je zlatnom medaljom. U dramatičnoj utrci, u kojoj su braća Sinković u posljednjih 500 metara ušli s četvrtog mjesta, izgledalo je kao da će hrvatski predstavnici ostati bez medalje. No, nevjerojatnom završnicom, osigurali su još jedno odličje za Hrvatsku. Braći Sinković je ovo bila četvrta medalja s Olimpijskih igara, od čega čak tri uzastopna zlata, čime su postali najuspješniji olimpijci u hrvatskoj povijesti.
Turnir života Donne Vekić
Možda i najugodnije iznenađenje od svih hrvatskih olimpijaca priredila je osječka tenisačica Donna Vekić. Naša najbolja tenisačica odigrala je turnir života, te je osvojila prvu srebrnu medalju za Hrvatsku na ovogodišnjim igrama. Sjajna hrvatska predstavnica rušila je redom sve protivnice do finala, među kojima su bile i favorizirane Coco Gauff i Marta Kostyuk. U finalu je pak, bila bolja kineska predstavnica Qinwen Zheng, sedma tenisačica svijeta. U sat i 46 minuta igre, kineska tenisačica svladala je Donnu Vekić s 2-0 u setovima, rezultatom 6-2, 6-3. Bez obzira na poraz u finalu, iza Donne Vekić je sjajan turnir koji će se urezati u povijest hrvatskog tenisa i Olimpijade općenito.
Sljedeće odličje za Hrvatsku osigurala je Sandra Elkasović, koja je u bacanju diska osvojila brončanu medalju s hicem od 67.51 metara. Najbolja hrvatska atletičarka vratila se u stilu, nakon što joj je na prethodnoj Olimpijadi u Tokiju medalja izbjegla za dlaku, kada je završila na četvrtom mjestu. Sandri Elkasević je ovo treće olimpijsko odličje u karijeri, nakon što je osvojila zlatne medalje na Olimpijadama u Londonu (2012.) i Rio de Janeiru (2016.).
Izvanredan pothvat napravila je i hrvatska tekvandoašica, Lena Stojković, koja je u kategoriji do 49 kg osvojila brončanu medalju. Trostruka europska i dvostruka svjetska prvakinja u borbi za treće mjesto pobijedila je tursku predstavnicu i svjetsku prvakinju, Mervu Dincet, ukupnim rezultatom 2-0 u rundama, nakon što je u polufinalu poražena istim rezultatom od Tajlanđanke Panipak Wongpattanakit. Stojković je ovim rezultatom osvojila svoju prvu olimpijsku medalju, a ukupno šestu za hrvatski taekwondo, te ujedno i šestu medalju Hrvatske na ovim Olimpijskim igrama.
Dvije medalje izgubili za dlaku
Pretposljednjeg dana natjecanja, za dlaku su nam izbjegle dvije medalje. Ivan Šapina, hrvatski taekwondo reprezentativac, izgubio je u polufinalu kategorije iznad 80 kg, gdje je bolji od njega bio iranski reprezentativac Arian Salimi, ukupnim rezultatom 2-1 po rundama. Šapina nije uspio uhvatiti medalju ni u borbi za treće mjesto protiv kubanskog predstavnika Rafaela Albe, koji ga je svladao s 2-0 po rundama.
Paralelno s borbom Šapine za broncu, igralo se i finale bacanja koplja, gdje je naša predstavnica Sara Kolak završila na četvrtom mjestu. Kolak je hitcem iz treće serije ostvarila najbolji rezultat od 63.40 metara, međutim to joj nije bilo dovoljno za medalju. S obzirom na to da je broncu osvojila Čehinja Nikola Ogrodnikova s hitcem 63.68 metara, Sari je za postolje nedostajalo samo 28 centimetara.
Blizu medalji su bili i hrvatski predstavnici Aurel Benović i Katarina Krišto u gimnastici, odnosno judu. Benović je u finalu vježbe na preskoku zauzeo peto mjesto s ocjenom 14.900, te ga je od brončane medalje dijelilo samo 0,049 bodova, s obzirom na to da je Britancu Harryju Hepworthu rezultat od 14.949 bodova bio dovoljan za broncu.
Katarina Krišto je, pak, ostala bez bronce nakon poraza u borbi za treće mjesto od kosovske reprezentativke Laure Fazliu, u kategoriji do 63 kilograma. Kontroverzna borba izazvala je mnoge komentare, nakon što su sudci našoj Katarini dodijelili pobjednički bod, da bi nakon pregleda snimke promijenili odluku jer su ustvrdili da je hrvatska predstavnica držala Kosovarku ispod pojasa, čime je zaradila treću opomenu i izgubila.
Vaterpolistima treća ovogodišnja medalja
Unatoč nekoliko nes(p)retnih propuštenih prilika za medaljom, posljednjeg dana Olimpijade hrvatski vaterpolisti stavili su šlag na tortu i tako još jednom potvrdili svjetsku klasu, osvojivši srebro na olimpijskom turniru. Hrvati su u finalu poraženi od Srbije rezultatom 13:11, te se ne možemo riješiti dojma kako smo se kući ipak trebali vratiti sa zlatom, no ne treba vaterpolistima uzeti za zlo, s obzirom na to da su u ovoj godini okrunjeni titulama europskih doprvaka i svjetskih prvaka. Olimpijsko srebro, odnosno treće odličje u jednoj godini, na tri najveća vaterpolska natjecanja, potvrda su kvalitetnog rada izbornika Ivice Tucka i njegovih odabranika.
Hrvatska je tako svoj put na Olimpijskim igrama završila sa sedam medalja, od čega dvije zlatne, dvije srebrne i tri brončane medalje. Od osamostaljenja Hrvatske, samo smo dva puta imali više medalja nego na ovogodišnjim igrama: U Rio de Janeiru 2016. godine, kada smo osvojili sveukupno deset medalja, te na posljednjoj Olimpijadi u Tokiju, na kojoj smo ostvarili osam medalja. U ukupnom poretku osvojenih medalja, Hrvatska je završila na solidnom 30. mjestu. S vaterpolskom medaljom, završen je još jedan hrvatski olimpijski ciklus, a sljedeće Olimpijske igre održat će se za četiri godine u Los Angelesu.
Hrvatske medalje na Olimpijskim igrama u Parizu
Zlato (2): Barbara Matić, džudo, do 70 kg; Martin Sinković i Valent Sinković, veslanje, dvojac bez kormilara
Srebro (2): Donna Vekić, tenis; hrvatska vaterpolska reprezentacija
Bronca (3): Miran Maričić, streljaštvo, zračna puška 10 m; Sandra Elkasević, atletika, disk; Lena Stojković, taekwondo, 49 kg